APARATY KOREKCYJNE

Wizyty kontrolne u ortodonty: Jak wygląda ich przebieg?

Image - Wizyty kontrolne u ortodonty: Jak wygląda ich przebieg? - Main article banner
UDOSTĘPNIJ

Dlaczego potrzeba aż tylu wizyt kontrolnych?

Częste kontrole (regulacje) są potrzebne w celu wymiany zużytych gumek, sprawdzenia postępów prostowania zębów i wyregulowania drutów, aby zęby były ciągnięte we właściwym kierunku. Opuszczanie wizyt kontrolnych może opóźnić postępy prostowania zębów i spowodować, że aparat będzie trzeba nosić dłużej.

Jak często będę mieć wizyty kontrolne?

Większość ortodontów wyznacza wizyty kontrolne co 4-6 tygodni.

Jak wyglądają wizyty kontrolne?

Dentysta zawsze wymienia gumki na każdym wsporniku, może też wyjąć i wymienić drut. Każda regulacja powinna zająć około 20 minut.

Czy to będzie bolało?

To całkiem możliwe. Większość pacjentów odczuwa ból w okresie od kilku godzin do kilku dni po okresowej regulacji. Może to być tylko nieprzyjemne uczucie ucisku lub bardziej odczuwalny ból. Dyskomfort nie powinien jednak trwać długo.

Zmiana na sztywniejszy łuk ortodontyczny może również powodować dyskomfort do czasu, aż jama ustna przyzwyczai się do dodatkowego nacisku.

Jeśli ortodonta zdecyduje się dodać elementy pomocnicze, takie jak gumki (ligatury elastyczne), ich noszenie może początkowo być bolesne.

W przypadku odczuwania bólu po regulacji warto wrócić na pewien czas do diety obejmującej miękkie pokarmy i stosować te same sposoby radzenia sobie z bólem, które są zalecane po założeniu aparatu.

Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny?

Większość pacjentów nosi aparat ortodontyczny od roku do 3 lat, dlatego trzeba się przygotować na wiele wizyt kontrolnych. Jednak czas noszenia aparatu ortodontycznego może się znacznie różnić u poszczególnych osób, w zależności od tempa wzrostu i stopnia zaawansowania problemu, a także od właściwej pielęgnacji aparatu i stosowania odpowiedniej higieny jamy ustnej przez pacjenta.