Dlaczego warto wybrać nić dentystyczną Oral-B?

Różne nici dentystyczne - wady i zalety

Różne nici dentystyczne - wady i zalety article banner
UDOSTĘPNIJ

Rodzaje nici dentystycznej

Biorąc pod uwagę bogatą ofertę dostępną na rynku, wybór tak nieskomplikowanego produktu, jakim jest nić dentystyczna, może wydawać się dość trudny, warto jednak poświęcić na to trochę czasu, aby znaleźć taki, którego można z przyjemnością używać na co dzień.

Każdy rodzaj nici dentystycznej ma swoje wady i zalety. Oto kilka wskazówek na temat nici dentystycznych:

  • Niewoskowana nić dentystyczna to cienka nylonowa nić wykonana z około 35 splecionych włókien. Dociera ona nawet do wąskich przestrzeni między stłoczonymi zębami, jednak może być łamliwa i łatwo się strzępić.

  • Woskowana nić dentystyczna to standardowa nić nylonowa pokryta lekką, woskowaną warstwą. Jest bardziej odporna na pękanie, jednak woskowana powłoka może utrudniać docieranie do wąskich przestrzeni międzyzębowych.

  • Taśma dentystyczna jest szersza i bardziej płaska niż standardowa nić – może być woskowana lub niewoskowana. Osoby mające większe odstępy między zębami często wolą używać taśmy dentystycznej zamiast standardowej nici.

  • Nić politetrafluoroetylenowa (PTFE) wykonana jest z tego samego materiału co nowoczesne tkaniny Gore-Tex. Materiał łatwo przesuwa się między zębami i jest odporny na strzępienie, w porównaniu ze standardową nicią dentystyczną.

  • Nici z kolekcji Super floss są wykonane z materiału przypominającego nić bawełnianą i cechują się usztywnionymi końcówkami – mogą być stosowane podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub mostu protetycznego.

Zalety nici smakowej

Wyżej wspomniane rodzaje nici dentystycznych są również dostępne w wariantach smakowych. Jeśli Twoje dzieci nie przepadają za nitkowaniem zębów, przypomnij im, że nić o smaku mięty nie tylko upiększy ich uśmiech, usuwając resztki jedzenia spomiędzy zębów, ale również odświeży ich oddech, co być może przekona je, że warto używać nici dentystycznej przed każdym wyjściem do szkoły.

Osobom dorosłym smak mięty też powinien przypaść do gustu. Kiedy przez cały dzień spotykasz się ze studentami, klientami lub pacjentami i nie masz czasu na pielęgnację jamy ustnej, nić smakowa okaże się bardzo przydatna po każdym posiłku. Jeśli nie chcesz, by smak mięty łączył się ze smakiem pasty miętowej, wrzuć nić o smaku mięty do szuflady w biurku, aby mieć ją pod ręką w ciągu dnia, a z wersji bezsmakowej skorzystaj po wieczornym umyciu zębów.

Nitkowanie zębów wszystkim wychodzi na dobre. Jednak nie każdy może codziennie używać nici dentystycznej. Przykładem są małe dzieci, które dopiero uczą się nitkować zęby, osoby starsze, cierpiące na artretyzm i mające ograniczoną sprawność manualną, a także osoby, które nie lubią wkładać rąk do ust. Jednak nawet jeśli należysz do jednej z tych trzech grup, wciąż możesz nitkować zęby dzięki zastosowaniu specjalnego uchwytu do nici dentystycznej, czyli rączki z zaokrągloną końcówką, utrzymującą naciągniętą nić.

Jednorazowe flossery dentystyczne

Możesz też kupować jednorazowe flossery. Są one szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci, które mogą nie dbać dostatecznie o czystość i higienę uchwytów na nici.

Podczas używania flossera postępuj tak samo, jak w przypadku stosowania zwykłej nici dentystycznej. Poruszaj rączką flossera w taki sposób, by nitka mogła uformować się w kształt litery „C”. Delikatnie przyłóż nić do linii dziąsła, a następnie kilkukrotnie przesuń ją w górę i w dół.

Czy flossery elektryczne spełniają swoje zadanie?

Flossery elektryczne stanowią kolejną alternatywę dla osób, które mają problem z posługiwaniem się nicią dentystyczną. Większość z nich ma ergonomiczną rączkę, a niektóre z nich mają zakrzywioną końcówkę, co ułatwia dotarcie do zębów trzonowych. Ponadto flossery elektryczne przyczyniają się do zachowania zdrowia jamy ustnej dzięki masowaniu dziąseł. Niemniej jednak dzieci, osoby starsze oraz osoby mające problem ze sprawnością manualną nie powinny korzystać z flossera elektrycznego bez nadzoru.