DZIECI

Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

Image - Article Hero - Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci article banner
UDOSTĘPNIJ

Starsze dzieci mogą stosować płyn do płukania ust

Starsze dzieci i nastolatki używają płynu do płukania ust jako sposobu na odświeżenie oddechu. Jednocześnie płukanie ust płynem zawierającym fluor przynosi im wiele korzyści. Zwłaszcza starsze dzieci, noszące aparat ortodontyczny, powinny używać płynu do płukania ust zawierającego fluor, ponieważ pomaga on chronić zęby przed płytką nazębną gromadzącą się pod zamkami.

Małe dzieci nie powinny używać płynu do płukania ust

Generalnie małe dzieci nie powinny używać płynu do płukania ust, ponieważ w ich przypadku występuje duże ryzyko połknięcia produktu. Dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat powinny stosować płyn do płukania ust tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Dzieci poniżej szóstego roku życia nie powinny stosować płynów do płukania zawierających fluor, ponieważ nadmierny kontakt z fluorem u dzieci, których zęby jeszcze nie całkiem się rozwinęły, może spowodować fluorozę. Jest to niegroźna dolegliwość, ale objawia się okrągłymi lub podłużnymi plamami na zębach.

Płyn do płukania ust bezpieczny dla dzieci

Rodzice, których niepokoi zawartość alkoholu w płynach do płukania ust, mogą znaleźć płyn niezawierający alkoholu, który tak samo skutecznie odświeża oddech. Dostępne są również bezalkoholowe płyny zawierające fluor. Środki chemiczne wzbudzają Twoje obawy? Niezależnie od stosowanego przez Twoje dziecko płynu do płukania ust, przypominaj mu, że nawet płyn zawierający fluor nie zastępuje systematycznego mycia zębów dwa razy dziennie i codziennego nitkowania w celu zapewnienia zdrowia jamy ustnej.