INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Metaliczny smak w ustach

UDOSTĘPNIJ

Czy towarzyszy Ci metaliczny posmak w ustach? Jeśli akurat nie masz w ustach monety, to uczucie może być dość zaskakujące. Niemniej jednak, dolegliwość ta jest bardziej powszechna niż mogłoby się wydawać i istnieje wiele możliwych przyczyn nieprzyjemnego, metalicznego posmaku w ustach.

Parageusia (znana również jako dysgeusia) jest medyczną nazwą zaburzenia zmysłu smaku lub zapachu. Może sprawić, że w ustach pojawi się metaliczny, gorzki, słony lub zjełczały smak. Odczucie to może pojawić się nagle lub nasilać się stopniowo, przez dłuższy czas.

Przyczyny metalicznego posmaku w ustach

Parageusia i towarzyszący jej metaliczny posmak w ustach mogą być spowodowane wieloma czynnikami, począwszy od nieprawidłowej higieny jamy ustnej, po skutki uboczne leków lub ciążę.

Przeanalizujemy tu potencjalne przyczyny metalicznego smaku w ustach, a także sposoby jego zapobiegania i leczenia.

1. Metaliczny smak w ustach podczas ciąży.

Na wczesnym etapie ciąży możesz odczuwać metaliczny smak w ustach, który jest prawdopodobnie spowodowany zmianami hormonalnymi. Oprócz metalicznego posmaku w ustach, mogą one również powodować, że pokarmy, które zwykle uwielbiasz, będą smakować bardzo nieprzyjemnie, a inne, których nie lubisz, nagle staną się pyszne!

Metaliczny posmak w ustach podczas ciąży jest dość powszechny i mija z upływem czasu. Zwykle ustępuje po porodzie. Możesz pomóc zminimalizować skutki metalicznego smaku w ustach w ciąży, ssąc miętówki lub jedząc sorbety lodowe i unikając przez jakiś czas używania metalowych sztućców.

2. Metaliczny posmak w ustach spowodowany lekami

Leki mogą powodować cały szereg skutków ubocznych, w tym uporczywy, metaliczny posmak w ustach. Zazwyczaj zmiany smaku ustępują w takim przypadku po zakończeniu lekoterapii — jednak jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, może porozmawiać z lekarzem o zastosowaniu alternatywnych farmaceutyków.

Jeśli zatem zastanawiasz się, co może powodować metaliczny posmak w ustach, może się okazać, że jest to spowodowane przyjmowaniem pewnych leków:

  • Antybiotyki, leki na podagrę lub cukrzycę

Szereg antybiotyków, leków przeciwcukrzycowych oraz leków na podagrę, takich jak allopurinol, może powodować metaliczny smak w ustach. Dzieje się tak, ponieważ leki te są częściowo wchłaniane w jamie ustnej poprzez ślinę, co powoduje metaliczny posmak.

  • Witaminy

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek suplementy witaminowe zawierające cynk, miedź, żelazo lub chrom, może to wywołać metaliczny smak w ustach. Porozmawiaj z lekarzem o właściwej dawce, którą należy przyjmować.

  • Leki przeciwdepresyjne i inne leki zawierające lit

Jednym z efektów ubocznych leków antydepresyjnych zawierających lit jest to, że mogą blokować Twoje kubki smakowe. To z kolei może prowadzić do suchości w ustach lub uczucia metalicznego posmaku.

3. Inne przyczyny metalicznego posmaku

  • Niedobór witamin

Niedobór witamin jest jedną z potencjalnych przyczyn metalicznego posmaku w ustach. Poważny brak lub niedobór witaminy B12 może zacząć wpływać na centralny układ nerwowy, zmieniając sposób odczuwania smaku i skutkując dziwnym, metalicznym posmakiem.

  • Niewystarczająca higiena jamy ustnej

Wszyscy od czasu do czasu zapominamy o myciu zębów lub nie szczotkujemy ich prawidłowo, ale poważne zaniedbanie higieny jamy ustnej może prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł. Nieleczona choroba dziąseł może przekształcić się w poważniejsze schorzenie tj. zapalenie jamy ustnej, skutkujące metalicznym posmakiem w ustach, zmęczeniem, krwawieniem i owrzodzeniem dziąseł.

  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN)

Uraz głowy, udar lub porażenie Bella mogą mieć wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i powodować metaliczny posmak w ustach, bóle głowy i zmęczenie.

  • Alergie pokarmowe i palenie papierosów

Palenie papierosów może zaburzać proces odczuwania smaku, powodując metaliczny posmak w ustach. Alergia na niektóre pokarmy może pobudzić naturalne mechanizmy obronne organizmu, uwalniając do krwiobiegu histaminy, które mogą wywołać metaliczny posmak.

  • Wpływ środków chemicznych

Wdychanie dużych ilości substancji chemicznych zawierających rtęć lub ołów może powodować metaliczny posmak w ustach, mdłości, podrażnienia skóry oraz problemy z układem nerwowym lub oddechowym.

Metaliczny posmak w ustach: Profilaktyka i leczenie

Leczenie metalicznego posmaku w ustach zależy od jego pierwotnej przyczyny, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o skutecznej strategii leczenia. Może ona obejmować zmniejszenie dawki leków lub jej zmianę.

Możesz pozbyć się metalicznego posmaku w ustach, żując miętówki, unikając metalowych sztućców, nie paląc papierosów lub wypróbowując różne produkty spożywcze, które pomagają zamaskować metaliczny posmak po jedzeniu.

Utrzymanie higieny jamy ustnej może również pomóc w pozbyciu się metalicznego posmaku i zapobiec rozwojowi dolegliwości, które go wywołują. Obejmuje ona szczotkowanie zębów antybakteryjną pastą, regularne nitkowanie w celu usunięcia resztek jedzenia, szorowanie języka i stosowanie delikatnego antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej w celu odświeżenia oddechu i usunięcia płytki bakteryjnej.

Często zadawane pytania

Dlaczego mam metaliczny posmak w ustach?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn metalicznego posmaku w ustach, w tym niewłaściwa higiena jamy ustnej, wahania hormonalne podczas ciąży, skutki uboczne leków lub niedobór witamin.

Czy metaliczny posmak jest oznaką ketozy?

Ketozę, lub tzw. „oddech keto” można rozpoznać po metalicznym posmaku, który nie ustępuje pomimo prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej. Przyczyna oddechu keto jest ogólnoustrojowa i tylko zmiana diety pozwoli na jej wyeliminowanie.

Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?

Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, unikanie metalowych sztućców i palenia papierosów oraz wypróbowanie różnych produktów spożywczych, takich jak przyprawy czy zioła, może pomóc w pozbyciu się metalicznego posmaku w ustach.

Źródła:

https://www.healthline.com/health/metallic-taste-in-mouth

https://www.webmd.com/oral-health/metallic-taste-mouth

https://www.nhs.uk/conditions/metallic-taste