DZIECI

Nitkowanie zębów u dziecka

Image - Article Hero - Nitkowanie zębów u dziecka article banner
UDOSTĘPNIJ

Kiedy należy rozpocząć nitkowanie zębów u dzieci?

Nitkowanie zębów u dzieci należy zacząć, gdy tylko pojawią się u nich zęby mleczne. A kiedy zęby zaczynają do siebie przylegać, co z reguły następuje między 2. a 6. rokiem życia, rodzice powinni pomagać maluchom codziennie je nitkować. Można uczyć swoje dzieci nitkowania zębów już na etapie rozwijania ich sprawności manualnej. W wieku około 10 lat powinny być w stanie samodzielnie używać nici dentystycznej.

Aby podkreślić znaczenie nitkowania zębów, pomagaj im w tym regularnie, tak długo, jak będzie to konieczne. Dzięki temu wyrobią sobie dobry nawyk nitkowania, jeszcze zanim wypadną im zęby mleczne. Gdy pojawią się u nich zęby stałe, będą już wiedziały, że nitkowanie jest ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Używaj delikatnej i elastycznej nici, aby nie uszkodzić zębów ani nie skaleczyć dziąseł.

Jak rozpocząć nitkowanie zębów u dzieci?

Najlepiej zrób delikatny węzeł po obu stronach nici - tak, by zmieściły się w nim palce Twojego dziecka. Dzięki temu uchwycenie nici nie będzie dla niego problemem, zanim nauczy się jej samodzielnie używać. Następnie wykonaj ze swoim dzieckiem poniższe czynności:

  • Oderwij około 45 cm nici i luźno owiń ją wokół obydwu palców środkowych, pozostawiając ok. 3 cm nici między nimi.

  • Delikatnymi ruchami przesuwaj nić między ząbkami dziecka, regulując jej napięcie kciukiem i palcami wskazującymi. Unikaj gwałtownego dociskania nici do dziąseł.

  • Owiń każdy ząb, formując nić w kształt litery „C”, a następnie delikatnie przesuwaj ją w górę i dół, przykładając ją również do linii dziąseł. Weź nowy kawałek nici do nitkowania kolejnego zęba.

Jeśli dziąsła dziecka zaczną krwawić, nie ma powodu do niepokoju, ponieważ jest to dość powszechne zjawisko. Po kilku dniach nitkowania krwawienie powinno ustać, a dziąsła będą zdrowsze. Jeśli jednak krwawienie będzie się nadal pojawiać, najlepiej skonsultuj się ze stomatologiem.