NIEMOWLĘTA

Próchnica butelkowa: Przyczyny, jak leczyć

Próchnica butelkowa: Przyczyny, jak leczyć article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak zapobiegać próchnicy butelkowej

Bardzo możliwe, że karmisz swoje dziecko butelką. Czy wiesz, co to jest próchnica butelkowa? To jeden z częstych sposobów powstawania ubytków u niemowląt, którego na szczęście można uniknąć.

Przyczyny próchnicy butelkowej

Próchnica butelkowa występuje wtedy, gdy zęby dziecka są często narażone na dłuższe działanie słodkich płynów, zwykle poprzez długie karmienie mlekiem (w tym mlekiem matki), odżywką lub sokiem przed snem lub drzemką.

Jak można jej uniknąć

Nigdy nie używaj butelki do karmienia zamiast smoczka do uspokojenia dziecka.

  • Staraj się nie kłaść dziecka do łóżeczka z butelką. Jeśli musisz to zrobić, napełnij butelkę czystą wodą, a nie mlekiem, sokiem, czy odżywką.

  • Nie dawaj dziecku smoczka zanurzonego w miodzie lub cukrze.

Pielęgnacja dziąseł niemowlęcia

Po każdym karmieniu delikatnie oczyść dziąsła dziecka wodą, używając czyścika do zębów i dziąseł dla niemowląt lub niemowlęcej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Możesz też przetrzeć dziąsła dziecka miękką, wilgotną myjką lub gazikiem.

Wiele osób nie wie, że z zapobieganiem próchnicy u dzieci nie trzeba czekać do pojawienia się pierwszego ząbka. Właściwe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej należy wprowadzić od urodzenia, ponieważ warunkiem zdrowych zębów są zdrowe dziąsła.