APARATY KOREKCYJNE

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

UDOSTĘPNIJ

Zalety aparatu ortodontycznego

Stosowanie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki. Odgrywa on aktywną rolę w korygowaniu zbyt ciasnego i krzywego uzębienia. To niezwykle ważne, ponieważ nieprawidłowy zgryz może być źródłem innych problemów, takich jak niewłaściwe usuwanie płytki nazębnej w okolicach nierównych zębów, co może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i jamy ustnej.

Prawidłowe czyszczenie aparatu ortodontycznego może zapobiec jego uszkodzeniu, pomaga chronić zęby oraz zwiększa komfort użytkowania aparatu. Podstawowa wiedza na temat opieki ortodontycznej pomoże Ci zrozumieć zalecenia Twojego dentysty i utrzymać zęby oraz dziąsła w zdrowiu podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Podstawy: szczotkowanie i nitkowanie zębów

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego wymagane jest staranne czyszczenie zębów, ponieważ bakterie tworzące płytkę nazębną gromadzą się niezwykle łatwo zarówno pod aparatem, jak i wokół niego. Poniższa procedura pozwoli uczynić codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów czynnością prostą i skuteczną.

  1. Przygotowanie do szczotkowania. Usuń z aparatu ortodontycznego wszystkie gumowe i wymienne części.

  2. Umyj aparat ortodontyczny. Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni podczas podczas czyszczenia drutów, zaczepów, zamków i pierścieni aparatu. Szczotkuj każdy drut z osobna od góry do dołu. Poświęć temu trochę czasu, aby mieć pewność, że płytka nazębna i resztki jedzenia zostały usunięte oraz że obszary wokół górnych i dolnych zębów zostały gruntownie wyczyszczone.

  3. Wyszczotkuj zęby. Wyczyść każdy ząb z osobna. Po pierwsze, ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł, a następnie przyciśnij delikatnie, wprowadzając ją w ruch okrężny. Rób tak przez około 10 sekund. Zastosuj identyczny sposób szczotkowania w przypadku wszystkich zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni zębów, przechylając szczoteczkę tak, aby ułatwić sobie wygodniejszy dostęp do wewnętrznych powierzchni mniejszych zębów na przedzie.

  4. Nitkuj zęby raz dziennie. Poproś swojego dentystę, aby zademonstrował Ci najskuteczniejszą metodę nitkowania lub postępuj zgodnie z instrukcją, która widnieje na opakowaniu produktu. Możesz również skorzystać z produktów zalecanych przy noszeniu aparatów ortodontycznych, takich jak nić dentystyczna i nawlekacz nici.

  5. Wypłucz zęby i skontroluj ich stan. Wypłucz dokładnie usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej i obejrzyj w lustrze swoje zęby z założonym na nie aparatem ortodontycznym.

Profesjonalna opieka stomatologiczna: wizyty u dentysty i ortodonty

Podczas używania aparatu ortodontycznego należy regularnie odwiedzać ortodontę w celu dokonywania drobnych poprawek i regulacji aparatu. Po rutynowej korekcie ortodontycznej mogą pojawić się uciski, a nawet niewielki ból. Jeśli ucisk lub ból nie ustępuje albo jeśli staje się bardzo silny, należy skonsultować się z ortodontą. Wszelkie wątpliwości dotyczące aparatu, a także problemy związane z jego uszkodzonymi częściami powinny być niezwłocznie skonsultowane z ortodontą.

Należy pamiętać, aby w trakcie leczenia ortodontycznego kontynuować regularne wizyty u dentysty. Rutynowe badania kontrolne są niezbędne, , gdyż umożliwiają szybkie wykrywanie potencjalnych ubytków oraz objawów chorób dziąseł i przyzębia. W czasie noszenia aparatu ortodontycznego nie ma również żadnych przeciwwskazań, by Twój stomatolog lub higienista regularnie wykonywał zabiegi fluoryzacji, które zapewniają dodatkową ochronę zębów przed próchnicą.

Twoje domowe metody pielęgnacji jamy ustnej powinny być konsultowane i kontrolowane przez dentystę, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaproponuje stosowne zmiany. Jak zawsze, należy postępować zgodnie ze wskazówkami.