DOROŚLI

Czy implanty zębów bolą?

Czy implanty zębów bolą? article banner
UDOSTĘPNIJ

Implanty są trwałym rozwiązaniem mającym poprawić wygląd uzębienia. Wstawienie uzupełnienia w postaci implantu to coś więcej niż kosmetyczny zabieg. Implanty wyglądają i działają dokładnie tak, jak prawdziwe zęby, poprawiając ogólne zdrowie jamy ustnej.

Jak bolesne są implanty?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, można się spodziewać lekkiego dyskomfortu. Według osób, które przeszły zabieg wstawienia implantu, podczas lub po zabiegu odczuć można co najwyżej nieznaczny dyskomfort bądź ból.

Czy zabieg wstawienia implantu jest bolesny?

Wstawienie implantu często wymaga uprzedniego usunięcia zęba i wykonania nacięcia w linii dziąseł. W takich przypadkach podaje się miejscowe znieczulenie, ograniczające dyskomfort odczuwany podczas zabiegu do minimum. Niektórzy pacjenci zwracają uwagę na to, że samo usunięcie zęba było boleśniejsze niż pozostałe etapy zabiegu.

Ból po zabiegu wstawienia implantu

Przez pewien czas po wstawieniu implantu pacjent może odczuwać ból w okolicy dziąseł oraz całej jamy ustnej. Dentysta może zalecić uśmierzenie utrzymujących się dolegliwości bólowych za pomocą środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

W razie zaostrzenia się bólu, wystąpienia oznak infekcji lub uszkodzenia nerwów, należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Te rzadkie objawy mogą prowadzić do następujących powikłań:

  • Zakażenia

  • Uszkodzenia zębów

  • Uszkodzenia nerwów

  • Odrzucenia implantu

  • Kłopotów z zatokami

  • Alergii na stosowane materiały

Problemy te zazwyczaj nie są poważne i można je łatwo wyeliminować podczas jednej wizyty u dentysty.

Pielęgnacja implantów po zabiegu

Jeśli nie masz pewności, jak dbać o implanty, z reguły traktuj je jak naturalne zęby. Należy szczotkować je dwa razy dziennie, co najmniej raz dziennie czyścić nicią dentystyczną, a także pamiętać o corocznych wizytach u dentysty.

Aby zadbać o zdrowe dziąsła i silne zęby, warto zwykłą szczoteczkę zamienić na elektryczną, zapewniającą dokładniejsze oczyszczanie. Ponadto płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem do pielęgnacji dziąseł pozwala uniknąć zakażeń i usunąć szkodliwe bakterie.

Źródła: https://oralb.com/en-us/oral-health/life-stages/adults/implants-vs-dentures https://www.webmd.com/oral-health/qa/how-painful-are-dental-implants https://www.sharecare.com/health/dental-implant-oral-health/dental-implant-procedure-painful