Dlaczego warto wybrać nić dentystyczną Oral-B?

Zalety czyszczenia zębów nicią dentystyczną

Zalety czyszczenia zębów nicią dentystyczną article banner
UDOSTĘPNIJ

Jakie są zalety nitkowania zębów?

Dzięki regularnemu stosowaniu nici dentystycznej usuwana jest płytka nazębna, co zapobiega jej nagromadzeniu się, a co za tym idzie – powstawaniu kamienia nazębnego. Ponadto nitkowanie zębów może je optycznie rozjaśnić, dzięki usuwaniu płytki nazębnej oraz resztek jedzenia niewidocznych w lustrze lub zalegających w miejscach, do których trudno dotrzeć szczoteczką.

Potrzebujesz bardziej obrazowego przykładu? Pomyśl na przykład o tym, jak wygląda dywan, zanim go odkurzysz oraz zaraz po wykonaniu tej czynności. Wcześniej możesz nie zauważać kurzu i zabrudzeń, jednak po odkurzeniu wyraźnie widać, że jest czystszy. Podobna zasada dotyczy nitkowania.

Codzienne stosowanie nici dentystycznej nie tylko pomaga zachować zdrowe zęby – odpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się również do zachowania ogólnego dobrego stanu zdrowia.

Uzyskujemy coraz więcej dowodów na to, że istnieje związek między chorobą przyzębia a zwiększonym ryzykiem pojawienia się chorób sercowych, choć potrzebne są dalsze badania, żeby to potwierdzić. Niektórzy naukowcy twierdzą, że infekcje w jamie ustnej, tak jak wszelkie inne infekcje, mogą zwiększyć poziom substancji zapalnych we krwi, co może sprzyjać powstawaniu skrzepów oraz spowolnić przepływ krwi do serca. Zgodnie z inną teorią bakterie powstałe na skutek infekcji w jamie ustnej mogą łatwo dostać się do krwiobiegu i negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy.

Ponadto dzięki niemu możesz łatwiej zauważyć opuchliznę i zaczerwienienie w jamie ustnej. Nitkowanie daje Ci możliwość dokonania dokładnego przeglądu zębów, języka oraz dziąseł. Niektóre dolegliwości, w tym choroby nowotworowe, HIV/AIDS, nadużywanie środków odurzających oraz zaburzenia odżywiania, mogą powodować zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej oraz zaczerwienienie i obrzęk dziąseł.

Choroby przyzębia nie są główną przyczyną obumarcia miazgi, jednak zaniedbywanie dziąseł przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko utraty zęba lub leczenia kanałowego. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest niezbędne dla zachowania właściwej higieny jamy ustnej, jednak samo mycie zębów może nie ochronić Cię przed chorobą dziąseł, która może prowadzić nawet do utraty zęba.

W badaniu przeprowadzonym w roku 2006 naukowcy porównali efekty samego szczotkowania ze szczotkowaniem i nitkowaniem zębów przy krwawiących dziąsłach u badanych obejmujących 51 par bliźniąt. Jedno z bliźniąt szczotkowało swoje zęby dwa razy dziennie, a drugie szczotkowało i nitkowało je również dwa razy w ciągu dnia. Po dwóch tygodniach można było zauważyć o 38% mniej obszarów krwawiących u tych osób, które stosowały nić dentystyczną. Nawet jeśli zaniedbywałeś/-aś nitkowanie zębów w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na to, by odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Dzięki właściwemu produktowi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możesz poprawić stan swoich dziąseł.

Codzienne nitkowanie (w połączeniu ze szczotkowaniem i stosowaniem płynu do płukania ust) zapobiega zapaleniu dziąseł, usuwając płytkę nazębną i resztki jedzenia, a ponadto zapewnia Ci zdrowe zęby i dziąsła oraz piękny uśmiech. Nitkowanie jest niezbędne dla zachowania zdrowego uśmiechu, i to bez względu na wiek. Dzieci również powinny stosować nić dentystyczną, aby wyrobić sobie odpowiedni nawyk pielęgnacji jamy ustnej. Pewnie przychodzi Ci do głowy pytanie: „Dlaczego nitkowanie jest takie ważne?” Oto odpowiedź: Dzięki nitkowaniu usuwasz płytkę nazębną oraz resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i dziąseł, a co za tym idzie - zapobiegasz zapaleniu dziąseł.

Nitkowanie zębów a choroby dziąseł

Średnio jedna na osiem osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na chorobę dziąseł. I nie chodzi tu wyłącznie o osoby starsze. Choroba dziąseł może rozpocząć się w bardzo młodym wieku, zwłaszcza jeśli nie przestrzega się zasad odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, w tym codziennego szczotkowania zębów.

Inteligentna profilaktyka zaczyna się od nitkowania

Powód jest bardzo prosty – nitkowanie usuwa płytkę nazębną, dzięki czemu zapobiega zapaleniu dziąseł. Jeśli dodasz do tego szczotkowanie zębów i używanie płynu do płukania ust, to zachowasz zdrowy i piękny uśmiech przez całe życie.

Zalety nitkowania zębów po jedzeniu

Zrzucenie kilku kilogramów nie jest łatwe. Nie ma żadnych dowodów stwierdzających, że odpowiednia higiena stomatologiczna przyczynia się do przestrzegania zdrowej diety, jednak istnieje niepotwierdzona teoria zakładająca, że szczotkowanie i nitkowanie zębów po spożyciu pokarmu zmniejsza apetyt na przekąski.

Nie zawsze mamy możliwość umycia zębów w środku dnia. Niemniej jednak nitkowanie ich po posiłku poprawia higienę jamy ustnej oraz oczyszcza ją – nieważne, czy próbujesz zrzucić kilka kilogramów, czy uniknąć sięgania po popołudniowe przekąski.

Kiedy sięgasz po zdrową przekąskę, pamiętaj, że niektóre z nich, np. precle, rodzynki lub inne suszone owoce, choć są zdrowym rozwiązaniem, mają jednak tendencję do wchodzenia w przestrzenie międzyzębowe. Ponadto suszone owoce zawierają dużo cukru, który może przyczyniać się do powstania próchnicy i nagromadzenia się bakterii. Nitkowanie pomaga zachować czyste zęby, co na pewno zaprocentuje przy kolejnej wizycie kontrolnej u dentysty, podobnie jak inne zdrowe nawyki.

Dzięki szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie i codziennemu stosowaniu nici dentystycznej możesz zachować doskonały wygląd i stan swoich zębów oraz jamy ustnej bez względu na stosowaną dietę.

Czy schorzenia jamy ustnej uniemożliwiają stosowanie nici dentystycznej?

Chociaż codzienne nitkowanie zębów pozwala pozbyć się płytki nazębnej, wiele osób wciąż unika tej czynności z uwagi na ból, który może się wówczas pojawić. Istnieją jednak produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, które ułatwiają nitkowanie i niwelują ból.

Wiele osób uważa, że jedynym skutecznym produktem do nitkowania są standardowe nici dentystyczne. Istnieje jednak wiele innych rozwiązań, przeznaczonych dla osób w każdym wieku i o różnych dolegliwościach. Jeśli którakolwiek z opisanych poniżej sytuacji dotyczy Ciebie, weź pod uwagę możliwość używania specjalistycznych produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych:

  • Masz wrażliwe dziąsła. Jeśli masz wrażliwe zęby i dziąsła podatne na krwawienie, wybierz delikatną nić, którą można łatwo przesuwać między zębami.

  • Nosisz aparat ortodontyczny. Założony aparat ortodontyczny lub proteza nie oznacza, że masz unikać nitkowania zębów. Wypróbuj specjalistyczną nić z usztywnioną końcówką, którą możesz przewlec przez drucik aparatu, oraz z gąbczastym komponentem, który łatwo przesuwa się między zębami.

  • Masz dziecko. Na pewno warto mówić dzieciom o zaletach nitkowania już na wczesnym etapie wdrażania nawyków higienicznych. Możesz pokazać swoim dzieciom, jak stosować nić dentystyczną już w wieku 5-7 lat, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą zbyt zachwycone i zaczną narzekać, że to boli lub jest nieprzyjemne i skomplikowane.

  • Masz problem z prowadzeniem nici. Wypróbuj flosser elektryczny. Jest on bardzo prosty w użyciu i przyda się, zwłaszcza jeśli masz kłopot z dotarciem do tylnych zębów. Flosser elektryczny zapewnia odpowiednią siłę nacisku, dzięki czemu delikatnie masuje dziąsła.