DZIECI

Pierwsza wizyta u dentysty Twojego dziecka

UDOSTĘPNIJ

Kiedy dziecko powinno iść do dentysty?

Czy wiesz, że zęby dziecka zaczynają się formować jeszcze przed jego urodzeniem? Pierwsze zęby (mleczne) wyrzynają się z dziąseł już w wieku czterech miesięcy. W takim razie, kiedy najlepiej pomyśleć o pierwszej wizycie u dentysty? Odpowiedź brzmi: gdy tylko pojawi się pierwszy ząb. Na tym etapie zacznij codziennie szczotkować zęby dziecka i umów się na wizytę u dentysty. W większości przypadków dzieci powinny odwiedzić dentystę przed pierwszymi urodzinami.

Poproś znajomych i rodzinę o pomoc w wyborze odpowiedniego dentysty w swojej okolicy - najlepiej znajdź takiego, który lubi dzieci i regularnie z nimi pracuje. Pierwszy kontakt dziecka z dentystą jest bardzo ważny i może wpłynąć na podejście małego pacjenta do kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Możesz zadbać o to, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty była przyjemnym i pozytywnym doświadczeniem. Powiedz dziecku wcześniej, że ktoś obejrzy jego zęby i je wyczyści. Pokaż mu zdjęcia dentysty albo pobaw się z nim w wizytę w gabinecie stomatologicznym (jedno z Was będzie odgrywało rolę dentysty). Większość dentystów woli, by rodzic był obecny w gabinecie podczas badania dziecka w wieku poniżej 3 lat. Niektórzy nawet proszą rodzica, aby w trakcie kilku pierwszych badań usiadł w fotelu stomatologicznym i trzymał dziecko na kolanach. Warto również zabierać młodsze dzieci na wizytę u dentysty razem ze starszym rodzeństwem, aby przyzwyczaiły się do gabinetu stomatologicznego i jego pracowników.

Starsze dzieci zwykle chętnie pokazują, że są już duże i same siadają w fotelu, zostawiając rodziców w poczekalni. Podczas pierwszej wizyty dentysta zbada jamę ustną dziecka pod kątem wczesnych oznak próchnicy oraz innych problemów stomatologicznych. Przekaże Ci również wiele informacji potrzebnych to tego, by zapobiegać próchnicy u dziecka. Po pierwszej wizycie dbaj o to, by dziecko regularnie odwiedzało gabinet stomatologiczny.