Pielęgnacja dziąseł u niemowląt
Aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej, która może prowadzić do próchnicy, dentyści dziecięcy oraz pediatrzy zdecydowanie zalecają regularne mycie dziąseł niemowlęcia wilgotną ściereczką po każdym karmieniu. Dodatkowo należy zapobiegać próchnicy butelkowej, która występuje u 15 procent dzieci i powoduje poważną, szybko postępującą próchnicę zębów dziecka. Aby jej uniknąć, nie kładź dziecka do łóżeczka z butelką preparatu mlekozastępczego lub słodkiego napoju, np. soku. Im częściej zęby mają kontakt ze słodkim jedzeniem i napojami (preparat mlekozastępczy zawiera niewielką ilość cukru), tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy.
Mycie pierwszych ząbków dziecka
Dzieci zaczynają ząbkować około czwartego miesiąca życia. Gdy pojawi się pierwszy ząb, czas zacząć szczotkowanie i umówić się na pierwszą wizytę u dentysty.Wraz ze wzrostem zębów u dzieci mogą się pojawiać powszechne problemy, takie jak ubytki, zapalenie dziąseł czy próchnica. Aby zapobiec próchnicy i przyzwyczaić dziecko do zalecanego czasu szczotkowania, szczotkuj mu zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty.
Czy niemowlęta i małe dzieci potrzebują specjalnej szczoteczki i pasty do zębów?
Dzieci zawsze wymagają specjalnej uwagi i podobnie jest w przypadku ich zębów. Stosuj szczoteczkę o bardzo miękkich włóknach dopóki dziecko nie skończy dwóch lub trzech lat. Wtedy też dziecko może bezpiecznie zacząć używać pasty z fluorem – oczywiście pod Twoim nadzorem. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło używać pasty do zębów, poszukaj pasty, która jest nieszkodliwa w przypadku połknięcia, nie zawiera fluoru ani sztucznych barwników czy konserwantów. Dobra będzie niepieniąca się pasta o owocowym smaku.
Szukaj produktów dostosowanych do potrzeb dzieci na różnych etapach rozwoju, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
Uzębienie – ukształtowanie zębów i szczęk
Zręczność – umiejętność posługiwania się szczoteczką
Rozwój – zmiany emocjonalne i zainteresowania
Statystyki dotyczące zdrowia jamy ustnej u dzieci
Próchnica zębów to najczęstsza chroniczna choroba wieku dziecięcego, pięciokrotnie częstsza niż astma i kilkunastokrotnie częstsza niż katar sienny.
Próchnica zębów jest najczęstszą chroniczną chorobą wieku dziecięcego.
Co roku dzieci tracą miliony godzin w szkole z powodu problemów z zębami.
Prawie 20 procent dzieci w wieku od dwóch do trzech lat ma co najmniej jeden nieleczony ubytek, zanim po raz pierwszy pójdzie do dentysty w wieku czterech lub pięciu lat.
50 procent dzieci cierpi na zapalenie dziąseł.
Problemy z zębami powodują każdego roku stratę 51 milionów godzin szkolnych.
Te statystyki pokazują, że powinniśmy przywiązywać większą wagę do właściwej dbałości o higienę jamy ustnej dzieci.