INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Czym jest język geograficzny?

UDOSTĘPNIJ

Język geograficzny to łagodny stan zapalny w obrębie jamy ustnej, który objawia się nieregularnym, przypominającym mapę wzorem na języku. U osób z tym schorzeniem można zaobserwować gładkie, czerwone plamy na języku, w których brakuje drobnych wypustek (brodawek), jakie zwykle występują na jego powierzchni.

Te czerwone plamy są otoczone bardziej nierównymi, białymi obwódkami na wierzchniej lub bocznej stronie języka (w rzadkich przypadkach język geograficzny może dotyczyć innych obszarów jamy ustnej).

Poza brakującymi warstwami brodawek na języku, język geograficzny nie wywołuje zwykle innych objawów – choć około 1 na 10 osób z tym schorzeniem odczuwa również wrażliwość podczas jedzenia pikantnych i kwaśnych potraw. Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, a następnie ustąpić. W takim wypadku lekarz może zastosować różne metody leczenia, które zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Język geograficzny dotyka około 1-3% ludzi na całym świecie i pomimo potencjalnie niepokojącego wyglądu, jest zupełnie niegroźny i niezaraźliwy. Wyglądem przypomina inne schorzenie zwane językiem szczelinowatym, które powoduje powstawanie nierównych rowków na języku, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Język geograficzny u dzieci jest rzadkością, ale choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku, przy czym dwa razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Jakie są przyczyny języka geograficznego?

Lekarze nie znają do końca przyczyn powstawania języka geograficznego i powodów zaostrzania się tego stanu. Choroba ta często występuje u członków tej samej rodziny, stąd pewną rolę w częstotliwości zachorowań odgrywa tu prawdopodobnie genetyka. Wśród powodów zaostrzania się objawów języka geograficznego można wymienić następujące czynniki ryzyka:

 • Łuszczyca

Uważa się, że istnieje związek między językiem geograficznym a łuszczycą – stanem zapalnym skóry, który powoduje swędzenie i łuszczącą się wysypkę.

 • Nagłe wahania hormonalne

Znane są przypadki występowania języka geograficznego u kobiet, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne, co może oznaczać, że związane z tym nagłe wahania poziomu hormonów mogą zwiększać ryzyko rozwoju tego schorzenia.

 • Alergie

Jeśli regularnie cierpisz z powodu ataków egzemy lub kataru siennego, może to zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia języka geograficznego.

 • Cukrzyca

Prawdopodobnie istnieje związek między rozwojem języka geograficznego a występowaniem cukrzycy, zwłaszcza cukrzycy typu 1.

 • Pikantne lub kwaśne jedzenie

Niektóre osoby z językiem geograficznym będą odczuwać dyskomfort lub wrażliwość podczas spożywania pikantnych lub kwaśnych pokarmów i napojów. Dym papierosowy lub pasta do zębów również mogą wywoływać takie objawy. W takim przypadku warto zastosować pastę do zębów, która została opracowana specjalnie z myślą o wrażliwej jamie ustnej.

 • Niedobory witamin

Osoby, które mają niski poziom żelaza, cynku, kwasu foliowego lub witamin z grupy B mogą być bardziej narażone na rozwój języka geograficznego.

 • Astma

Istnieją badania dotyczące związku między astmą a językiem geograficznym, gdyż oba te schorzenia mogą ulec zaostrzeniu w skutek kontaktu z czynnikami środowiskowymi.

 • Stres

Stres i niepokój są potencjalnymi czynnikami ryzyka rozwoju języka geograficznego.

Objawy języka geograficznego

Choć niektórzy nie zauważają u siebie żadnych objawów, najczęstszą oznaką języka geograficznego jest pojawienie się na języku nieregularnego wzoru przypominającego mapę. Zjawisko to choć dość unikalne, stanowi jeden z łagodniejszych objawów tego schorzenia. Chorzy zgłaszają również ból, dyskomfort lub wrażliwość języka.Kontynuuj lekturę, aby zapoznać się z głównymi objawami języka geograficznego.

 • Czerwone plamy na języku

Czerwone plamy mogą być gładsze i wrażliwsze niż inne obszary języka.

 • Brak brodawek językowych

Brodawki to małe wypustki, które pokrywają język i pomagają w chwytaniu i żuciu pokarmu. Jednym z głównych objawów języka geograficznego jest brak brodawek w pewnych obszarach języka, które zazwyczaj wyglądają na czerwone, gładkie i nierówne.

 • Plamy w jamie ustnej i częste zmiany ich lokalizacji

U niektórych osób z językiem geograficznym pojawiają się plamy w innych częściach jamy ustnej, np. na wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu, a nawet na dziąsłach.

 • Dyskomfort podczas jedzenia

Około 1 na 10 pacjentów skarży się na ból języka, w tym dyskomfort lub ból języka podczas jedzenia pikantnych, kwaśnych lub bardzo słodkich potraw. Możesz zauważyć łagodne pieczenie, kłucie lub bolesność na czerwonych plamach na języku. Bolesność języka powinna po jakimś czasie ustąpić, choć może pojawić się ponownie w przyszłości.

Leczenie języka geograficznego

Jako że jest to łagodne i niegroźne schorzenie, język geograficzny nie wymaga leczenia. Mimo że nie udało się jak dotąd opracować lekarstwa na język geograficzny, lekarze mogą przepisać leki, które pomogą opanować bolesność lub dyskomfort podczas jedzenia. Lek przepisany przez lekarza na objawy języka geograficznego może się różnić w zależności od branych pod uwagę czynników i może obejmować:

 • Środki znieczulające miejscowo

 • Przeciwhistaminowy i znieczulający płyn do płukania jamy ustnej

 • Sterydy stosowane miejscowo

 • Takrolimus stosowany miejscowo.

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć język geograficzny, odpowiedź brzmi: skonsultuj się z lekarzem. Oprócz profesjonalnego zdiagnozowania choroby i wykluczenia innych schorzeń, lekarz będzie w stanie pomóc w znalezieniu najlepszego środka zaradczego na objawy języka geograficznego, dostosowanego do Twojego stylu życia.

W oczekiwaniu na wizytę możesz również spróbować wyeliminować nawyki będące czynnikami wywołującymi język geograficzny. Może to być unikanie pikantnych lub kwaśnych potraw lub wybór wysokiej jakości pasty do zębów, która została opracowana z myślą o wrażliwej jamie ustnej.

Często zadawane pytania

Jak długo utrzymuje się język geograficzny?

Objawy języka geograficznego obserwuje się zazwyczaj przez kilka miesięcy, w zależności od przypadku – choć nawracające zaostrzenia stanu mogą pojawić się również w innym momencie.

Jaka jest przyczyna języka geograficznego?

Język geograficzny jest prawdopodobnie wywołany czynnikiem genetycznym, choć stres, alergie, cukrzyca i hormony mogą również odgrywać rolę w rozwoju tego schorzenia.

Źródła:

https://www.webmd.com/oral-health/guide/geographic-tongue

https://www.dentalhealth.org/geographic-tongue

https://dermnetnz.org/topics/geographic-tongue