Kiedy u dzieci pojawiają się zęby?
Zęby dziecka zaczynają się f1rmować jeszcze przed jego urodzeniem. Pierwsze zęby (mleczne) wyrzynają się z dziąseł już w wieku czterech miesięcy. Do trzeciego roku życia dzieci mają już zwykle wszystkie 20 zębów mlecznych, choć kolejność i tempo ich rozwoju mogą się różnić. Zęby stałe zaczynają się pojawiać około szóstego roku życia i proces ten trwa mniej więcej do ukończenia 21 lat.
Środki zapobiegawcze i właściwa higiena jamy ustnej
Aby zapewnić właściwą higienę jamy ustnej i dobre nawyki z nią związane, stosuj te podstawowe zasady:
Ograniczaj spożycie cukru, aby zapobiegać próchnicy zębów.
Zapewnij dzieciom dostateczne spożycie fluoru – poprzez picie wody lub zabiegi w gabinecie dentystycznym, aby wzmocnić szkliwo i zwiększyć odporność na próchnicę. W regionach, gdzie woda pitna nie zawiera optymalnej dawki fluoru, możesz podawać odpowiednie suplementy. Oczywiście najpierw zapytaj dentystę, czy suplementy są konieczne.
Zapytaj o zastosowanie uszczelniaczy stomatologicznych. Zapewniają one dodatkową warstwę ochronną zabezpieczającą przed ubytkami. Są wykonane z tworzywa sztucznego i są przyklejane do zębów przez dentystę.
Naucz dzieci regularnie i prawidłowo myć i nitkować zęby. Spróbuj wymyślić sposoby, aby mycie i nitkowanie zębów kojarzyło się dzieciom z zabawą. To zachęci je do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej.
Problemy z zębami u niemowląt
Oto niektóre powszechne problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej u dzieci.
Próchnica butelkowa u niemowląt: Aby uniknąć tego częstego problemu, po każdym karmieniu wycieraj dziąsła dziecka zmoczoną w wodzie gazą lub ściereczką. Gdy pojawią się zęby, codziennie myj je, nakładając na szczoteczkę niewielką ilość pasty z fluorem. Kładąc dziecko do łóżeczka, dawaj mu butelkę wody zamiast mleka lub soku.
Ssanie kciuka: Wspólnym określeniem wszystkich nawyków dzieci polegających na ssaniu jest „ssanie niezwiązane z odżywianiem”. Zalicza się do nich ssanie kciuka, palców lub smoczków. Większość pediatrów jest obecnie zgodnych co do tego, że nawyki te pełnią ważne funkcje rozwojowe i wychowawcze, oraz że przez pierwsze kilka lat (mniej więcej do 4. roku życia) nie stanowią powodu do zmartwienia. Jednocześnie specjaliści twierdzą jednomyślnie, że ssanie powinno się skończyć przed pojawieniem się pierwszych zębów stałych. Zasięgnij porady swojego dentysty, jeśli chodzi o nawyki ssania występujące u Twojego dziecka.
Białe plamy na zębach: Gdy tylko u dziecka pojawi się pierwszy ząb, zwykle około szóstego miesiąca życia, zacznij codziennie myć dziecku zęby i umów się na pierwszą wizytę u dentysty.
Problemy z higieną jamy ustnej u małych dzieci
Strach przed dentystą: Podczas badania pozwól dziecku siedzieć na kolanach rodzica, aby czuło się bardziej komfortowo.
Trudność z wyrabianiem dobrych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej: Spróbuj zaangażować całą rodzinę i bądź dla dziecka wzorem. Na przykład myj zęby razem z dzieckiem codziennie o tej samej porze, aby wprowadzić taki nawyk.
Plamy po antybiotykach: Skonsultuj się z pediatrą przed przepisaniem jakiegokolwiek leku.
Problemy z higieną jamy ustnej u dzieci szkolnych
Jedzenie słodyczy: Spróbuj zamiast słodyczy dawać dzieciom zdrowe przekąski, takie jak warzywa, jogurt czy ser.
Plamy po antybiotykach: Skonsultuj się z pediatrą przed przepisaniem jakiegokolwiek leku.
Urazy zębów odniesione podczas zajęć sportowych: Zachęcaj dzieci, aby podczas uprawiania sportu nosiły ochraniacze na zęby, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.
Problemy z higieną jamy ustnej u nastolatków
Aparaty ortodontyczne: Upewnij się, że Twoje nastoletnie dzieci dobrze myją zęby wokół aparatu ortodontycznego i używają przewleczki do nici dentystycznych, aby usunąć wszystkie resztki jedzenia.