NIEŚWIEŻY ODDECH

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?

Image - Article Hero - Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu? article banner
UDOSTĘPNIJ

Problem z nieświeżym oddechem dotyczy prawie wszystkich, nawet tych, którzy się do tego nie przyznają. Przyczyny przewlekłego nieświeżego oddechu (znanego również jako halitoza) mogą być poważniejsze, np. choroby jamy ustnej, podczas gdy pojawiającemu się okazjonalnie nieprzyjemnemu zapachowi z ust można łatwo zapobiec, stosując właściwą pielęgnację jamy ustnej.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieświeży oddech wywołuje obecność bakterii w jamie ustnej1. Bakterie gromadzą się na języku wtedy, gdy zaniedbasz prawidłowe szczotkowanie, jeśli Twój organizm jest odwodniony lub kiedy odczuwasz suchość w ustach z powodu zażywania lekarstw zmniejszających wydzielanie śliny. Można jednak wykonać kilka prostych kroków, które pomogą w usunięciu bakterii z języka i przywrócą świeży oddech.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu

  • Myj zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie, używając elektrycznej szczoteczki do zębów Oral-B w celu usunięcia płytki bakteryjnej. Następnie wyszczotkuj dokładnie język. Zwróć szczególną uwagę na tylną część języka, gdzie gromadzi się większość bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach.

  • Nici dentystyczne skutecznie usuwają resztki jedzenia. Jeśli dostęp do tylnych zębów jest utrudniony, skorzystaj z uchwytu do nici dentystycznej

  • Zakończ, płucząc usta płynem do płukania jamy ustnej, który zwalcza nieświeży oddech, aby przywrócić w niej świeżość.

  • Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. Ilość wody, którą należy wypić, zależy od stopnia codziennej aktywności oraz ilości zażywanych leków powodujących wysuszenie jamy ustnej.

  • Używaj bezcukrowej gumy do żucia w celu stymulowania produkcji śliny. Spożywanie cukierków miętowych jest doraźną, lecz mniej zalecaną, metodą odświeżającą oddech z powodu zalegających w jamie ustnej pozostałości cukru.

  • Przewlekły nieświeży oddech może być również objawem poważniejszych schorzeń, dlatego w takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem specjalistą lub stomatologiem.

  • Sprawdź, które pokarmy mogą powodować problem z nieświeżym oddechem.

  • Rozważ ograniczenie nawyków, takich jak spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, które intensyfikują nieświeży oddech.

Elektryczne szczoteczki Oral-B rozwiewają wątpliwości i zwiększają skuteczność codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jesteś gotowy/-a na zmianę? Wybierz szczoteczkę elektryczną Oral-B, która Ci najbardziej odpowiada.

http://www.dentalcare.com/en-US/dental-education/continuing-education/ce410/ce410.aspx?ModuleName=coursecontent&PartID=2&SectionID=13