NIEŚWIEŻY ODDECH

Co powoduje nieświeży oddech?

Co powoduje nieświeży oddech? article banner
UDOSTĘPNIJ

Nieświeży oddech, znany również jako halitoza, może pojawić się u każdego. Jednak dobre nawyki związane z myciem zębów mogą zapewnić świeży oddech i uczucie odświeżenia. Zebraliśmy najważniejsze przyczyny nieświeżego oddechu oraz metody pomagające zachować świeży oddech, np. wybranie odpowiedniej pasty do zębów.

Przyczyny:

Jeśli chodzi o utrzymywanie świeżego oddechu, warto zacząć od rutynowej pielęgnacji jamy ustnej.

Gdy pomijamy regularne mycie zębów i nitkowanie, cząsteczki jedzenia zostają uwięzione między zębami, wzdłuż linii dziąseł i na języku, tworząc bakterie, które mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.

Kolejną przyczyną jest suchość w ustach. Chroniczna suchość w ustach sprawia, że ślina nie wypłukuje nadmiaru bakterii płytki nazębnej w jamie ustnej, co może przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Oczywiście rodzaj jedzenia, które spożywasz może również powodować nieświeży zapach. Czosnek, cebula i alkohol to rodzaje pokarmów, które mogą tymczasowo wpłynąć na zapach oddechu.

Palenie lub żucie tytoniu może szybko wywołać długotrwały nieświeży oddech.

Oto, jak możesz zachować świeży oddech:

Myj zęby dwa razy dziennie. Wydaje się to oczywiste, ale często zapominamy o myciu zębów lub myjemy zęby tylko jeden raz. Mycie zębów dwa razy dziennie, rano i wieczorem lub po posiłkach jest ważne, aby zachować higienę jamy ustnej. Zalecamy wybranie lepszego rodzaju pasty do zębów. Wypróbuj pastę ze składnikiem, który zwalcza gromadzenie się bakterii w jamie ustnej, aby zapobiec głównej przyczynie nieświeżego oddechu.

Kolejną świetną metodą na poprawienie higieny jamy ustnej jest zmiana szczoteczki. Na przykład elektryczne szczoteczki skuteczniej docierają do miejsc pomiędzy zębami i usuwają więcej płytki nazębnej.

Nitkuj regularnie. Nitkuj przynajmniej raz dziennie, aby pozbyć się resztek jedzenia i bakterii płytki nazębnej z małych z ciasnych przestrzeni i pomiędzy zębami.

Stosuj płyn do płukania ust. Płyny do płukania ust mogą pomóc usunąć resztki jedzenia, z którymi nie może poradzić sobie sama szczoteczka, jednocześnie zapewniając świeży oddech. Wybierz płyn do płukania ust o właściwościach antybakteryjnych, które zabijają bakterie powodujące nieświeży oddech.

Pamiętaj, aby co najmniej dwa razy w roku odwiedzać swojego stomatologa w celu kontroli i czyszczenia jamy ustnej. Podsumowując – nieświeży oddech w pewnym momencie występuje u większości osób. Najlepszy sposób na świeży oddech? Regularnie dbaj o higienę jamy ustnej.

Źródła:

https://www.oralb.co.uk/en-gb/product-collections/oral-b-gum-enamel-repair-and-protection

https://www.oralb.co.uk/en-gb/products/toothpaste-and-mouthwash/oral-b-gum-enamel-repair-mouthwash

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922