Implanty mogą znacząco poprawić uśmiech, a także zdrowie zębów i dziąseł. Co stanie się przed, w trakcie i po wstawieniu implantów? Być może zastanawiasz się, jak długo potrwa zabieg, czy implanty sprawiają ból oraz czego się spodziewać w czasie rekonwalescencji.
Czego się spodziewać przed zabiegiem wstawienia implantu?
W przypadku braków w uzębieniu oraz uszkodzonych zębów, wstawienie implantu pozwoli wypełnić lukę lub zastąpić uszkodzony ząb, aby przywrócić piękny uśmiech. Przed zabiegiem dentysta powinien ocenić za pomocą kilku prostych czynności, czy kwalifikujesz się do zabiegu:
Zdjęcia rentgenowskie: Dentysta wykona zdjęcia rentgenowskie uzębienia, aby ocenić stan kości i dziąseł. W przypadku jakichkolwiek niepokojących oznak, takich jak pojawienie się ubytków czy chorób dziąseł, dentysta może przed implantacją zalecić wykonanie innych zabiegów.
Wyciski: Plastikową bądź metalową łyżkę wyciskową wypełnia się miękkim płynem, który uformuje się w zależności od kształtu jamy ustnej, tworząc jej replikę. Dzięki temu dentysta będzie mógł dokładnie określić wymiary i kształt uzębienia, dziąseł oraz okalających je tkanek i odpowiednio dostosować implant.
Czego się spodziewać podczas zabiegu wstawiania implantu?
Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich oraz pobraniu wycisku dentysta przystąpi do czynności związanych z zabiegiem wstawienia implantu. Początkowy etap zabiegu obejmuje kilka kroków i trwa ok. 1-2 godziny.
Usunięcie zęba: Jeżeli ząb, który ma zostać zastąpiony implantem, nadal znajduje się w jamie ustnej, należy go usunąć. Podczas tego zabiegu często stosuje się miejscowe znieczulenie, aby złagodzić ból związany z wyrywaniem zęba.
Implant: Na tym etapie dentysta przystąpi do wstawienia pierwszego elementu implantu. W kości szczękowej wierci się otwór, w którym znajdzie sztuczny korzeń utrzymujący pozostałą część sztucznego zęba. W niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep kości, jednak zabieg ten jest prosty i bezbolesny.
Gdy kość szczękowa już się zagoi, zacznie zrastać się z implantem, stającym się stałym elementem Twojego uzębienia. Twój dentysta określi moment, w którym implant będzie gotowy na kolejny etap, wymagający dostatecznej stabilności tego elementu w szczęce. Jeżeli kość szczękowa się zagoiła, a implant jest stabilny, dentysta przejdzie do kolejnego etapu zabiegu:
Wstawienie łącznika protetycznego: Po zrośnięciu się implantu z kością szczękową nałożony zostanie łącznik protetyczny, który połączy implant z koroną. Dzięki miejscowemu znieczuleniu ten etap zabiegu często jest bezbolesny – niektórzy pacjenci odczuwają jedynie niewielki ucisk w momencie przytwierdzania łącznika do implantu.
Korona: Do łącznika przytwierdzana jest korona, ostatni element implantu. Korona przypomina z wyglądu i dotyku naturalny ząb.
Czego się spodziewać po wykonanym zabiegu wstawienia implantu?
Gdy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuć pewien ból lub lekki dyskomfort. Większość pacjentów po zabiegu nie odczuwa żadnego bólu i jest w stanie wrócić do codziennych spraw. Dentysta może wydać rozmaite zalecenia, aby zadbać o sprawne gojenie:
W celu ograniczenia ryzyka infekcji, dentysta może przepisać antybiotyki
Po zabiegu należy unikać twardego oraz lepkiego pokarmu
Szczotkuj implant oraz czyść go nicią dentystyczną podobnie jak naturalne zęby
Zamień zwykłą szczoteczkę na elektryczną, aby móc dokładniej czyścić przestrzenie międzyzębowe i obszar linii dziąseł oraz ograniczyć ryzyko infekcji spowodowanej szkodliwą płytką bakteryjną
Gdy rana się zagoi, zacznij korzystać z płynu do płukania jamy ustnej wzmacniającego dziąsła, aby zapewnić stabilność implantu
Gdy rana się zagoi, regularnie odwiedzaj dentystę w celu czyszczenia i kontroli uzębienia.
Źródła: https://askthedentist.com/dental-implants/ https://oralb.com/en-us/oral-health/life-stages/adults/dental-implants-procedure-how-they-work