DZIECI

Pierwsza wizyta u dentysty Twojego dziecka

Image - Article Hero - When Should Your Child Start Going to the Dentist? article banner
UDOSTĘPNIJ

Kiedy dziecko powinno iść do dentysty?

Czy wiesz, że zęby dziecka zaczynają się formować jeszcze przed jego urodzeniem? Pierwsze zęby (mleczne) wyrzynają się z dziąseł już w wieku czterech miesięcy. W takim razie, kiedy najlepiej pomyśleć o pierwszej wizycie u dentysty? Odpowiedź brzmi: gdy tylko pojawi się pierwszy ząb. Na tym etapie zacznij codziennie szczotkować zęby dziecka i umów się na wizytę u dentysty. W większości przypadków dzieci powinny odwiedzić dentystę przed pierwszymi urodzinami.

Poproś znajomych i rodzinę o pomoc w wyborze odpowiedniego dentysty w swojej okolicy - najlepiej znajdź takiego, który lubi dzieci i regularnie z nimi pracuje. Pierwszy kontakt dziecka z dentystą jest bardzo ważny i może wpłynąć na podejście małego pacjenta do kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Możesz zadbać o to, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty była przyjemnym i pozytywnym doświadczeniem. Powiedz dziecku wcześniej, że ktoś obejrzy jego zęby i je wyczyści. Pokaż mu zdjęcia dentysty albo pobaw się z nim w wizytę w gabinecie stomatologicznym (jedno z Was będzie odgrywało rolę dentysty). Większość dentystów woli, by rodzic był obecny w gabinecie podczas badania dziecka w wieku poniżej 3 lat. Niektórzy nawet proszą rodzica, aby w trakcie kilku pierwszych badań usiadł w fotelu stomatologicznym i trzymał dziecko na kolanach. Warto również zabierać młodsze dzieci na wizytę u dentysty razem ze starszym rodzeństwem, aby przyzwyczaiły się do gabinetu stomatologicznego i jego pracowników.

Starsze dzieci zwykle chętnie pokazują, że są już duże i same siadają w fotelu, zostawiając rodziców w poczekalni. Podczas pierwszej wizyty dentysta zbada jamę ustną dziecka pod kątem wczesnych oznak próchnicy oraz innych problemów stomatologicznych. Przekaże Ci również wiele informacji potrzebnych to tego, by zapobiegać próchnicy u dziecka. Po pierwszej wizycie dbaj o to, by dziecko regularnie odwiedzało gabinet stomatologiczny.