APARATY KOREKCYJNE

Zdjęcie aparatu przed terminem

Image - Zdjęcie aparatu przed terminem article banner
UDOSTĘPNIJ

Zdjęcie aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny może pomóc wyrównać zęby i zyskać piękny uśmiech, jednak mimo to wiele osób chce go jak najszybciej zdjąć. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zadbać o czystość jamy ustnej i ułatwić aparatowi spełnienie jego funkcji.

Wcześniejsze zdjęcie aparatu ortodontycznego

Oto co możesz zrobić, aby jak najszybciej zakończyć leczenie ortodontyczne:

  • Dbaj o czystość jamy ustnej:  Lepsza higiena jamy ustnej może sprawić, że zęby szybciej przesuną się we właściwe położenie, a także skrócić czas noszenia aparatu ortodontycznego.

  • Krój twarde jedzenie na kawałki: Krój takie produkty jak surowe owoce i warzywa  

    oraz chleb z twardą skórką na małe kawałki, aby zmniejszyć nacisk na aparat podczas jedzenia.

  • Nie gryź niczego oprócz jedzenia: Gryzienie przedmiotów takich jak długopisy czy słomki może spowodować uszkodzenie aparatu ortodontycznego i sprawić, że konieczne będą dodatkowe wizyty w gabinecie ortodonty.

  • Nie wypychaj zębów do przodu: Takie czynności jak obgryzanie paznokci i bawienie się gumkami mogą spowodować wydłużenie czasu noszenia aparatu ortodontycznego. Staraj się powstrzymać od takich nerwowych nawyków.

  • Nie jedz twardych, lepkich ani słodkich pokarmów i nie pij słodzonych napojów gazowanych: Unikaj takich produktów jak popcorn, orzechy, chipsy, guma do żucia, cukierki toffi, karmelki i ciastka. Nie gryź kostek lodu i nie pij słodkich napojów gazowanych. Wszystko to może doprowadzić do uszkodzenia aparatu ortodontycznego i/lub powstania próchnicy.

Pytania dotyczące higieny jamy ustnej po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Ile trwa zdejmowanie aparatu ortodontycznego? Około godziny.

Czy o planowanym zdjęciu aparatu ortodontycznego dowiem się z wyprzedzeniem? Prawdopodobnie tak. Zapewne ortodonta powie Ci podczas ostatniej regulacji, że na następnej wizycie będzie można już zdjąć aparat. Jest to jednak tylko przypuszczenie – jeśli Twoje zęby niespodziewanie lub za mało się przesuną pomiędzy wizytami, zdjęcie aparatu może zostać odłożone na później.

Czy to będzie bolało? Nie. Podczas zdejmowania aparatu ortodontycznego można poczuć lekki ucisk, ale nie powinno to boleć.Natomiast nowy aparat retencyjny może powodować lekkie dolegliwości bólowe.

Czego mogę się spodziewać? Ortodonta zdejmie wszystkie wsporniki szczypcami, dokładnie zeskrobie klej i wyczyści z niego zęby, a następnie pobierze wycisk do nowego aparatu retencyjnego.

Jak będą wyglądały moje zęby? Wygląd zębów zależy wyłącznie od ich właściwej pielęgnacji podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Jeśli pielęgnacja była właściwa, będą wyglądać idealnie, a jeśli nie – mogą być pokryte żółtym kamieniem nazębnym i białymi plamkami demineralizacyjnymi.

Co dalej? To jeszcze nie koniec wizyt u ortodonty – po zdjęciu aparatu ortodontycznego prawie wszyscy pacjenci muszą nosić aparat retencyjny, utrzymujący zęby w nowym położeniu. Obecnie wielu ortodontów zaleca noszenie aparatu retencyjnego przez lata, a niektórzy – bezterminowo, aby zapobiec stopniowej zmianie ustawienia zębów.

Jak dbać o zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego? Odczekaj przynajmniej miesiąc przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu wybielającego. Przez ten czas nowo odsłonięte szkliwo przestanie być nadwrażliwe. Zęby i dziąsła będą na początku trochę wrażliwe. Dlatego w tym okresie staraj się unikać potraw chrupiących i trudnych do przeżuwania, które wcześniej były zakazane – wprowadzaj je do diety stopniowo. Umów się na oczyszczanie zębów – prawdopodobnie znajdą się jakieś miejsca, które w czasie noszenia aparatu zostały zaniedbane (chociaż właściwa higiena jamy ustnej powinna sprawić, że nie będzie ich zbyt wiele).