NIEMOWLĘTA

Mleczaki: Kiedy Się Pojawiają i Wypadają

Image - Article Hero - Baby Teeth 101: When Do They Come In and Fall Out article banner
UDOSTĘPNIJ

Istotnym wydarzeniem w rozwoju dziecka jest pojawienie się zębów mlecznych. Raczej trudno nie wpaść w zachwyt na widok uśmiechu dziecka pokazującego swoje pierwsze ząbki. Oznacza to również, że jako rodzic musisz zacząć dbać o zęby dziecka. Ponieważ zdrowie jamy ustnej zależy już od pierwszego zęba.

Kiedy u dzieci pojawiają się zęby mleczne?

Mleczaki pojawiają się („wyrzynają") między czwartym a ósmym miesiącem życia i wymagają codziennej troski. Mleczaki pełnią istotną rolę jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dziecka. Utrzymują one szczękę w miejscu w czasie gdy pod dziąsłami rosną już zęby stałe. Tworzą też otwory, przez które wydostają się zęby stałe. Odgrywają ważną rolę w nauce żucia, uśmiechania się i mówienia. Oznacza to, że zaniedbanie higieny zębów mlecznych ma istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej i ogólne zdrowie dzieci jak i dorosłych.

Do 3. roku życia dziecko powinno mieć komplet 20 zębów mlecznych. Każde dziecko jednak rozwija się w swoim tempie. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do momentu wyrzynania się mleczaków u swojego dziecka, porozmawiaj o tym z dentystą.

Co należy zrobić, gdy u dziecka pojawią się zęby mleczne?

Podczas ząbkowania dziecko może częściej płakać i być kapryśne. To dlatego, że wyrzynanie się zębów może powodować ból i wrażliwość dziąseł. Owe typowe objawy ząbkowania można złagodzić w prosty sposób, na przykład pocierając dziąsła czystym palcem, okładami z mokrej gazy bądź dając dziecku gryzak chłodzący.

To również czas, by zacząć szczotkować zęby. Zęby mogą zacząć się psuć zaraz po tym jak się pojawią. Ze względów bezpieczeństwa szczotkowanie powinno być wykonywane wyłącznie przez rodzica lub opiekuna przez pierwsze 24 miesiące życia. Następnie dziecko może „pomagać” nakierować szczoteczkę. Zaleca się jednak, aby rodzice szczotkowali zęby dzieci do 7. roku życia.

Od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków należy regularnie je szczotkować dwa razy dziennie, w tym raz przed snem. Po prostu nałóż bardzo małą ilość pasty z fluorem, np. Oral-B Baby 0-2 Kubuś puchatek na dziecięcą szczoteczkę do zębów z miękkimi włóknami, np. Oral-B Baby 0-2 Kubuś Puchatek. Po zakończeniu szczotkowania Twoje dziecko najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypluć pasty, dlatego po prostu wytrzyj jej nadmiar. Połknięcie pasty do zębów może spowodować zaburzenia żołądkowe lub biegunkę. Może to również doprowadzić do fluorozy – na skutek zbyt dużej ilości fluoru na zębach dziecka mogą pojawić się białe plamy.

Począwszy od 3. roku życia można korzystać ze szczoteczki elektrycznej, np. Oral-B 3+ Szczoteczka elektryczna (dostępnej w wersji z postaciami„Kraina lodu" oraz „Gwiezdne Wojny"), o ile za szczotkowanie zębów odpowiada rodzic.

Kiedy dziecko powinno iść do dentysty?

Dziecko powinno pójść do dentysty przed pierwszymi urodzinami. Możesz jednak udać się z dzieckiem do dentysty w momencie pojawienia się pierwszego zęba. W ten sposób nie tylko zadbasz o zdrowie jamy ustnej i zapoczątkujesz dobre nawyki, ale w razie potrzeby zasięgniesz fachowej porady.

Możesz przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty, rozmawiając z dzieckiem o przebiegu wizyty i dając mu do zrozumienia, że będzie to pozytywne doświadczenie. Może warto przeczytać dziecku książeczkę lub obejrzeć z nim film, który w przyjazny sposób przedstawi dentystę. Poproś dziecko, aby poćwiczyło szerokie otwieranie ust, tak jak u dentysty. Podczas pierwszej wizyty dentysta prawdopodobnie poprosi Cię, byś usiadł(a) na krześle dentystycznym, trzymając dziecko na kolanach. Dentysta sprawdzi, jak rosną zęby i szczęka dziecka, sprawdzi próchnicę, a następnie wyczyści zęby dziecka.

Jak zadbać o dobry stan zębów mlecznych?

Oprócz szczotkowania zębów dziecka dwa razy dziennie i regularnych wizyt u dentysty ważne jest, aby dieta dziecka zawierała mało cukru. Tak jak w przypadku zębów dorosłych, zbyt duża ilość cukru może prowadzić do powstawania płytki bakteryjnej i próchnicy zębów. Warto, aby dzieci piły głównie mleko lub wodę, ponieważ koktajle, soki i napoje gazowane mają bardzo dużą zawartość cukru. Postaraj się ograniczyć ilość słodkich napojów i przekąsek przed snem bądź całkowicie ich unikać. Nie kładź dziecka do łóżeczka z butelką zawierającą słodki napój. W nocy dziecko powinno pić wyłącznie wodę.