UBYTKI I PRÓCHNICA

Próchnica zębów i ubytki. Co jeść, by zapobiegać?

Article Hero - Próchnica zębów i ubytki. Co jeść, by zapobiegać? article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak w sposób naturalny można zapobiegać powstawaniu ubytków i próchnicy

Na pewno nie jest łatwo zrezygnować ze słodkich przekąsek, takich jak ciastka czy cukierki. Jednak nasze wybory żywieniowe mogą odgrywać istotną rolę zarówno w sprzyjaniu, jak i w zapobieganiu próchnicy. Chociaż niektóre produkty mogą przyspieszyć jej rozwój, inne zawierają ważne substancje odżywcze, które pozwalają nam zadbać o zdrowe, mocne zęby. Dlatego, by uchronić zęby przed próchnicą, warto pamiętać o uwzględnieniu w diecie odpowiednich produktów.

Wapń

Wapń to podstawowy składnik, który chroni zęby przed próchnicą, szczególnie w przypadku dzieci. Jego doskonałym źródłem są produkty nabiałowe, np. mleko, jogurty i sery. Warto pamiętać, że wapń wcale nie jest zawarty w tłuszczach, dlatego chude mleko i jogurt o obniżonej zawartości tłuszczu są tak samo dobrym wyborem jak pełnotłuste produkty. Innym źródłem wapnia są zielone warzywa liściaste, np. brokuły, chińska kapusta bok choy, drobne ryby z puszki zjadane wraz z ościami, migdały, orzechy brazylijskie oraz suszona fasola

Owoce, błonnik i warzywa

Spożywanie produktów bogatych w błonnik pobudza produkcję śliny, co pozwala wytworzyć mineralną tarczę, która chroni zęby przed próchnicą. Dobrym źródłem błonnika są suszone owoce, np. daktyle, rodzynki i figi, oraz świeże owoce, takie jak banany, jabłka oraz pomarańcze. Warzywa takie jak fasola, brukselka, groszek, a także orzeszki ziemne, migdały i otręby również zawierają błonnik.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz żelaza, które pomagają zadbać o zdrowie dziąseł. Zawierają również magnez, który jest istotnym składnikiem dla kości i zębów. Ponadto produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik. Wybieraj produkty takie jak otręby, brązowy ryż, pełnoziarniste płatki śniadaniowe oraz makarony.

Unikaj produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania ubytków

Decydując się na zdrową dietę, która ma korzystnie wpłynąć na stan Twojej jamy ustnej oraz na cały organizm, staraj się odżywiać się zgodnie z zasadami piramidy żywieniowej. Została ona opracowana w taki sposób, by wskazywać zalecane porcje wszystkich istotnych grup produktów spożywczych, których organizm ludzki potrzebuje w ciągu dnia.

Słodkie przekąski

Gdy masz ochotę na jakiś smakołyk, staraj się wybierać zdrowe przekąski, np. te wymienione wcześniej. Unikaj słodyczy, ponieważ cukier łączy się z płytką nazębną, osłabia szkliwo zębów i – co za tym idzie – sprzyja powstawaniu próchnicy. Za każdym razem gdy spożywasz słodką przekąskę, Twoje zęby są w stanie zagrożenia przez kolejne 20 minut. Szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną Oral-B po spożyciu słodkiej przekąski może pomóc zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej oraz pojawieniu się próchnicy.