Statystyki stowarzyszenia American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons pokazują, że w Stanach Zjednoczonych prawie 70% osób dorosłych w wieku od 35 do 44 lat ma co najmniej jeden brak w uzębieniu spowodowany wypadkiem, próchnicą, chorobą dziąseł lub złamaniem zęba.
Implanty czy proteza?
Nic nie stoi na przeszkodzie w uzupełnieniu tych braków. Obecnie mamy naprawdę wiele różnych możliwości, z których najbardziej popularne to implanty lub proteza. Proteza to sztuczne zęby i choć protezy są coraz lepszej jakości, nie każdemu takie rozwiązanie będzie pasować Proteza nieumocowana klejem do protez może się przesuwać podczas jedzenia lub mówienia i wprawiać w zakłopotanie. Nieprawidłowo dopasowana proteza częściowa może też sprzyjać infekcji i próchnicy innych zębów, co z kolei zwiększa ryzyko, że trzeba będzie wypełniać sąsiednie zęby. Mimo to proteza może być najlepszą opcją dla osób ze słabymi lub chorymi dziąsłami lub szczękami.
Kiedy warto zdecydować się na implanty?
Jeśli masz braki w uzębieniu, ale Twoje dziąsła i szczęki są zdrowe, dobrym rozwiązaniem mogą być implanty, czyli zastępcze zęby osadzane chirurgicznie w szczęce. Przy dobrej dbałości o higienę jamy ustnej implanty mogą się trzymać 20 lat lub dłużej bez potrzeby wymiany. Na implanty często decydują się osoby, które mają tylko jeden lub dwa brakujące zęby, chociaż są one alternatywą dla protezy także w przypadku większych braków w uzębieniu. Jeśli masz zdrowe dziąsła i szczęki, dwa lub więcej implantów może służyć jako podstawa dla większej liczby zastępczych zębów.