INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Bolące zęby mądrości: Objawy i usuwanie

Bolące zęby mądrości: Objawy i usuwanie article banner
UDOSTĘPNIJ

Czy każdy ma zęby mądrości?

Zęby mądrości, zwane także trzecimi zębami trzonowymi, znajdują się na samym końcu szczęki i przeważnie wyrzynają się jako ostatnie. Z różnych powodów nie wszyscy mamy zęby mądrości. Szczęki współczesnych ludzi są mniejsze niż kiedyś, więc te późno rosnące zęby po prostu się nie mieszczą.

Ból zębów mądrości

Większość z nas ma cztery zęby mądrości, po jednym z tyłu każdej części jamy ustnej. U wielu osób zęby mądrości wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia i nie sprawiają żadnych problemów. U innych zęby mądrości mogą zostać zablokowane lub zatrzymane w kości szczękowej, albo po prostu się nie wyrzynają. To z kolei może spowodować stłoczenie lub przemieszczenie innych zębów, prowadzące do rozwoju próchnicy, infekcji lub chorób dziąseł. Zatrzymane zęby mądrości są osadzone w kości szczękowej w nietypowych pozycjach, czasami nawet poziomo, co uniemożliwia im wyrżnięcie się w normalny sposób. Często nie powodują jednak żadnych objawów ani bólu i przez całe życie pozostają w szczęce.

Objawy związane z zębami mądrości

W niektórych przypadkach zatrzymane zęby mądrości mogą powodować problemy. Wokół takiego zęba pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna, występuje także ból szczęki, bóle głowy oraz przy nagryzieniu - dziwny smak w ustach w pobliżu zatrzymanego zęba.

Zęby mądrości to relikt przeszłości, z czasów, gdy człowiek miał bardziej prymitywną dietę i potrzebował więcej zębów. Wyrzynające się zęby mądrości mogą wypychać inne, przeszkadzające im zęby i zakłócać leczenie ortodontyczne. Na częściowo wyrżniętych zębach mądrości mogą gromadzić się bakterie, co z kolei może prowadzić do poważnych chorób dziąseł.

Usuwanie zębów mądrości

Nawet jeśli zatrzymane zęby mądrości nie dają żadnych objawów, niektórzy dentyści zalecają ich chirurgiczne usunięcie, aby zapobiec potencjalnym problemom w przyszłości. Na szczęście jest to prosty zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, przez pierwsze kilka dni należy się spodziewać krwawienia, opuchlizny i zasinienia, więc w tym czasie należy ograniczyć aktywność. Większość osób wraca jednak szybko do normy.