INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Czym jest biały nalot na języku?

UDOSTĘPNIJ

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój język jest biały, być może jest pokryty nalotem. Stan ten jest zazwyczaj niegroźny i spowodowany przez bakterie, grzyby i martwe komórki, które zostają uwięzione pomiędzy zaognionymi brodawkami języka.

Brodawki to małe, wypukłe wypustki na języku, które pomagają nam rozróżniać smak jedzenia tj. smak słony, słodki, kwaśny, gorzki i umami.

Białym nalotem może być pokryty cały język lub mogą być widoczne małe białe plamki bądź wystąpić tzw. „włochaty” język.

Choć biały język zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, stan ten może być objawem poważniejszej choroby lub infekcji. Jeśli biały nalot na języku nie znika lub nasila się, najlepiej skonsultować się z dentystą w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Przyczyny powstawania białego nalotu na języku

Biały nalot na języku jest zazwyczaj związany z higieną jamy ustnej, ale może być również konsekwencją stosowania niektórych leków lub przebytych chorób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są główne przyczyny białego nalotu na języku.

Higiena jamy ustnej

Niewłaściwe szczotkowanie i nitkowanie zębów może powodować gromadzenie się bakterii w jamie ustnej, co z kolei może objawiać się małymi białymi plamkami na języku.

Palenie i alkohol

Alkohol ma działanie moczopędne, które powoduje zmniejszenie produkcji śliny, wysuszając usta. Palenie może również powodować suchość w ustach, ponieważ zmniejsza poziom tlenu w krwiobiegu, co przyczynia się do powstania problemów z dziąsłami i rozwoju płytki bakteryjnej, która może powodować powstanie nalotu na języku.

Pleśniawki jamy ustnej

Pleśniawki jamy ustnej są spowodowane przez rozmnażanie się drożdżaków zwanych Candida. Ta infekcja grzybicza powoduje powstawanie małych białych plamek na języku lub w całości białego, włochatego języka. Pleśniawki w jamie ustnej mogą być również spowodowane stosowaniem antybiotyków, które naruszają równowagę pożytecznych bakterii i grzybów, powodując tym samym namnażanie się tych szkodliwych.

Leukoplakia i język geograficzny

Język geograficzny jest niegroźnym schorzeniem, które może objawiać się jako białe lub czerwone plamy przypominające mapę. Leukoplakia powoduje powstawanie białych plam na języku, dziąsłach i wewnętrznej stronie policzków. W rzadkich przypadkach nieleczona leukoplakia może się znacznie rozwinąć, dlatego warto monitorować ten stan i skonsultować się z dentystą, jeśli objawy nie będą ustępować.

Piercing języka

Gromadzenie się bakterii w jamie ustnej może spowodować infekcję w miejscu przekłucia języka. Może to prowadzić do infekcji języka i w konsekwencji powstania białego nalotu.

Choroby współistniejące

Jeśli cierpisz na HIV, cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub masz osłabiony układ odpornościowy, pleśniawki jamy ustnej powodujące biały nalot na języku mogą częściej u Ciebie występować.

Kiła, choroba przenoszona drogą płciową, może również powodować białe plamki na języku, zwane leukoplakią syfilityczną.

Jakie są objawy białego nalotu na języku

Oprócz widocznego białego nalotu, możesz mieć dodatkowe objawy, takie jak nieświeży oddech, nieprzyjemny smak w ustach i/lub zauważyć powiększenie brodawek.

Ponieważ biały nalot jest zwykle spowodowany przyrostem bakterii lub grzybów w jamie ustnej, towarzyszy mu zazwyczaj nieświeży oddech i nieprzyjemny smak w ustach, zwany również halitozą.

Jak pozbyć się białego nalotu

Biały nalot na języku jest zazwyczaj niegroźny i ustępuje samoistnie lub wraz z poprawą higieny jamy ustnej. Jeśli masz białe plamki na języku, pij dużo wody, aby utrzymać nawilżenie jamy ustnej i stosuj zdrową, zrównoważoną dietę.

Odstawienie alkoholu i rzucenie papierosów również może pomóc w szybszym zniknięciu białego nalotu z języka.

Jeśli zastanawiasz się, jak miejscowo pozbyć się nalotu, stosuj antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają zwalczać gromadzenie się bakterii i regularnie szczotkuj zęby i jamę ustną antybakteryjnymi pastami do zębów, np. z fluorkiem cyny. Możesz również użyć skrobaczki do języka, aby dokładnie czyścić jego powierzchnię.

Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy skonsultować się ze stomatologiem, który będzie w stanie zalecić najlepsze leczenie.

Przeciwdziałanie białemu nalotowi na języku

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu białego nalotu na języku jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie, używając antybakteryjnej pasty do zębów, np. z fluorkiem cyny. Uzupełnij je nitkowaniem zębów i stosowaniem antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.

Zaplanowanie regularnych przeglądów stomatologicznych i profesjonalnego czyszczenia pomoże usunąć płytkę bakteryjną i kamień z trudno dostępnych miejsc oraz utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej.

Często zadawane pytania

Dlaczego mam biały język?

Istnieje wiele powodów, dla których język przybiera biały kolor. Większość przypadków białego nalotu jest niegroźna i spowodowana przede wszystkim niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jednakże stan ten może być również spowodowany chorobami współistniejącymi, takimi jak HIV, niedoczynność tarczycy i pleśniawki jamy ustnej.

Jak pozbyć się białego nalotu na języku?

W większość przypadków biały nalot ustępuje samoistnie. Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, rzucenie palenia papierosów i odstawienie alkoholu oraz stosowanie zrównoważonej diety pomoże szybciej pozbyć się białego nalotu z języka.

Co oznacza biały nalot na języku?

Biały nalot jest zazwyczaj oznaką niedostatecznej higieny jamy ustnej. Twój język przybiera biały kolor z powodu nagromadzenia bakterii, grzybów lub resztek jedzenia, które utknęły w zapalnie zmienionych brodawkach językowych.

Czy biały nalot to coś złego?

Większość przypadków białego nalotu nie jest groźna i może zostać wyleczona poprzez przywrócenie właściwej higieny jamy ustnej i stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania ust. Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem, ponieważ białe plamy na języku mogą być spowodowane innymi schorzeniami.

Źródła:

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/white-tongue

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17654-white-tongue