Wstawienie implantu jest zabiegiem stosowanym w stomatologii zachowawczej, który może poprawić stan oraz wygląd uzębienia. Implanty wyglądają i działają dokładnie tak, jak naturalne zęby i mogą stanowić świetne rozwiązanie w przypadku utraty lub uszkodzenia zęba.
U kogo można wstawić implant?
Wstawienie implantu to opcja dla osób o zdrowej jamie ustnej, w tym również wkraczających w dorosłość. Warunkiem przystąpieniem do zabiegu są zdrowe dziąsła i zęby. Niewyleczona choroba dziąseł bądź próchnica może doprowadzić do infekcji, odrzucenia lub utraty implantu.
Zalety implantów
Implant to trwałe rozwiązanie problemu wybrakowanych, wyszczerbionych, przebarwionych bądź uszkodzonych zębów. Odpowiednio wstawiony implant wiąże się z następującymi korzyściami:
Poprawa wyglądu: Implanty pozwalają zastąpić uszkodzone zęby oraz uzupełnić braki w uzębieniu, istotnie poprawiając jego wygląd.
Komfort: Ponieważ implanty łączy się z kością szczękową, stanowią stałe rozwiązanie, w przeciwieństwie do protez, które trzeba ciągle zdejmować i zakładać.
Dykcja: Braki w uzębieniu mogą skutkować seplenieniem i wpływać na dykcję. Uzupełniając te braki, implanty mogą przyczynić się do poprawy dykcji.
Trwałość: Zadbane implanty będą towarzyszyć Ci przez resztę życia, dlatego są świetną inwestycją.
Ekonomiczność: Implanty mogą na początku wydawać się drogim rozwiązaniem, jednak stanowią inwestycję na całe życie, która może przetrwać wiele alternatywnych rozwiązań.
Poprawa stanu zdrowia: Implanty przyczyniają się do poprawy higieny jamy ustnej i pozwalają utrzymać w dobrym stanie pozostałe zęby i dziąsła.
Zabieg wstawiania implantu w 98% przypadków kończy się powodzeniem i stanowi doskonałą inwestycję dla każdego, kto chce poprawić wygląd swoich zębów.
Wady implantów
Z uwagi na wysokie koszty początkowe implanty mogą się wydawać drogim rozwiązaniem
Możliwe jest wystąpienie drobnych powikłań wymagających dodatkowych wizyt u dentysty
Pełny proces może zająć kilka miesięcy, ponieważ wewnętrzny element implantu musi zintegrować się z kością szczękową, a przed zakończeniem zabiegu konieczne jest zagojenie się rany
Niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej może skutkować zakażeniem
Jak zadbać o implanty, aby długo Ci służyły?
Właściwa pielęgnacja implantu ma duży wpływ na utrzymanie go w dobrym stanie. Aby przedłużyć trwałość tej inwestycji, implant należy odpowiednio czyścić. Podobnie jak w przypadku naturalnych zębów:
Szczotkuj implant dwa razy dziennie
Czyść implant nicią dentystyczną co najmniej raz dziennie
Płucz jamę ustną dedykowanym płynem, aby usunąć więcej bakterii
Odwiedzaj dentystę co najmniej dwa razy w roku w celu czyszczenia i skontrolowania stanu zębów
Zdrowie Twoich dziąseł wpływa na trwałość implantów. Warto sięgnąć po produkty do higieny jamy ustnej sprzyjające zdrowiu dziąseł takie jak elektryczna szczoteczka Oral-B® Genius z TRYBEM PIELĘGNACJI DZIĄSEŁ. Korzystne może być też stosowanie pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej stworzonych z myślą o pielęgnacji dziąseł.
Nadal nie wiesz, czy implant będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Twój dentysta może zalecić skorzystanie z innych możliwości odbudowy uzębienia, które będą w Twoim przypadku bardziej odpowiednie.
Źródła: https://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-implants#1 https://www.hereforddentist.co.uk/articles/can-i-have-dental-implants-if-i-have-gum-disease https://www.sharecare.com/health/dental-implant-oral-health/what-are-disadvantages-dental-implants