Co to jest implant?
Jeśli brakuje Ci jednego lub kilku zębów i nie chcesz zdecydować się na most protetyczny lub częściową bądź pełną protezę, możesz zapytać swojego dentystę, czy w Twoim przypadku zalecane jest zastosowanie implantu.
Implanty zastępują zęby w sposób bardziej naturalny niż protezy, ponieważ są sztucznymi zębami, które umieszcza się bezpośrednio w kości. Aby móc przejść zabieg wstawienia implantu, oprócz brakujących zębów, pacjent powinien cieszyć się dobrym zdrowiem i posiadać w pełni rozwiniętą, zdrową kość szczęki lub żuchwy – implanty potrzebują wsparcia w postaci zdrowych dziąseł i kości szczękowych.
Jak wygląda implant?
W porównaniu do protezy, implant bardziej przypomina prawdziwego zęba. Implant zębowy jest jak walec lub śruba i pełni rolę sztucznego zamiennika korzenia brakującego zęba. Implanty wykonywane są z tytanu oraz innych materiałów, które po przytwierdzeniu do szczęki i tkanek dziąseł nie powodują niepożądanych działań.
Zabieg wstawiania implantu
Jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem, a Twój stomatolog stwierdzi, że w Twoim przypadku możliwe jest wykonanie implantów, może on zaplanować przeprowadzenie zabiegu wstawienia implantu w swoim gabinecie stomatologicznym, z zastosowaniem miejscowego znieczulenia, lub w szpitalu, z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, co zależy od konkretnych potrzeb dentystycznych pacjenta oraz zakresu zabiegu chirurgicznego.
Proces związany z zabiegiem wykonania implantu trwa kilka miesięcy i składa się z trzech etapów:
Wstawienie wszczepu – w kości szczęki pacjenta wstawiany jest wszczep. Kolejne 3-6 miesięcy zajmuje integracja okrytego tkanką dziąseł wszczepu z kością szczęki.
Przytwierdzenie łącznika – stomatolog przytwierdza do wszczepu łącznik, wokół którego następuje rozwój tkanki dziąseł. W niektórych przypadkach wszczep i łącznik wstawia się jednocześnie. Bez względu na to, czy wstawiane są jednocześnie, połączenie wszczepu i łącznika stanowi zakotwiczenie dla zastępczego zęba.
Przytwierdzenie korony protetycznej – dentysta przytwierdza dostosowaną koronę do łącznika implantu.
Jak długo trwa zabieg wstawienia implantu?
Warto wiedzieć, iż wstawienie implantu trwa kilka godzin, jednak konieczne może być wykonanie kilku zabiegów. Zatem zabieg wstawienia implantu może nie być dobrą decyzją w przypadku osób, u których ryzyko wystąpienia infekcji jest większe.
Jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem i zdecydujesz na implant, pamiętaj, aby po zabiegu przestrzegać higienicznych zaleceń stomatologa – w tym codziennego, dwukrotnego szczotkowania zębów oraz codziennego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, dzięki czemu Twoje nowe zęby będą czyste i zdrowe.
Implanty a protezy
Przewagą implantów nad protezami jest między innymi fakt, iż te pierwsze pozwalają jeść i mówić naturalniej. Implantów ponadto nie trzeba zdejmować ani naprawiać. Nadal jednak konieczne są wizyty u dentysty, aby zadbać o odpowiedni stan implantów. Kluczowe jest również utrzymywanie należytej higieny jamy ustnej. Przyrządem stanowiącym świetne uzupełnienie codziennego, dwukrotnego szczotkowania i czyszczenia zębów nicią dentystyczną jest irygator Oral-B, który idealnie nadaje się do czyszczenia okolic elementów dentystycznych.
Czy powinienem(-nam) zdecydować się na implant?
Implanty nie są dobrym wyborem dla każdego. Nie zaleca się wykonania implantów zębowych u kobiet w ciąży, osób cierpiących na choroby przewlekłe, dotkniętych immunosupresją (ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji podczas zabiegu), dzieci (z uwagi na trwający rozwój kości) oraz osób, które zaciskają zęby lub nimi zgrzytają (wywieranie zbyt dużego nacisku na implanty).