APARATY KOREKCYJNE

Aparaty ortodontyczne: Do czego służą

Image - Article Hero - Aparaty ortodontyczne: Do czego służą article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak długo należy nosić aparat ortodontyczny?

Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy od stopnia zaawansowania problemów ortodontycznych, ale większość osób nosi aparat przez okres od roku do trzech lat. Czasami ortodonta może zalecić dodatkowe metody leczenia, takie jak stosowanie elastycznych gumek i aparatu zewnątrzustnego, ale te rozwiązania nie zawsze wprowadza się na cały okres noszenia aparatu ortodontycznego.

Do czego służy aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny składa się ze strategicznie rozmieszczonych wsporników i drutów, które wywierają delikatny, ale stały nacisk na zęby i stopniowo zmieniają ich położenie. Dodatkowe metody leczenia ortodontycznego obejmują umieszczenie sprężynek pomiędzy wspornikami, co pomaga w regulacji przestrzeni między zębami. Czasami między górnymi i dolnymi zębami zakłada się gumki.

Do czego służy aparat zewnątrzustny?

Aparat zewnątrzustny (z łukiem twarzowym) to kolejny rodzaj aparatu, który dentysta może zalecić w celu korekty nieprawidłowego zgryzu. Dentysta może zalecić noszenie aparatu zewnątrzustnego przez krótki czas (często tylko w nocy), aby zapewnić więcej miejsca dla stłoczonych zębów poprzez przesunięcie zębów trzonowych ku tyłowi jamy ustnej.

Jak wygląda aparat zewnątrzustny?

Aparat zewnątrzustny składa się z dwóch części – kawałka metalu w kształcie podkowy, który umieszcza się wewnątrz jamy ustnej, oraz zewnętrznego łuku, który otacza twarz i jest mocowany za pomocą paska. Część umieszczoną wewnątrz jamy ustnej mocuje się do pierścieni (tzw. pierścieni policzkowych) na wspornikach najdalej położonych zębów trzonowych górnych.