DZIECI

Znajdź odpowiednią szczoteczkę elektryczną dla swojego dziecka

Find the Right Electric Toothbrush for Your Child article banner
UDOSTĘPNIJ

Być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między manualną a elektryczną szczoteczką dla dziecka. Wybór dziecięcej szczoteczki elektrycznej może być niełatwy. Wypracowanie u dziecka dobrych nawyków higieny jamy ustnej na wczesnym etapie jest niezwykle ważne. Z drugiej strony nie lada wyzwaniem może okazać się zachęcanie dziecka do szczotkowania. Poniżej podajemy kilka pomocnych wskazówek.

Kiedy dziecko może zacząć używać szczoteczki elektrycznej?

Jeśli rozważasz kupienie dziecku szczoteczki elektrycznej, poczekaj, aż ukończy ono co najmniej trzy lata. Nie używaj elektrycznej szczoteczki u dziecka poniżej trzeciego roku życia. Do tego momentu należy stosować szczoteczkę manualną.

Jakie są zalety elektrycznej szczoteczki do zębów?

Łatwość użytkowania

 • Mówiąc krótko, elektryczna szczoteczka wykonuje większość pracy za Ciebie. Elektryczna szczoteczka ułatwia szczotkowanie za sprawą poruszającej się główki szczoteczki oraz wbudowanego timera zapewniającego prawidłowy czas szczotkowania.

Usuwanie płytki bakteryjnej

 • Szczoteczki elektryczne usuwają zwykle więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczki manualne. Mogą również ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc, takich jak tylne zęby. Usuwając więcej płytki bakteryjnej z zębów dziecka, zmniejszasz ryzyko próchnicy.

Entuzjazm dziecka

 • Dziecko może być szczególnie podekscytowane używaniem szczoteczki elektrycznej, być może dlatego, że jest to dla niego nowość lub widziało, że i Ty jej używasz. Może to ułatwić wyrobienie nawyku szczotkowania przez dziecko dwa razy dziennie.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci w wieku 3–5 lat

 • Korzystanie z przyjaznych dzieciom elektrycznych lub akumulatorowych szczoteczek do zębów jest dobrym sposobem na dbanie o zęby i dziąsła dziecka. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania takiej szczoteczki odczekać, aż dziecko skończy trzy lata.

Jak szczotkować

 • Na tym etapie rodzic powinien nadal szczotkować zęby dziecka, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki elektrycznej. Dziecko nie będzie w stanie prawidłowo szczotkować zębów co najmniej do ukończenia 7. roku życia.

 • Dla maksymalnej ochrony przed próchnicą zębów, należy użyć ilości pasty wielkości ziarnka grochu, o zawartości od 1350 do 1500 ppm fluoru. Szczotkuj dwa razy dziennie. Raz bezpośrednio przed snem i drugi raz w innym momencie dnia.

 • Dziecko powinno wyczyścić każdy ząb z osobna. Najpierw należy przyłożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie wykonywać koliste ruchy, lekko dociskając szczoteczkę. Należy kontynuować te czynności przez około 10 sekund, tym samym ruchem szczotkującym na wszystkich zewnętrznych i wewnętrznych powierzchniach zębów, nachylając szczoteczkę w razie potrzeby, aby lepiej dotrzeć do wewnętrznej strony mniejszych zębów przednich.

 • Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć lub zetrzeć nadmiar pasty z ust. Nie należy płukać jamy ustnej, ponieważ można w ten sposób usunąć potrzebną zębom ochronną warstwę fluoru.

 • Dzięki darmowej aplikacji Disney Magic Timer firmy Oral-B 90% dzieci będzie szczotkowało zęby dłużej. W miarę szczotkowania dzieci będą w ramach nagrody odblokowywały nowe postacie i naklejki. Jest ona dostępna za darmo w sklepiei.

Jak wybrać szczoteczkę

 • Wiele elektrycznych szczoteczek dla dzieci jest ozdobionych popularnymi postaciami z bajek lub przyciąga wzrok wyrazistymi kolorami. Podczas zakupów wiele radości może sprawić dziecku wybieranie szczoteczki z ulubioną postacią. Może to również przełożyć się na entuzjazm związany ze szczotkowaniem.

 • Zwróć uwagę na szczoteczki z ergonomicznym uchwytem z miękką powierzchnią antypoślizgową.

 • Szczoteczka powinna mieć również główkę z miękkim włóknami, w rozmiarze odpowiednim dla dziecka. Zwracaj uwagę na to, kiedy szczotka będzie wymagała wymiany, zwłaszcza jeśli dziecko żuje ją podczas szczotkowania. Należy zniechęcać dziecko do żucia szczoteczki. Jeśli włókna szczoteczki rozchylają się w różnych kierunkach, oznacza to, że czas wymienić główkę. Zużyte główki nie szczotkują tak dokładnie jak nowe.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci powyżej 5 lat

Jak szczotkować

 • Do czasu ukończenia przez dziecko 7 lat, rodzic nadal powinien szczotkować mu zęby, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki elektrycznej. Dziecko może jednak zacząć przytrzymywać szczoteczkę i „pomagać” Ci. Dzięki temu przyzwyczai się do trzymania szczotki w dłoni.

 • Dla maksymalnej ochrony przed próchnicą zębów, należy użyć ilości pasty wielkości ziarnka grochu, o zawartości od 1350 do 1500 ppm fluoru. Szczotkuj dwa razy dziennie. Raz bezpośrednio przed snem i drugi raz w innym momencie dnia.

 • Szczotkuj zęby małymi kolistymi ruchami pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, dbając o umycie wszystkich powierzchni każdego zęba.

 • Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć nadmiar pasty. Nie należy płukać jamy ustnej, ponieważ można w ten sposób usunąć ochronną warstwę wzmacniającą szkliwo.

 • Dzięki darmowej aplikacji Disney Magic Timer firmy Oral-B 90% dzieci będzie szczotkować zęby dłużej. W miarę szczotkowania dzieci będą w ramach nagrody odblokowywały nowe postacie i naklejki.

Jak wybrać szczoteczkę

 • Wiele elektrycznych szczoteczek dla dzieci jest ozdobionych popularnymi postaciami z bajek lub przyciąga wzrok wyrazistymi kolorami. Podczas zakupów wiele radości może sprawić dziecku wybieranie szczoteczki z ulubioną postacią. Może to również przełożyć się na entuzjazm związany ze szczotkowaniem.

 • Zwróć uwagę na szczoteczki z ergonomicznym uchwytem z miękką powierzchnią antypoślizgową. Przyda się to również, gdy dziecko zacznie samodzielnie myć zęby w wieku około 8 lat.

 • Szczoteczka powinna mieć również główkę z miękkimi włóknami, w rozmiarze odpowiednim dla dziecka

Mycie zębów szczoteczką elektryczną może być dobrą zabawą

Dziecięce szczoteczki elektryczne Oral-B mają różne atrakcyjne wzory do wyboru, z ulubionymi postaciami Twojej pociechy. Szczotkowanie w towarzystwie ulubionych bohaterów kreskówek sprawia dzieciom więcej radości, a szczoteczki Oral-B mają wiele atrakcyjnych wzorów do wyboru.

Przyjazne dzieciom szczoteczki elektryczne ułatwiają dziecku i Tobie dbanie o zęby już w najmłodszym wieku. Jeśli mycie zębów będzie dla dziecka przyjemnością, są większe szanse, że na stałe włączy je ono do codziennych czynności.

Darmowa aplikacja Disney Magic Timer firmy Oral-B zachęci dzieci do dłuższego szczotkowania dzięki zabawnej grafice i wirtualnym naklejkom z ulubionymi postaciami Disneya. Efekt? Przyjemniejsze i łatwiejsze szczotkowanie. Aplikacja Disney Magic Timer sprawi, że 90% dzieci będzie szczotkowało zęby dłużej. Jest ona dostępna za darmo w sklepie iOS App Store i Google Play.

Dobra higiena jamy ustnej to nawyk na całe życie

W miarę upływu czasu dzieci zawsze będą potrzebować odpowiedniej szczoteczki do optymalnej pielęgnacji jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne Oral-B ułatwiają dzieciom wejście w dorosłość, dzięki licznym dostępnym opcjom, które nadążają za zmieniającymi się potrzebami użytkowników.