APARATY KOREKCYJNE

Aparat korekcyjny – Idealny uśmiech

Image - Article Hero - Teeth retainer to straighten teeth article banner
UDOSTĘPNIJ

Co to jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny to aparat wykonany na zamówienie, który składa się z plastikowej podstawy i metalowych drutów osłaniających zewnętrzną część zębów, aby pomóc im w zachowaniu nowego ustawienia. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego dentysta prawdopodobnie zaleci noszenie aparatu retencyjnego, aby jeszcze bardziej ustabilizować zęby i dziąsła w nowym ustawieniu.

Noszenie aparatu retencyjnego po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Najczęściej zalecane jest noszenie aparatu retencyjnego przez cały czas, w dzień i w nocy (z wyjątkiem pory posiłków i mycia zębów) przez pierwsze sześć miesięcy po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Później w większości przypadków aparat można nosić tylko w nocy. Należy jednak zastosować się do zaleceń swojego ortodonty. W przypadku niewielkich wad ortodonta może też zdecydować, że do rozwiązania problemu wystarczy sam aparat retencyjny. Można zatem nosić aparat retencyjny, nie nosząc wcześniej aparatu ortodontycznego, ale nie można nosić aparatu ortodontycznego bez późniejszego stosowania aparatu retencyjnego. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby nadal się przesuwają, w miarę jak kości, mięśnie i dziąsła przystosowują się do zmian. Aby zachować piękny uśmiech, noś aparat retencyjny.

Czyszczenie aparatu retencyjnego

Aparat retencyjny trzeba regularnie czyścić, aby usunąć nagromadzoną płytkę bakteryjną, która może powodować choroby dziąseł tak samo jak płytka bakteryjna na zębach. Najlepiej robić to po wyjęciu aparatu na czas mycia zębów. Na rynku dostępne są preparaty do czyszczenia aparatów retencyjnych, ale w większości przypadków wystarczy pasta do zębów i szczoteczka z miękkim włosiem.