CHOROBY ZĘBÓW I JAMY USTNEJ

Pozbądź się przyczyn nieświeżego oddechu (halitozy)

UDOSTĘPNIJ

Nieświeży oddech, czyli halitoza, wynika przede wszystkim z nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej, co sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Nieświeży oddech może być krępujący, ale na szczęście po zidentyfikowaniu przyczyn można rozpocząć odpowiednie leczenie.

Co powoduje nieświeży oddech (halitozę)?

Nagromadzenie się bakterii powodujących nieświeży oddech wynika najczęściej z braku pełnej higieny jamy ustnej, co prowadzi do odkładania się bakterii w płytce nazębnej  wzdłuż linii dziąseł i w tylnej części języka. Inne przyczyny nieświeżego oddechu to zła dieta, odkładanie się bakterii w trakcie snu, stres i odwodnienie. 

W rzadkich przypadkach nieświeży oddech może być objawem poważniejszej choroby, dlatego nie należy go ignorować i najlepiej skonsultować się z dentystą, jeśli problem nie ustępuje. Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej może pomóc usunąć problem nieświeżego oddechu.

Pozbądź się przyczyn nieświeżego oddechu (halitozy)

Dowiedz się więcej o przyczynach nieświeżego oddechu ›  

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Po zapoznaniu się z przyczynami nieświeżego oddechu można podjąć właściwe kroki, aby wyeliminować ten problem.

  1. Używaj płynu do płukania jamy ustnej, który usuwa bakterie powodujące nieświeży oddech i związki o przykrym zapachu, które są obecne w niektórych produktach spożywczych.

  2. Pij dużo wody przez cały dzień, ogranicz napoje zawierające kofeinę i alkohol, a także słodkie i kwaśne soki.

  3. Aby zminimalizować problem z nieświeżym oddechem po przebudzeniu, szczotkuj zęby dwa razy dziennie, regularnie wykonuj nitkowanie i zaczynaj dzień stosowania od płynu do płukania jamy ustnej, który niszczy bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

  4. Codziennie nitkuj zęby, aby uniemożliwić osadzanie się drobinek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych oraz gromadzenie się płytki nazębnej.

  5. Codziennie nitkuj zęby, aaby wyczyścić trudno dostępne miejsca przy linii dziąseł, do których czasem nie dociera szczoteczka do zębów.

Dla zdrowia jamy ustnej i długotrwałej świeżości oddechu polecamy Oral-B 3D White Luxe Perfection.