DZIECI

Problemy z zębami: Co można zrobić?

Problemy z zębami: Co można zrobić? article banner
UDOSTĘPNIJ

Co robić w przypadku nagłych problemów z zębami?

Najlepiej być dobrze przygotowanym – właściwa i szybka reakcja podczas nagłego problemu z zębami może okazać się bardzo ważna dla zdrowia jamy ustnej. W przypadku niewyleczenia ukruszonego zęba bądź złamanej korony lub plomby w tych miejscach mogą powstawać ubytki, ponieważ dokładne oczyszczanie uszkodzonego obszaru może być trudne.

Jeśli nagły problem z zębami wiąże się z ich urazem, przede wszystkim musisz zachować spokój. Poniższe wskazówki pozwolą Ci lepiej poradzić sobie z nagłą dolegliwością do czasu wizyty u dentysty:

  • Ukruszony ząb: W przypadku złamania lub ukruszenia zęba zachowaj jego kawałki i przemyj je - oraz jamę ustną - ciepłą wodą. Przyłóż gazik do miejsca, które krwawi. Po ustaniu krwawienia przyłóż w to miejsce zimny kompres i jak najszybciej udaj się do dentysty. Nie zawsze można będzie dokleić odłamane części zęba, ale na wszelki wypadek zabierz je ze sobą.

  • Ruszający się ząb: Jeśli Twój ząb się rusza, przyłóż zimny kompres w to miejsce, by zmniejszyć obrzęk, i natychmiast udaj się do stomatologa.

  • Wybity ząb: Jeśli to możliwe, znajdź ząb i chwyć go za koronę, a nie za korzeń. Delikatnie oczyść go z brudu, aby nie uszkodzić fragmentów tkanki. Największe szanse na uratowanie wybitych zębów mamy wtedy, gdy w ciągu godziny zostaną one wstawione z powrotem do zębodołu. Spróbuj wstawić ząb na miejsce (odpowiednią stroną), jednak nie używaj przy tym siły. Jeżeli nie ma możliwości ponownego wstawienia zęba, umieść go w pojemniczku z mlekiem lub osoloną wodą – możesz też kupić w aptece specjalnie przeznaczony do tego roztwór.

Doraźne rozwiązania w przypadku nagłych problemów z zębami

Nigdy nie wiadomo, kiedy Tobie lub Twojej rodzinie może przytrafić się nagły wypadek lub problem z zębami, więc warto zapoznać się z doraźnymi rozwiązaniami, które pomogą w takiej sytuacji. Oczywiście najważniejsza jest szybka wizyta u stomatologa, jednak podane tu wskazówki pomogą Ci poradzić sobie w takich sytuacjach i znacznie ułatwią pracę lekarzowi.

Uszkodzony aparat ortodontyczny

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy regularnie sprawdzać jego druciki. Jeśli drucik wyślizgnie się lub będzie wystawał i ocierał się o wewnętrzną część policzka bądź o dziąsło, spróbuj go przestawić w inne miejsca za pomocą gumki znajdującej się na końcu ołówka. Jeśli to nie pomoże, owiń wystający drucik gazikiem lub wacikiem (bądź pokryj go warstwą wosku ortodontycznego) i jak najszybciej udaj się do stomatologa. Nie przecinaj wystającego drucika – można go łatwo połknąć, a nawet zaciągnąć do płuc.

Wypadnięcie plomby

W przypadku wypadnięcia plomby spróbuj wypełnić powstałą dziurę woskiem lub cementem ortodontycznym. Jednak jak najszybciej udaj się do dentysty – najlepiej z plombą, jeśli uda Ci się ją znaleźć.

Wypadnięcie korony

Jeśli nadal masz tę koronę, możesz spróbować założyć ją z powrotem na ząb, używając do tego celu cementu stomatologicznego, pasty do zębów lub kleju stomatologicznego, aby się trzymała do najbliższej wizyty u dentysty.

Nigdy nie próbuj samodzielnie naprawiać zepsutego zęba bądź ukruszonego implantu, a także uszkodzonej plomby lub korony za pomocą kleju, ponieważ musi się tym zająć stomatolog.

Nagłe problemy z zębami u dzieci

Chociaż mleczaki nie są zębami stałymi, to jednak wymagają dużej uwagi. Ich uraz może sprawić, że zęby stałe nie będą się prawidłowo rozwijać pod dziąsłami i pojawią się z opóźnieniem. Natomiast próchnica mleczaków może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia dziąseł i zębów.

Nie pozwól, żeby nagła sytuacja Cię zaskoczyła

Małe dzieci są bardzo energiczne i ciekawskie, co czasem kończy się upadkiem, a nawet poważnym urazem. Bardzo często zdarza się, że dzieci, które dopiero zaczynają chodzić, przewracają się, a w wyniku takiego upadku mogą ucierpieć również ich ząbki. Statystycznie mniej więcej jedna trzecia maluchów ma na swoim koncie podobne wypadki, a ryzyko wzrasta jeszcze bardziej między 18. a 40. miesiącem życia dziecka. A oto pomocne informacje, jak radzić sobie w nagłych sytuacjach.

Wybity ząb

Jeśli mleczak zostanie całkowicie wybity, całkiem możliwe, że nie będzie go można ponownie wstawić i trzeba będzie poczekać, aż w tym miejscu wyrośnie dziecku ząb stały. Z kolei zęby stałe można ponownie wstawić w ciągu około godziny lub dwóch od momentu urazu. Wystarczy, że włożysz je do czystego pojemniczka (nie wolno ich szorować) ze śliną lub mlekiem i natychmiast udasz się do stomatologa lub na izbę przyjęć. Zawsze w przypadku wypadnięcia zęba uciśnij ranę, aby zatamować krwawienie. Jeśli obfite krwawienie nie ustanie po 10 minutach, udaj się do dentysty lub na izbę przyjęć.

Złamany ząb

W przypadku złamania się mleczaka bądź ściany zęba, lub wtedy gdy widoczna jest zaczerwieniona tkanka (miazga zęba), natychmiast skontaktuj się ze stomatologiem. Jeśli ząb delikatnie się przesunął lub został wciśnięty w dziąsło, ale nie jest złamany ani nie krwawi, zadzwoń do dentysty i zapytaj o poradę. Ważne, by skontaktować się z lekarzem, ponieważ na tym bądź późniejszym etapie niezbędne może być leczenie.

Po doznanym urazie zęby mleczne mogą się delikatnie przebarwić na kilka tygodni. Trudno tego nie zauważyć - takie objawy świadczą o tym, że doszło do urazu w obrębie jamy ustnej. Może to też oznaczać, że nerw i naczynia krwionośne w zębie obumarły. Skonsultuj się z dentystą i zapytaj o możliwe formy leczenia.

Urazy języka, dziąseł lub warg

Jeśli Twoje dziecko przetnie sobie język i poleje się dużo krwi, zachowaj spokój. Uraz może nie być aż tak poważny, jak Ci się wydaje. W przypadku mniejszych skaleczeń rana na języku prawdopodobnie sama się zagoi. Jeśli natomiast dziecko skaleczyło lub zraniło sobie wargi bądź dziąsła, lecz zęby są nienaruszone, przyłóż w to miejsce coś zimnego (np. okład lub torebkę z lodem – sprawdzi się nawet opakowanie mrożonych warzyw lub owoców). Jeżeli rozcięcie ma ponad pół centymetra lub znajduje się przy samej wardze, zabierz swoją pociechę do przychodni lekarskiej. Lekarz podejmie stosowne działania, aby wszystko dobrze się wyleczyło.