WYBIELANIE ZĘBÓW

Wypróbuj kilka sztuczek, które sprawią, że Twój uśmiech będzie młodszy i zdrowszy

UDOSTĘPNIJ

Otwórz jakikolwiek magazyn, a zobaczysz, że są one wypełnione zdjęciami uśmiechniętych twarzy eksponującymi eksponującymi idealnie białe zęby. Włącz telewizor, a zobaczysz reklamy środków wybielających z udziałem uśmiechniętych aktorów o białych zębach. Żyjemy w kulturze, w której uśmiech ma duże znaczenie. Dobrą wiadomością jest to, że uzyskanie zdrowego, pewnego siebie uśmiechu jest łatwiejsze, niż myślisz! Po pierwsze, musisz przyjąć do wiadomości, że jeśli Twoje zęby wykazują oznaki starzenia się, jest to całkiem normalne zjawisko. Jeśli tylko zdasz sobie sprawę z tego, jak ciężką pracę wykonują Twoje zęby – choćby przeżuwanie co najmniej trzech posiłków dziennie – nie dziw się, że ich perłowa biel traci z czasem swój blask. Ale podstawowa higiena jamy ustnej, jak również odrobina profesjonalnej pomocy, pomogą Ci odzyskać młodzieńczy, zdrowy uśmiech.

Image - Wypróbuj kilka sztuczek, które sprawią, że Twój uśmiech będzie młodszy i zdrowszy

Przestrzegaj podstawowych zasad szczotkowania

Słyszeliście to już milion razy, ale jest to tak ważne, że musimy to powtórzyć po raz kolejny: Szczotkuj, szczotkuj, szczotkuj! Szczotkowanie usuwa płytkę nazębną, która gromadzi się na powierzchni zębów. Technika dentystyczna rozwinęła się niezwykle w ciągu ostatnich kilku dekad, ale mycie zębów dwa razy dziennie i codzienne nitkowanie ciągle pozostają najlepszym orężem w walce z próchnicą zębów i chorobami dziąseł.

Poznaj sekrety szczotkowania

Tego możesz nie wiedzieć: Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (American Dental Association®, ADA) zaleca wymianę szczoteczki po upływie trzech lub czterech miesięcy. Kolejna wskazówka: Nie szczotkuj zbyt mocno. Zbyt mocny nacisk na zęby podczas szczotkowania może uszkodzić szkliwo.

Wybielanie

Najbardziej odpowiednim miejscem do rozpoczęcia zabiegu wybielania zębów jest gabinet dentystyczny. Rutynowe czyszczenie (ADA zaleca robić to co sześć miesięcy) czyni cuda. Wybielająca pasta do zębów również może mieć duże znaczenie. Używaj pasty wybielającej, która nie zawiera chemicznych środków wybielających (jedyny ogólnie dostępny rodzaj pasty mający zatwierdzenie Seal of Acceptance wydane przez ADA).

Zainwestuj w trwałe zmiany

Oferty stomatologii kosmetycznej, takie jak bonding, licówki i kształtowanie szkliwa, mogą być dla Ciebie właściwą opcją. Bonding może pokryć przebarwienia i naprawić drobne uszkodzenia zębów. Licówki, które działają jak pokrywy dla zębów, mogą pomóc wyeliminować luki oraz przebarwienia (sposób na białe zęby). Emalia, której używa się do kształtowania konturu szkliwa, jest dobrym rozwiązaniem przy korygowaniu nierówności zębów. Wprowadzane są ciągle nowe, mniej inwazyjne produkty i zabiegi – skontaktuj się z dentystą, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Mądrze wybieraj przekąski

W ciągu dnia unikaj słodyczy i napojów z zawartością cukru, takich jak słodzone napoje gazowane. Płytka nazębna, która jest powłoką bakteryjną, stale tworzy się na zębach. Pokarmy lub napoje z zawartością cukru powodują, że bakterie wytwarzają kwasy, które atakują szkliwo, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy. Jeśli masz ochotę na cukierka, zjedz go na deser, po czym wyszczotkuj zęby.

Chroń usta

Ujmujący uśmiech to nie tylko zdrowe zęby. Nie zapomnij o pielęgnacji ust! Jeśli przebywasz często na słońcu, agencja Centers for Disease Control and Prevention zaleca ochronę ust za pomocą kremu przeciwsłonecznego z filtrem co najmniej SPF 15. Używaj produktu o szerokim spektrum działania, który chroni również przed promieniowaniem UVA i UVB.

Praktyka drogą do doskonałości

Nie tylko piękne zęby decydują o ładnym uśmiechu; często chodzi o podejście. Jeśli czujesz się pewnie, tak właśnie będziesz wyglądać. Ćwicz postawę, staraj się prostować. Sprawiaj wrażenie osoby mającej przed sobą cel. Gdy uśmiechasz się do ludzi, patrz im prosto w oczy. Wkrótce przekonasz się, że im więcej się uśmiechasz, tym lepiej się czujesz.