Nitkowanie zębów w celu pozbycia się nieświeżego oddechu
Potrzebujesz jeszcze jednego powodu, by stosować nić dentystyczną co najmniej raz dziennie? Codzienne nitkowanie pomaga zwalczać nieświeży oddech dzięki usuwaniu resztek pokarmów oraz eliminowaniu bakterii, które się do niego przyczyniają. Dlatego używanie nici dentystycznej to najprostszy sposób, by zapobiegać nieświeżemu oddechowi lub pozbyć się go na dobre.
Nieświeży oddech, zwany również halitozą, jest zjawiskiem bardziej powszechnym, niż mogłoby się wydawać. Może być powodem do żartów, jednak tak naprawdę stanowi poważny problem dotyczący higieny jamy ustnej. Poza tym, że niewątpliwie utrudnia kontakty towarzyskie, może być również objawem choroby.
Mniejsze wydzielanie śliny
Mniejsza ilość śliny oznacza, że zęby są bardziej narażone na gromadzenie się płytki nazębnej, co może powodować nieprzyjemny zapach z ust. Zwróć szczególną uwagę na poniższe czynniki, które powodują zmniejszone wydzielanie śliny w ustach i przyczyniają się do nieświeżego oddechu:
Spożywanie alkoholu. Napoje alkoholowe mogą powodować suchość w ustach i nieświeży oddech. Nie zapominaj więc o nitkowaniu zębów po wieczornej imprezie, nawet jeśli masz ochotę natychmiast położyć się spać.
Nieświeży oddech rano. Podczas snu przepływ śliny jest zmniejszony, co może powodować u Ciebie nieświeży oddech zaraz po przebudzeniu. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że w Twoim przypadku najlepszą porą na nitkowanie zębów są poranki.
Głód lub pragnienie. Kiedy Twój organizm jest odwodniony, w ustach znajduje się mało śliny, co przyczynia się do nieświeżego oddechu oraz nagromadzenia większej ilości bakterii. Często popijaj płyny i pamiętaj o nitkowaniu zębów. Pamiętaj również, że przeżuwanie jedzenia zwiększa wydzielanie śliny w ustach, jeśli więc pomijasz pewne posiłki lub jesteś na diecie, może to skutkować nieświeżym oddechem.
Dieta. Jeśli jesteś na diecie i rzadziej spożywasz posiłki, nić o smaku mięty pomoże Ci wyeliminować bakterie, a co za tym idzie nieświeży oddech oraz zapewni przyjemny posmak w ustach, dzięki któremu nie będziesz czuć potrzeby sięgania po przekąski. Osoby stosujące dietę o niskiej zawartości węglowodanów czasem skarżą się na nieświeży oddech, jednak związek ten nie został udowodniony naukowo. Jeśli jesteś na ścisłej diecie lub na diecie o niskiej zawartości węglowodanów, może pojawić się u Ciebie nieświeży oddech. W przypadku gdy musisz ograniczać spożywanie posiłków i odżywiasz się nieregularnie, poza ustnej staraj się pić dużo wody, dzięki czemu w ustach znajdzie się wystarczająco dużo śliny, która wyeliminuje nieświeży oddech.
Znaczenie codziennego nitkowania zębów
Badania potwierdzają, że istnieje związek pomiędzy nieużywaniem nici dentystycznej (oraz nieprzestrzeganiem innych zasad higieny jamy ustnej) a nieświeżym oddechem. Badanie przeprowadzone w Kuwejcie, w którym wzięło udział ponad 1000 osób dorosłych, dowiodło, że niestosowanie nici dentystycznej było w dużym stopniu powiązane z pojawieniem się nieświeżego oddechu, podobnie zresztą jak rzadkie szczotkowanie zębów i palenie papierosów.
Pielęgnacja jamy ustnej, która pomaga zapobiegać nieświeżemu oddechowi, to nie tylko codzienne szczotkowanie, ale również mycie zębów, języka, dziąseł i podniebienia dwa razy dziennie. Stosowanie płynu do płukania ust może wyeliminować nieświeży oddech na krótki czas, ale potraktuj ten środek jako dodatkowy element pielęgnacyjny, a nie jako zamiennik szczotkowania i nitkowania zębów.