DOROŚLI

Czym czyścić protezy zębowe i inne porady

Czym czyścić protezy zębowe i inne porady article banner
UDOSTĘPNIJ

Trzy porady jak dbać o protezę

Proteza będzie trwalsza i lepiej dopasowana, jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Pamiętaj o tych zaleceniach, aby Twoja proteza była zawsze w dobrym stanie:

  • Codziennie czyść protezę: Codziennie szczotkuj protezę w taki sam sposób jak naturalne zęby, z jedną różnicą: nie stosuj pasty. Wiele dostępnych w sklepach rodzajów pasty do zębów może uszkadzać protezę. Zamiast tego czyść wszystkie powierzchnie protezy wodą i szczoteczką o miękkim włosiu, zaprojektowaną specjalnie do czyszczenia protez. Uważaj jednak, aby nie wygiąć żadnych wystających elementów protezy. Po każdym posiłku wypłucz protezę wodą. Możesz kupić specjalne środki do czyszczenia i moczyć w nich protezę, jednak nie zastępuje to szczotkowania. Tylko szczotkowanie pozwala usunąć płytkę nazębną.

  • Odpowiednio postępuj z protezą: Gdy czyścisz protezę, napuść wody do umywalki i umieść w niej złożony ręcznik, aby proteza nie uszkodziła się w razie upadku. Po zdjęciu protezy przechowuj ją w zimnej wodzie lub roztworze do czyszczenia protez, aby zapobiec jej wyschnięciu. Uważaj na roztwory do czyszczenia, jeśli Twoja proteza ma metalowe elementy. Roztwór może spowodować zaśniedzenie metalu. Nie wkładaj protezy do gorącej wody, ponieważ może się ona wygiąć.

  • Zawsze na noc wyjmuj protezę (pełną lub częściową): Pozwala to odpocząć dziąsłom znajdującym się cały dzień pod protezą.

Jak czyścić protezę

Na protezie, tak samo jak na naturalnych zębach, tworzy się płytka bakteryjna. Jeśli proteza nie będzie codziennie wyjmowana, może stracić biały kolor i połysk. Codzienne czyszczenie protezy szczoteczką i moczenie jej w roztworze do czyszczenia pozwala również uniknąć przykrego zapachu.

  1. Czyść protezę nad umywalką napełnioną wodą, aby zapobiec uszkodzeniu w razie jej upuszczenia.

  2. Dokładnie wypłucz protezę w ciepłej wodzie, aby usunąć resztki jedzenia.

  3. Używaj środka do czyszczenia protez. (Zwykła pasta do zębów, wybielacz, ocet i mydło nie są przeznaczone do czyszczenia protez i mogą spowodować ich uszkodzenie. Jeśli na protezie utworzą się rysy, mogą się w nich gromadzić bakterie tworzące płytkę nazębną i powodujące przykry zapach. Produkty o silnym działaniu, np. wybielacze, mogą wybielić nawet różowe fragmenty protezy.)

  4. Zmocz szczoteczkę do protez (nie używaj zwykłej szczoteczki o miękkim włosiu) i delikatnie wyczyść wszystkie powierzchnie protezy. Zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić elementy z tworzywa lub metalu. Płucz i szczotkuj w czystej, ciepłej wodzie.

  5. Przed ponownym założeniem protezy wyczyść szczoteczką i pastą do zębów z fluorem dziąsła, język i swoje naturalne zęby. Usunięcie płytki bakteryjnej z Twoich zębów pomoże w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej oraz pobudzi krążenie.

  6. Po szczotkowaniu odśwież usta, płucząc je płynem do płukania jamy ustnej.

Jak wyjmować protezę

  1. Przepłucz usta ciepłą wodą lub płynem do płukania jamy ustnej.

  2. Napełnij umywalkę ciepłą wodą, aby zapobiec uszkodzeniu protezy w przypadku jej upuszczenia.

  3. Zdejmij górną protezę, przykładając kciuk do przednich zębów i wyciągając ją do przodu.

  4. Zdejmij dolną protezę i wyciągnij ją powoli, delikatnie kołysząc.

Jeśli będziesz dbać o protezę, powinna Ci posłużyć od pięciu do siedmiu lat, zanim konieczna będzie jej wymiana. Ważne jest, aby raz na pół roku chodzić do dentysty i kontrolować stan oraz dopasowanie protezy, a także zgłaszać oznaki podrażnienia lub choroby dziąseł. Tylko w ten sposób będzie można je od razu wyleczyć.

Czy protezę można naprawiać?

Regularnie odwiedzaj dentystę zgodnie z zaleceniami American College of Prosthodontists (ACP). Dentysta udzieli Ci porad lub odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące higieny jamy ustnej. Nawet przy najlepszej dbałości naturalne zmiany w ustach mogą spowodować konieczność wykonania nowej protezy po kilku latach. Z czasem kurczy się łuk kostny, na którym spoczywa proteza. Protezę powinno się naprawiać co kilka lat poprzez podścielenie, czyli dodanie akrylu do płyty protezy, a co pięć do dziesięciu lat trzeba wykonać nową protezę. Wszelkie zmiany w działaniu protezy lub sposobie, w jaki ją odczuwasz, zgłaszaj od razu swojemu dentyście lub protetykowi. Specjalista zdecyduje, czy konieczna jest regulacja, podścielenie lub może wymiana protezy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat protez, odwiedź stronę www.dentureliving.com.