DOROŚLI

Jak czyścić implanty zębowe?

Jak czyścić implanty zębowe? article banner
UDOSTĘPNIJ

Trwałość implantów w dużym stopniu zależy od higieny jamy ustnej. Twój uśmiech wygląda o wiele lepiej, dlatego warto dbać o to, by implant służył Ci całe życie. Jednym z największych zagrożeń dla implantów, których należy się wystrzegać, jest kiepska higiena jamy ustnej.

Czynniki ryzyka

W ciągu dnia na zębach i w linii dziąseł gromadzi się płytka bakteryjna. Szkodliwe bakterie odkładającej się płytki nazębnej mogą uszkodzić zęby i wpłynąć na zdrowie jamy ustnej, zwiększając ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Ponieważ implant jest połączony z kością szczękową, należy zapewnić mu odpowiednią stabilność wewnątrz jamy ustnej, w czym pomocna jest dbałość o zdrową linię dziąseł.

Ponadto po zabiegu wstawienia implantu niektórzy pacjenci odczuwają ból. Łagodne czyszczenie zębów i dziąseł może złagodzić lub zlikwidować ten dyskomfort.

Pielęgnacja implantu po zabiegu

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, gojenie implantów wymaga czasu. Aby przyspieszyć rekonwalescencję, postępuj zgodnie z zaleceniami dentysty i unikaj wszystkiego, co może podrażnić okolice implantu. Pielęgnacja implantu po zabiegu zazwyczaj obejmuje następujące elementy:

  • Odpoczynek

  • Antybiotyki

  • Szczotkowanie w dniu zabiegu szczoteczką o miękkich włóknach

  • Unikanie palenia oraz twardej, kwaśnej żywności

Czyszczenie implantu stomatologicznego

Od dentysty z pewnością otrzymasz wiele rad dotyczących właściwej higieny implantu. W większości przypadków należy traktować implant tak, jak naturalne zęby. Prawidłowe czyszczenie implantu wymaga:

  • Szczotkowania dwa razy dziennie

  • Zamiany zwykłej szczoteczki na elektryczną, taką jak szczoteczka Oral-B Genius, obejmująca TRYB DELIKATNEGO CZYSZCZENIA oraz czujnik siły nacisku – dzięki takiej szczoteczce skutecznie pozbędziesz się bakterii płytki nazębnej w sposób delikatny dla zębów i dziąseł

  • Czyszczenia implantu nicią dentystyczną co najmniej raz dziennie

  • Regularnych wizyt u dentysty w celu oczyszczenia i kontroli uzębienia

Dbanie o implanty i ogólne zdrowie jamy ustnej powinno stanowić naturalny element codziennej higieny jamy ustnej. Pamiętaj o postępowaniu zgodnie z zaleceniami dentysty, aby Twoje zęby, dziąsła i implanty były silne i zdrowe.

Źródła: https://www.authoritydental.org/dental-implant-aftercare https://www.oralsurgeryteam.com/surgical-instructions/after-care-instructions/dental-implant-surgery/ https://theimplantcentre.com/patient-care-costs/patient-care/dental-implant-aftercare/