INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Co powoduje nieprzyjemny smak w ustach i jak się go pozbyć

UDOSTĘPNIJ

Właściwie każdemu z nas towarzyszy czasem nieprzyjemny smak w ustach. Jeśli odczucie jest łagodne, wystarczy umyć zęby lub przepłukać jamę ustną, a pozbędziemy się nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku.

Zdarza się, że nieprzyjemny smak w ustach utrzymuje się przez wiele dni, a nawet tygodni. Jeśli tak się stanie, przyczyną może być coś więcej niż spożyty wcześniej posiłek lub napój.

Jeżeli nieprzyjemny smak w ustach sprawia, że jesz mniej lub unikasz pewnych pokarmów, może to również oznaczać, że nie zaspokajasz potrzeb żywieniowych swojego organizmu. Odczuwany w ustach smak może być różny, np. metaliczny lub innego rodzaju.

Aby utrzymać jamę ustną i zęby w zdrowiu, należy regularnie usuwać bakterie, które gromadzą się podczas jedzenia i picia, poprzez codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie ust.

W przeciwnym wypadku, możesz odczuwać nieprzyjemny smak w ustach. Dlatego podczas szczotkowania należy docierać do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy obszar wokół zębów mądrości. Ważne jest również, aby czyścić język.

Objawy pozwolą zarówno Tobie jak i stomatologom lepiej zrozumieć, co może być przyczyną nieprzyjemnego smaku. W poniższej sekcji przedstawimy niektóre z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego smaku w ustach i sposoby ich leczenia.

Co powoduje nieprzyjemny smak w ustach?

Jeśli masz nieprzyjemny smak w ustach, prawdopodobnie zastanawiasz się, co może być jego przyczyną. Powody nieprzyjemnego smaku w ustach są bardzo zróżnicowane; poniżej wymieniamy najczęstsze z nich.

1. Nieprawidłowa higiena i problemy z zębami

Nieprzyjemny smak w ustach może być oznaką różnych problemów związanych z jamą ustną. Jedną z najczęstszych chorób jest zapalenie dziąseł wynikające z gromadzenia się płytki bakteryjnej w konsekwencji nieprawidłowego i nieregularnego szczotkowania oraz nitkowania zębów. Innymi częstymi przyczynami nieprzyjemnego smaku w ustach są ropnie, infekcje i wyrzynające się zęby mądrości. W zagłębieniach i szczelinach języka mogą gromadzić się bakterie i resztki jedzenia. Szorowanie języka jest skutecznym sposobem na utrzymanie ich w czystości.

2. Suchość w ustach

Brak śliny może również przyczynić się do nieprzyjemnego smaku w ustach, ponieważ ślina zawiera składniki odżywcze i ma naturalny efekt buforujący. Pomaga również usuwać resztki jedzenia i bakterie po jedzeniu. Niektóre leki na receptę, cukrzyca, terapia nowotworowa, palenie papierosów, niedrożność nosa, a nawet starzenie się mogą powodować suchość w ustach, a ta z kolei upośledzać naturalne zdolności buforujące śliny.

3. Pleśniawki

Innym powodem, dla którego możesz odczuwać gorzki smak w ustach, jest zakażenie jamy ustnej drożdżakami, zwane pleśniawką. Jeśli zauważysz białe grudki, zaczerwienienie, problemy z przełykaniem i suchość w ustach, zgłoś się do stomatologa, ponieważ są to objawy pleśniawki jamy ustnej. Schorzenie to jest najczęściej obserwowane u niemowląt, osób starszych lub z osłabionym układem odpornościowym.

4. Infekcje oddechowe lub wirusowe

Infekcje wirusowe są kolejną częstą przyczyną nieprzyjemnego smaku w ustach. Jeśli odczuwasz metaliczny posmak w ustach i mdłości, mogą to być wczesne objawy zapalenia wątroby typu B i związanych z nim problemów z wątrobą. Należy więc pamiętać, aby wykluczyć tę możliwość u specjalisty. Jeśli natomiast masz problemy z odczuwaniem smaku, to infekcja wirusowa, taka jak angina lub zwykłe przeziębienie, może prowadzić do nieprzyjemnego smaku, a towarzyszyć jej może zatkanie lub ból ucha.

5. Zmiany hormonalne

Wiele kobiet skarży się na metaliczny lub gorzki smak w ustach w pierwszym trymestrze ciąży lub w okresie menopauzy. Stan ten jest medycznie określany jako dysgeusia (zaburzenie odczuwania smaku) i może być spowodowany wahaniami poziomu hormonów. Z metalicznym posmakiem w ustach zostały powiązane w szczególności wahania poziomów estrogenu.

6. Suplementy diety

Metaliczny smak w ustach został powiązany również z przyjmowaniem suplementów witaminowych. Jeśli przyjmujesz suplementy zawierające wapń, chrom, miedź, żelazo, witaminę D, cynk, multiwitaminę lub witaminę prenatalną, może to być przyczyną nieprzyjemnego smaku w ustach. W takim wypadku, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub dentystą. Będą oni mogli wydać odpowiednie zalecenia dotyczące leczenia niepożądanego smaku w ustach.

7. Chemio- i radioterapia

Jeśli natomiast leczysz się na raka i przeszkadza Ci słony lub metaliczny smak w ustach, pamiętaj, że jest to często zgłaszany efekt uboczny chemio- i radioterapii, które wpływają na receptory smakowe języka. Porozmawiaj ze swoim doradcą ds. zdrowia, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

8. Leki

Przyjmowanie antybiotyków może również powodować skutki uboczne dla zmysłu smaku. Jeśli dotknęła Cię ta przypadłość i zastanawiasz się, jak pozbyć się przykrego smaku w ustach po antybiotykach, zalecane jest zastosowanie środka do czyszczenia języka lub płukania jamy ustnej wodą z jedną łyżką soli.

Jak pozbyć się gorzkiego posmaku w ustach

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu remedium na gorzki smak w ustach jest zapewnienie utrzymania właściwej higieny jamy ustnej oraz codzienne szczotkowanie, nitkowanie i szorowanie języka w celu pozbycia się płytki nazębnej i bakterii, a także stosowanie antybakteryjnego płynu do płukania ust. Odpowiednie nawodnienie organizmu również zapobiega suchości w ustach. Jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli masz przykry smak w ustach z powodu przyjmowania antybiotyków, płukanie ust wodą z dodatkiem łyżki stołowej soli lub płynem do czyszczenia języka może pomóc złagodzić ten problem.

Poza tymi środkami zapobiegawczymi, dokładne oczyszczenie jamy ustnej przez dentystę może zwalczyć gorzki smak w ustach. Jeśli te zabiegi nie rozwiążą problemu nieprzyjemnego smaku w ustach, lekarz lub stomatolog może zasugerować środki łagodzące ból lub leki wspomagające produkcję śliny.

Źródła:

https://www.healthline.com/health/bad-taste-in-mouth

https://www.medicinenet.com/bad_taste_in_the_mouth/symptoms.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321438