Odbudowa kompozytowa ukruszonego zęba (bonding)
Tą metodą można odbudować pęknięty bądź ukruszony ząb (lub kilka zębów). Odbudowa kompozytowa polega na nadlaniu zęba żywicą kompozytową w kolorze zęba i uformowaniu właściwym kompozytem w taki sposób, aby pasował do sąsiednich zębów. Odbudowa kompozytowa jest metodą stosunkowo bezbolesną i przeważnie wykonuje się ją bez znieczulenia. Jeśli musisz odbudować kilka zębów, umów się na kilka wizyt, ponieważ wykonanie odbudowy jednego zęba zajmuje od 30 do 60 minut.
Procedura odbudowy kompozytowej (bonding)
Dentysta zaczyna tę procedurę od zmatowienia powierzchni zęba lub zębów, które mają zostać odbudowane, po czym wytrawia ząb specjalnym preparatem, ułatwiającym przyklejenie kompozytu. Następnie nanosi na zęby kompozyt, nadaje mu odpowiedni kształt i utwardza światłem ultrafioletowym lub laserem.
Czy odbudowany kompozytem ząb łatwo się łamie?
Jeśli zdecydujesz się na odbudowę kompozytową, przestrzegaj tych porad:
Uważaj przy gryzieniu:
Kompozyt użyty do wypełnienia ma mniejszą wytrzymałość niż naturalny ząb. Jeśli obgryzasz paznokcie, długopisy lub rozgryzasz kostki lodu, ryzykujesz ukruszenie materiału.
Przez 48 godzin nie jedz ani nie pij niczego, co może spowodować przebarwienia:
Kompozyt używany do odbudowy zębów jest bardzo podatny na przebarwienia w ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu. Dlatego w tym czasie unikaj herbaty, kawy, wina lub innych pokarmów i napojów, które mogą powodować przebarwienia zębów.
Jeśli będziesz systematycznie dbać o higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i codzienne nitkowanie, wypełnienie kompozytowe powinno się trzymać przez kilka lub kilkanaście lat.