Dlaczego warto wybrać nić dentystyczną Oral-B?

Nici dentystyczne: Wybór odpowiedniego rodzaju

Choosing the Right Floss for You article banner
UDOSTĘPNIJ

Rodzaje nici dentystycznej

Istnieje wiele rodzajów nici dentystycznej, jednak nie ma jednej „odpowiedniej” dla każdego. Dobrze jest mieć pod ręką kilka rodzajów nici dentystycznej lub podobnych produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Mały pojemniczek z nylonową nicią lub taśmą dentystyczną bez problemu zmieści się w torebce, kieszeni bądź torbie turystycznej. Nić o smaku mięty doskonale sprawdza się w podróży, dzięki czemu nie musisz zabierać ze sobą płynu do płukania ust. Natomiast w domu możesz korzystać z flossera elektrycznego.

Tak jak w przypadku każdego innego produktu, znalezienie odpowiedniej nici dentystycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb może zająć trochę czasu. Istnieje wiele typów nici oraz produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, co czasami utrudnia szybkie dokonanie wyboru. Jednak bez względu na rodzaj wybranego produktu, najważniejsze jest codzienne nitkowanie zębów.

Najlepsza nić dentystyczna do usuwania płytki nazębnej

Wyniki najnowszych badań opublikowane w czasopiśmie Journal of Periodontology pokazują, że cztery porównywane ze sobą produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych uzyskały takie same efekty w usuwaniu płytki nazębnej. W badaniu wzięło udział 25 osób, które otrzymały cztery różne produkty: flosser elektryczny, niewoskowaną nić dentystyczną, nić z włókna oraz nić dentystyczną odporną na strzępienie się. Wszystkie cztery rodzaje produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych znacznie przyczyniły się do usuwania płytki nazębnej w porównaniu z samym szczotkowaniem, natomiast flosser elektryczny uzyskał najlepszy wynik w kwestii zmniejszenia płytki nazębnej po jednym użyciu.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Clinical Dentistry porównano bezpieczeństwo i skuteczność usuwania płytki nazębnej przez flosser elektryczny oraz standardową nić dentystyczną. W badaniu wzięło udział 78 osób, które otrzymały standardową nić dentystyczną lub flosser elektryczny. Po 30 dniach osoby w obu grupach miały znacznie mniej płytki nazębnej niż przed rozpoczęciem badania, a flosser elektryczny i standardowa nić dentystyczna okazały się równie skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Ponadto dowiedziono, że obie te metody są tak samo bezpieczne. Nie zaobserwowano urazu tkanki twardej ani miękkiej w jamie ustnej w związku ze stosowaniem tych produktów.

Jeżeli badanie wykazuje, że flossery elektryczne oraz standardowe nici są równie bezpieczne i skuteczne, czy lepiej wybrać flosser elektryczny niż jeden ze standardowych rodzajów nici dentystycznej? Flosserów elektrycznych może używać wiele osób, a zwłaszcza ludzie starsi, którzy mogą mieć trudności z przesuwaniem nici palcami. Starsze dzieci i młodzież prawdopodobnie również wybiorą flossery elektryczne, ponieważ ich używanie będzie dla nich przyjemniejsze, zwłaszcza jeśli lubią korzystać ze szczoteczek elektrycznych.

Znalezienie odpowiedniej nici dentystycznej

Nie musisz jednak wybierać jednej konkretnej nici lub tego samego produktu do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Każdy członek rodziny może mieć swoje preferencje dotyczące produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, które będą się zmieniać z biegiem czasu, w zależności od potrzeb. Małe dzieci mogą zacząć od specjalistycznych, nieelektrycznych flosserów przeznaczonych dla najmłodszych, a później zacząć używać flossera elektrycznego lub specjalnej nici przeznaczonej dla osób noszących aparaty ortodontyczne itp.

Jeśli nie masz pewności, który rodzaj nici jest najlepszy dla Ciebie lub Twojej rodziny, zapytaj o to swojego stomatologa. Oto kilka porad, które mogą okazać się przydatne:

  • Duże przestrzenie między zębami? Wypróbuj taśmę dentystyczną lub nić Super Floss.

  • Ciasno ustawione zęby? Prawdopodobnie łatwiej Ci będzie czyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nici woskowanej.

  • Nie chcesz bałaganu? Poszukaj flosserów jednorazowych lub nici z przyciętymi porcjami.

  • Masz założony aparat ortodontyczny lub most? Dobrym wyborem jest gąbczasta nić dentystyczna, jednak w przypadku aparatów lub protez każda nić będzie odpowiednia, zwłaszcza jeśli masz specjalną przewleczkę do nici.

Wiele osób korzysta ze standardowej nici podczas podróży, a w domu używa flossera elektrycznego. Jeśli Twój partner woli używać np. niewoskowanej nici dentystycznej o smaku mięty, a Ty preferujesz powlekaną taśmę dentystyczną, najlepiej mieć zawsze pod ręką standardową nić, z której możecie korzystać oboje.

Pamiętaj, że najważniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny jest codzienne nitkowanie zębów.

Szukaj oznaczenia Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA)

Bez względu na wybór nici, zwróć uwagę na to, czy ma ona pieczęć aprobaty Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA). Jest to profesjonalne stowarzyszenie stomatologów w Stanach Zjednoczonych, które zajmuje się zdrowiem jamy ustnej, etyką w dziedzinie stomatologii oraz analizuje odkrycia i osiągnięcia naukowe.

Objawy, które mogą pojawić się podczas nitkowania zębów

Bez względu na rodzaj nici, skonsultuj się ze stomatologiem, jeżeli podczas nitkowania zauważysz choć jeden z niżej wymienionych objawów: Czerwone, bolesne lub opuchnięte dziąsła, zwiększona nadwrażliwość zębów lub dziąseł na gorące/zimne pokarmy, krwawienie dziąseł (szczególnie podczas szczotkowania i nitkowania), ropa lub wydzielina wokół zębów i dziąseł, poluzowanie się zębów, nieprzyjemny smak w ustach, zmiany w ustawieniu górnych i dolnych zębów oraz odsuwanie się dziąseł od zębów (co sprawia, że zęby wydają się dłuższe).

Wskazówki dotyczące stosowania nici dentystycznej

Aby zadbać o higienę jamy ustnej w pracy, warto zaopatrzyć się w jednorazowe nici dentystyczne lub nici z przyciętymi włóknami. Oba te produkty są szybkie i łatwe w użyciu. Tak naprawdę możesz korzystać w pracy z dowolnego rodzaju nici dentystycznych, o ile tylko będziesz pamiętać o codziennym nitkowaniu zębów.