DOROŚLI

Proteza zębowa: Mówienie oraz jedzenie

Proteza zębowa: Mówienie oraz jedzenie article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak wygląda proteza i jakie powoduje odczucia

Osoby zakładające protezę po raz pierwszy mówią, że mają uczucie „pełnych ust”, jakby proteza była za duża i wypychała wargi. To uczucie z czasem znika, ponieważ człowiek przyzwyczaja się do protezy. Na początku można mieć wrażenie, jakby proteza była źle dopasowana. Powoduje uczucie „zakneblowania”, łatwo przygryźć policzek lub język. Jeśli nosisz protezę górną, upłynie trochę czasu, zanim język przyzwyczai się do dotykania protezy zamiast podniebienia. Nie martw się tym. Te problemy z czasem się zmniejszą.

Nowe odczucia z protezą

Ponieważ proteza to „ciało obce” w ustach, przez jakiś czas może się wydzielać więcej śliny. Także ten efekt z czasem się zmniejszy, a potem całkowicie zniknie. Ssanie miętówki lub landrynki to prosty sposób, aby częściej przełykać i pozbyć się nadmiaru śliny. W ciągu kilku pierwszych godzin po założeniu protezy możesz odczuwać ból i podrażnienie. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać, skontaktuj się z dentystą. Nigdy nie próbuj samodzielnie modyfikować protezy.

Jedzenie z protezą po raz pierwszy

Do protezy trzeba się przyzwyczaić, ale stosując kilka prostych sposobów, będziesz czuć się pewnie przez cały dzień. Początkowo możesz mieć wrażenie, że przy użyciu protezy inaczej się gryzie. Może Ci się też wydawać, że jedzenie „straciło smak”. W okresie przystosowania do protezy mózg otrzymuje z ust silne sygnały dotyczące protezy, które dominują nad sygnałami dochodzącymi z kubków smakowych. Gdy już przyzwyczaisz się do protezy, mózg będzie zwracał na nią mniejszą uwagę niż na kubki smakowe.

W początkowym okresie osoby noszące protezę po raz pierwszy mogą mieć problem z rozpoznawaniem gorących potraw i napojów. Uważaj, aby nie poparzyć sobie ust.

Porady dotyczące jedzenia z protezą

Aby jedzenie z protezą było łatwiejsze i przyjemniejsze:

  • Zacznij od małych ilości jedzenia, pokrojonych na mniejsze kawałeczki.

  • Przeżuwaj połowę jedzenia w tylnej lewej części ust, a drugą połowę w tylnej prawej części. Dzięki temu nacisk na protezę będzie wyrównany.

  • Zacznij od miękkich pokarmów, takich jak jajka, ryby, siekane mięso, gotowane warzywa czy budyń. Gdy już poczujesz się pewniej, spróbuj jeść twardsze potrawy, jak kotlety czy seler.

Mówienie z protezą

Gdy mówisz, dźwięk własnych słów dochodzi do uszu przez drgania w kościach żuchwy i czaszki. Noszenie protezy zmienia dźwięk i zwiększa jego głośność, ale jest to znacznie bardziej zauważalne dla Ciebie niż dla innych.

Jeśli proteza „trzaska” podczas mówienia, spróbuj mówić wolniej i unikać ruchów, które unoszą lub przemieszczają dolną protezę. Do utrzymywania dolnej protezy w miejscu trzeba używać mięśni ust, policzków i języka. Początkowo mięśnie te mogą próbować ją „wypychać”. Gdy z czasem nabierzesz praktyki, przezwyciężysz trudności podczas mówienia.

Porady dotyczące mówienia z protezą

Aby pewnie mówić z protezą:

  • Przed mówieniem zagryź zęby i przełknij ślinę. Ustawi to protezę w prawidłowym położeniu i pozwoli Ci mówić wyraźniej.

  • Ćwicz czytanie na głos.

  • Używaj kleju do protez. Klej do protez utrzymuje protezę na miejscu i ułatwia wyraźne mówienie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat protez, odwiedź stronę dentureliving.com.