DZIECI

Jak dbać o zęby dziecka?

UDOSTĘPNIJ

Środki zapobiegawcze dla zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej

Zalążki zębów dziecka zaczynają tworzyć się już przed jego narodzinami. Gdy dziecko ma ok. czterech miesięcy, pierwsze zęby mleczne zaczynają wyrzynać się przez dziąsła. Wszystkie 20 zębów mlecznych pojawia się zwykle do 3 roku życia, choć ich tempo i kolejność wyrzynania jest różna.

Jak dbać o zęby dziecka?

Zęby stałe zaczynają się pojawiać w wieku ok. 6 lat. Proces ten trwa do około 21 roku życia. Aby zadbać o zdrowie jamy ustnej i utrwalić dobre nawyki w zakresie pielęgnacji zębów i dziąseł, należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  • Ograniczanie spożycia cukru, który jest jednym z główny czynników powodujących próchnicę.

  • Zadbanie o odpowiednią ilość fluoru poprzez podawanie dziecku wody pitnej oraz zabiegi regularnie przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym, które mają na celu wzmocnienie szkliwa i ochronę zębów przed próchnicą. Można również suplementować fluor w inny sposób (dotyczy to zwłaszcza obszarów, w których woda pitna nie jest optymalnie fluoryzowana). Jednak przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów czy preparatów, należy zasięgnąć porady stomatologa.

  • Warto również rozważyć zabezpieczenie zębów za pomocą zabiegu lakowania, który uszczelnia naturalne bruzdy znajdujące się na powierzchniach zębów. Lakowanie zapewnia dodatkową barierę chroniącą przed potencjalnymi ubytkami w tkance zębów. Laki są wykonane z tworzywa sztucznego i zakładane przez stomatologów w gabinetach dentystycznych.

  • Należy nauczyć dzieci, aby regularnie i prawidłowo szczotkowały zęby i stosowały nić dentystyczną. Spróbuj znaleźć sposób, aby szczotkowanie i nitkowanie zębów było zabawą dla dziecka. W ten sposób pomożesz mu rozwinąć dobre nawyki związane z prawidłową higieną jamy ustnej i zdrowiem zębów oraz dziąseł.

Główne przeszkody w zachowaniu zdrowia jamy ustnej dziecka

Oto zarys najczęściej pojawiających się problemów związanych ze zdrowiem zębów i dziąseł u małych dzieci.

Niemowlęta

  • Próchnica butelkowa zębów mlecznych: Aby uniknąć tego powszechnego problemu, po karmieniu należy wytrzeć dziąsła gazikiem nasączonym wodą. Kiedy pojawią się pierwsze zęby, nie należy zaniedbywać ich pielęgnacji. Należy je regularnie myć odpowiednią pastą z fluorem, przeznaczoną dla dzieci. Dziecko powinno używać pasty (w ilości odpowiadającej wielkością ziarnku grochu) pod nadzorem osoby dorosłej. Należy również pamiętać, by między posiłkami podawać dziecku do picia wodę, zamiast słodkich soków czy napojów.

  • Ssanie kciuka: Termin ogólny dla różnych nawyków ssania przez dzieci to „ssanie nieodżywcze”. Obejmuje on ssanie kciuka lub palca i stosowanie smoczków. Większość współczesnych świadczeniodawców opieki pediatrycznej zgadza się, że te nawyki mają ważną formacyjną i pielęgnacyjną funkcję i przynajmniej w pierwszych latach życia (aż do około 4 roku życia) powinny być ignorowane. Istnieje jednak powszechna zgoda, że nawyk ssania powinien ustąpić, zanim zaczną pojawiać się zęby stałe. W sprawie nawyku ssania dziecka należy skonsultować się z dentystą.

  • Białe plamki na zębach: Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząb, zazwyczaj w wieku ok. 6 miesięcy, należy rozpocząć czyszczenie zębów dziecka codziennie i zaplanować wizytę u dentysty.

Małe dzieci

  • Strach przed dentystą: Wizyta u stomatologa może być stresująca dla małego dziecka. Zadbaj o jego komfort i samopoczucie. Pozwól mu usiąść na swoich kolanach (poczuje się bezpieczniej), pozwól mu obserwować co znajduj się w gabinecie, eksplorować, zadawać pytania, a nawet dotykać przyrządów dentystycznych (oczywiście za zgodą stomatologa).

  • Trudności w wypracowywaniu właściwych nawyków: Zaangażuj całą rodzinę. Spraw, by szczotkowanie zębów dla wszystkich stało się fajną zabawą, a nie codzienną koniecznością. Szczotkujcie zęby wszyscy razem o tej samej porze, dzięki temu wypracujecie swój własny, rodzinny rytuał. 

Dzieci szkolne

  • Miłość do słodyczy: Podawaj dzieciom zdrowe przekąski, takie jak owoce, warzywa, jogurty czy ser. Unikaj słodyczy i wysoko przetworzonej żywności, bo zwykle zawiera dużo cukru.

  • Obrażenia jamy ustnej podczas uprawiania sportu: Zachęcaj dziecko do noszenia ochraniaczy na twarz podczas uprawiania sportu w celu ochrony zębów przed potencjalnymi potencjalnymi urazami i uszkodzeniami.

Nastolatki 

  • Aparat korekcyjny: Upewnij się, że nastolatki szczotkują należycie miejsca w okolicach aparatu korekcyjnego i używają nawlekacza do nici dentystycznej, aby usuwać wszystkie resztki jedzenia.

  • Obrażenia jamy ustnej podczas uprawiania sportu: Zachęcaj dziecko do noszenia ochraniaczy na twarz podczas uprawiania sportu w celu ochrony zębów przed potencjalnymi wypadkami.