Czym jest tymczasowa proteza częściowa?
Jeśli usunięto Ci zęby z powodu próchnicy lub choroby dziąseł i zamierzasz nosić stałą protezę, dentysta może Ci zaproponować protezę tymczasową. Taką protezę zakłada się od razu po usunięciu zębów i można ją nosić przez dwa-trzy miesiące. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na nadwrażliwość zębów i dziąseł, ponieważ w trakcie gojenia nie ma braków w uzębieniu i pozostałe własne zęby nie są tak obciążane podczas gryzienia.
Wykonanie protezy tymczasowej może wymagać czterech lub pięciu wizyt jeszcze przed usunięciem zębów. Protezę tymczasową wykonuje się taką samą techniką, jak protezę stałą, ale ponieważ odbywa się to przed usunięciem zębów, nie wiadomo dokładnie, jak będzie wyglądać jama ustna po zabiegu. Z kolei odciski pod stałą protezę pobiera się już po usunięciu zębów i zagojeniu tkanki dziąsła, co zajmuje od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie tkanka dziąsła kurczy się, przez co proteza tymczasowa przestaje być dobrze dopasowana.
Koszt protezy tymczasowej
Proteza tymczasowa to dodatkowy koszt, ale pamiętaj, że masz kilka możliwości sfinansowania jej założenia.
Większość dentystów przyjmuje popularne karty kredytowe, niektórzy oferują plany finansowania kompleksowych zabiegów, takich jak usunięcie zębów i wykonanie protezy, dzięki czemu możesz spłacać leczenie w niskich miesięcznych ratach. Zapytaj swojego dentystę o możliwości finansowania. Jeśli już teraz wiesz, że w przyszłości zdecydujesz się na protezę, możesz odłożyć jakąś sumę na koncie oszczędnościowym na cele opieki zdrowotnej i w ten sposób zebrać potrzebną kwotę. Proteza tymczasowa jest droższa niż proteza tradycyjna, ponieważ jej przygotowanie zajmuje więcej czasu.
Ma jednak kilka zalet, które uzasadniają poniesienie tego kosztu. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że po zabiegu usunięcia zębów nie musisz pokazywać się publicznie bez zębów. Proteza tymczasowa jest zakładana w dniu usunięcia zębów, a więc służy także jako opatrunek powstrzymujący krwawienie i zabezpieczający tkankę dziąsła. Nosząc protezę tymczasową, możesz także od razu zacząć ćwiczyć mówienie z protezą.
Jednak proteza tymczasowa nie jest dla każdego. Decydującym czynnikiem zniechęcającym może być jej koszt, ale również dentysta może odradzić noszenie protezy tymczasowej w zależności od ogólnego stanu zdrowia oraz zdrowia jamy ustnej.
Czym jest proteza stała?
Dentyści zawsze w miarę możliwości starają się zachować naturalne zęby pacjentów, zamiast je usuwać. Czasem jednak stała proteza jest jedynym sposobem zapewnienia ładnego uśmiechu oraz ułatwienia jedzenia i mówienia.
Procedura wykonania protezy stałej
Wykonanie pełnej, stałej protezy zajmuje od trzech do sześciu tygodni. Proces ten obejmuje kilka wizyt u dentysty i odbywa się w następującej kolejności:
Wyciski: Dentysta pobiera kilka wycisków szczęki i mierzy miejsce w jamie ustnej.
Modele: Dentysta wykonuje model z wosku lub tworzywa sztucznego o kształcie identycznym jak ostateczna proteza. Ten model można przymierzyć i dopasować kolor, kształt i rozmiar przed wykonaniem stałej protezy.
Odlew: Ostateczna proteza jest odlewana, a następnie w razie potrzeby dopasowywana.
Po pierwszym założeniu stałej protezy dentysta może zalecić noszenie jej przez całą dobę, nawet podczas snu, ponieważ jest to najszybszy sposób sprawdzenia, czy coś wymaga poprawy. Ważne jest aby od razu prawidłowo dopasować protezę, ponieważ źle dopasowana może powodować podrażnienia dziąseł.
Po wyregulowaniu protezy możesz wyjmować ją na noc, aby umożliwić normalne oddziaływanie języka oraz śliny na dziąsła, co pozwala utrzymać je w odpowiednim zdrowiu.
Zalety i wady protezy tymczasowej i protezy stałej
Główną wadą protezy tymczasowej jest to, że nie jest ona idealnie dopasowana, ponieważ wykonuje się ją z wyprzedzeniem i zakłada od razu po usunięciu uszkodzonych lub spróchniałych zębów. Jej prawidłowe dopasowanie może wymagać większej ilości poprawek. Należy ją więc traktować jako rozwiązanie tymczasowe, do momentu wykonania protezy stałej.
Zarówno tymczasowa, jak i stała proteza wymaga przyzwyczajenia. Nie martw się, jeśli na początku proteza wydaje Ci się zbyt luźna – mięśnie policzków i języka muszą do niej przywyknąć. Nie przejmuj się także, jeśli masz w ustach więcej śliny niż zazwyczaj, albo jeśli odczujesz niewielki ból lub podrażnienie. Te problemy zwykle znikają same. Jeśli jednak odczuwasz duży dyskomfort i sytuacja się nie poprawia, zwróć się do dentysty, aby skorygował protezę.
Możesz także zdecydować się na skorygowanie protezy tymczasowej, aby używać jej jako protezy stałej. Możesz też zachować ją jako zapasową, na wypadek zgubienia lub uszkodzenia protezy stałej. Naprawa protezy może zająć parę dni i warto w tym czasie mieć protezę zapasową.
Kiedy konieczna jest proteza?
Nie każdy potrzebuje pełnej stałej protezy. Lukę powstałą po jednym lub kilku zębach można uzupełnić mostem protetycznym. Inna opcja to wyjmowana proteza częściowa. Jest kilka powodów, dla których warto rozważyć stosowanie wyjmowanej protezy częściowej. Proteza częściowa może poprawić nie tylko wygląd, lecz także zdrowie jamy ustnej, ponieważ utrzymuje w miejscu pozostałe zęby. Jeśli zdecydujesz się na most protetyczny, dentysta założy po obu stronach luki specjalnie dopasowane korony. Połączony z tymi koronami sztuczny ząb zwany przęsłem zastępuje brakujący ząb.
W zależności od Twoich potrzeb związanych ze zdrowiem jamy ustnej możesz zdecydować się na wyjmowaną protezę częściową lub założony na stałe most. Istnieją trzy główne rodzaje mostów stosowanych w stomatologii odtwórczej:
Tradycyjny: Ten rodzaj polega na umieszczeniu koron na zębach sąsiadujących z brakującym zębem.
Wspornikowy: Ten rodzaj stosuje się wtedy, gdy tylko po jednej stronie brakującego zęba lub zębów znajdują się naturalne zęby.
Most typu Maryland: Ten rodzaj mostu składa się z porcelanowego zęba (lub zębów) i metalowej struktury, której skrzydełka mocują most do sąsiednich zębów.
Jeśli chcesz, aby Twój most protetyczny był trwały, musisz dbać o zdrowie sąsiednich zębów wspierających most. Dlatego pamiętaj o systematycznej higienie jamy ustnej polegającej na myciu zębów dwa razy dziennie oraz codziennym nitkowaniu. Jeśli prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej i regularnie chodzisz do dentysty, Twoje protezy częściowe będą się trzymały od 5 do 15 lat.