DZIECI

Ssanie kciuka – Wpływ na zęby; jak zapobiegać

Image - Article Hero - Ssanie kciuka – Wpływ na zęby; jak zapobiegać article banner
UDOSTĘPNIJ

Dzieci często ssą kciuk, wargę lub palec, aby się uspokoić lub pomóc sobie w zaśnięciu.

Kiedy dzieci przestają ssać kciuk?

Większość dzieci wyrasta ze ssania kciuka między 2. a 4. rokiem życia. W tym czasie pierwsze zęby mleczne zaczynają wypadać i pojawiają się zęby stałe. Nawyk ssania kciuka należy jednak koniecznie wyeliminować przed pojawieniem się zębów stałych, aby zapobiec problemom ze zgryzem i rozwojem jamy ustnej.

Czy ssanie kciuka jest szkodliwe?

Ryzyko pojawienia się problemów stomatologicznych w przyszłości zależy od tego, jak intensywnie dziecko ssie kciuk. Dziecku, które mocno ssie kciuk, grozi większe ryzyko uszkodzenia zębów niż dziecku, które po prostu trzyma kciuk lub palec w ustach.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka

Any type of thumb, finger or lip sucking is a habit that should be broken. It’s not always easy, but it can be done. Try these tips:

Nawyk ssania kciuka, palca czy wargi należy koniecznie wyeliminować. Nie zawsze jest to łatwe, ale można sobie z nim poradzić. Warto wypróbować następujące wskazówki:

  • Chwal dziecko za dobre zachowanie. Zamiast besztać dziecko za to, że ssie kciuk, staraj się zawsze je chwalić, gdy tego nie robi.

  • Zadbaj o spokój i wygodę dziecka. Wiele dzieci ssie palec lub kciuk w chwilach stresu i niepokoju. Postaraj się ustalić konkretne przyczyny, które mogą skłaniać dziecko do ssania kciuka, i postaraj się je wyeliminować.

  • Poproś dziecko o pomoc. W przypadku starszego dziecka możesz zastanowić się razem z nim, jak najlepiej wyeliminować ten nawyk. Jeżeli na przykład ssanie kciuka lub palca następuje tylko w nocy, spróbuj założyć dziecku ma dłoń skarpetkę albo skleić dwa palce razem plastrem sportowym.

  • Zaangażuj do pomocy dentystę. Poproś dentystę, aby wspierał dziecko i zachęcał je do zerwania z nawykiem ssania kciuka lub palca.