DZIECI

Sportowe ochraniacze na zęby: Rodzaje

Image - Sportowe ochraniacze na zęby: Rodzaje - Main article banner
UDOSTĘPNIJ

Jaką funkcję pełnią ochraniacze na zęby?

Ochraniacze na zęby to elementy ochronne umieszczane na zębach sportowców po to, by zapobiegać urazom powstałym w wyniku uderzenia w twarz lub głowę. Czy Twoje dziecko uprawia sport kontaktowy, np. piłkę nożną, hokej lub rugby? W takim przypadku warto zadbać o to, by podczas treningów i meczów zawsze zakładało ochraniacz na zęby. Chociaż regularne dbanie o higienę jamy ustnej, obejmujące profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty lub higienistki stomatologicznej, szczotkowanie ich dwa razy dziennie oraz codzienne nitkowanie, pomoże Twojemu nastoletniemu dziecku zadbać o promienny uśmiech, to niezwykle ważne jest również stosowanie ochraniacza na zęby, który pozwoli zapobiegać potencjalnym urazom.

Ochraniacze na zęby przy uprawianiu sportu

Ochraniacze na zęby mogą być stosowane podczas uprawiania wielu różnych dyscyplin sportowych, m.in. piłki nożnej, hokeja czy lacrosse. Ochraniacze są wykonane z wytrzymałego, lecz elastycznego plastiku i dzielą się na trzy kategorie:

  • Ochraniacze wykonywane na zamówienie. Twój stomatolog może wykonać indywidualnie dopasowany ochraniacz na zęby. Ten typ ochraniacza będzie najwygodniejszy, ale również najdroższy.

  • Ochraniacze typu „boil and bite”. Ten typ ochraniacza jest tylko częściowo dopasowany do kształtu szczęki. Po zakupieniu wstępnie uformowanego plastikowego ochraniacza należy na kilka minut umieścić go w gotującej się wodzie, a następnie zagryźć rozgrzaną formę (stąd nazwa „boil and bite”).

  • Ochraniacze standardowe. Standardowe ochraniacze na zęby mają określony kształt, którego nie można indywidualnie dopasować. Zapewniają ochronę, jednak z powodu niedokładnego dopasowania do kształtu szczęki mogą przeszkadzać w oddychaniu lub mówieniu.

Czy ochraniacze na zęby są skuteczne?

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj ochraniacza na zęby wybierze Twoje nastoletnie dziecko. Ważne, by nosiło go podczas treningów i zawodów. Wyniki badań nad urazami wykazały, że noszenie ochraniacza szczękowego wykonanego z dowolnego materiału gwarantuje lepszą ochronę zębów w porównaniu z brakiem jakiegokolwiek ochraniacza. Jedno z badań potwierdziło też, że ryzyko urazu twarzoczaszki było od 1,6 do 1,9 razy większe w przypadku sportowców, którzy nie używali ochraniaczy na zęby.