DOROŚLI

Klej do protez: Co to jest i jak działa?

Image - Article Hero - Dentures article banner
UDOSTĘPNIJ

Czym jest klej do protez?

Klej do protez to nietoksyczny, rozpuszczalny w wodzie krem lub proszek, który umieszcza się między protezą a naturalną tkanką, aby wzmocnić siły fizjologiczne utrzymujące protezę na miejscu. Redukuje on przesuwanie się protezy kiedy jesz, mówisz, śmiejesz się, kaszlesz lub kichasz.

Jak działa klej do protez?

Proteza trzyma się tkanek dzięki ślinie, która przywiera zarówno do protezy, jak i do tkanki. Klej do protez wzmacnia to działanie i poprawia trzymanie. Proteza „przykleja się” do tkanek, ponieważ warstwa śliny między tkanką a protezą utrzymuje ją na miejscu. Działanie spajające kleju do protez jest znacznie mocniejsze niż działanie spajające śliny. W sklepach dostępne są różne formuły klejów do protez, wszystkie zapewniają jednak znacznie lepsze spajanie i przywieranie w obecności śliny lub wody.

Zdaniem wielu osób noszących protezę stosowanie kleju do protez zwiększa satysfakcję ze stałej protezy. Korzyści ze stosowania kleju do protez to między innymi:

 • Większe zadowolenie.

  Kleje do protez poprawiają stabilność, dzięki czemu możesz mocniej gryźć.

 • Większa pewność.

  Kleje do protez zapobiegają przesuwaniu się protezy i szczególnie dobrze sprawdzają się u osób cierpiących na suchość w ustach, w wyniku której proteza słabiej się trzyma.

 • Większa wytrzymałość.

  Jeśli często występujesz publicznie, docenisz pewność, , którą daje stosowanie kleju do protez.

Przerwij stosowanie kleju do protez, jeżeli...

Nie każdy powinien używać kleju do protez. Jeśli Twoja proteza nie jest dobrze dopasowana i potrzebujesz sporej ilości kleju, aby utrzymać ją w miejscu, odstaw klej i skonsultuj się ze swoim dentystą. Zaprzestań również stosowania kleju do protez w przypadku reakcji alergicznej na klej lub jeśli masz problem z systematycznym dbaniem o higienę jamy ustnej zgodnie z zaleceniami dentysty.

Nie używaj kleju do protez, jeżeli:

 • Masz źle dopasowaną protezę

 • Masz w ustach otwarte skaleczenia lub rany

 • Twoja proteza nie była dawno kontrolowana przez dentystę

 • Nie możesz lub nie chcesz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i higienę protezy

 • Masz alergię na jakikolwiek składnik produktu

Jeśli Twoja proteza nie była dawno kontrolowana przez dentystę, możesz potrzebować nowej. Twoja kość szczękowa z czasem zmienia się i kurczy, więc i tak nie możesz przez całe życie nosić tej samej protezy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat protez, odwiedź stronę www.dentureliving.com.