DZIECI

Zęby dzieci: anatomia, rozwój i problemy

Image - Article Hero - Zęby dzieci: anatomia, rozwój i problemy article banner
UDOSTĘPNIJ

Ważne jest, aby rodzic miał pełną wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej swojego dziecka oraz zachodzących w niej zmian. W niniejszym artykule omówimy higienę jamy ustnej u dzieci od najmłodszych lat po okres nastoletni oraz sposoby na to, by zadbać o zdrowo wyglądający uśmiech.

Rozwój zębów mlecznych

Większość zębów mlecznych u dziecka powinna pojawić się do ok. 30. miesiąca życia. Dziecko posiada łącznie 20 zębów mlecznych. Mimo że zęby mleczne są tymczasowe, są one podatne na ubytki i mają wpływ na wyrzynanie się zębów stałych. W związku z tym istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej począwszy od pojawienia się pierwszego zęba.

Problemy z higieną zębów mlecznych

Potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia zębów mlecznych jest próchnica zębów spowodowana korzystaniem z dziecięcej butelki. Ryzyko to dotyczy przede wszystkim przednich górnych zębów, jednak inne zęby są również na to ryzyko narażone. Jedną z przyczyn próchnicy spowodowanej korzystaniem z butelki jest długi kontakt zębów ze słodkimi napojami. Kolejną przyczyną może być kładzenie dziecka spać z butelką lub korzystanie z butelki jako smoczka. Ssanie kciuka oraz stosowanie smoczka również stanowią zagrożenie dla zdrowia zębów mlecznych. Nie ma nic złego w ssaniu kciuka bądź smoczka w przypadku niemowląt. Jeżeli jednak nawyk ten utrzymuje się po ukończeniu 5. lub 6. roku życia, może on mieć trwały wpływ na zęby Twojego dziecka. Nacisk i ruchy ssące mogą mieć wpływ na gryzienie, uniemożliwiając kontakt między górnymi i dolnymi zębami.

Higiena zębów mlecznych

Rodzic może zapobiec tym problemom na kilka sposobów. Ryzyko wystąpienia ubytków oraz próchnicy można ograniczyć, od wczesnego etapu ucząc dziecko zdrowych nawyków żywieniowych. Rodzice nie powinni napełniać butelki dziecka napojami zawierającymi cukier i powinni regularnie czyścić smoczek. W ciągu dnia dziecko powinno pić mleko i wodę, a w nocy wyłącznie wodę.

O zdrowe mleczaki można również zadbać, zaczynając wprowadzać dobre, codzienne nawyki w zakresie szczotkowania. – Rodzic powinien dwa razy dziennie wyszczotkować zęby dziecka za pomocą dziecięcej szczoteczki z miękkimi włóknami oraz pasty z fluorem w ilości odpowiadającej ziarnku grochu. Manualna szczoteczka Oral-B Baby 0-2 Kubuś Puchatek posiada wyjątkowo miękkie włókna i antypoślizgowy uchwyt, który jest idealny do szczotkowania mleczaków. Natomiast pasta do zębów Oral-B Baby 0-2 Kubuś Puchatek zawiera fluor w ilości zalecanej przez dentystów dla zębów mlecznych.

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku poniemowlęcym

W związku z tym, że do 3. roku życia dziecko powinno posiadać wszystkie zęby mleczne, do tego czasu należy je przygotować na pierwszą wizytę u dentysty. Rodzic powinien zadbać o to, by było to pozytywne doświadczenie. Chodząc do dentysty co sześć miesięcy, dziecko nie będzie tak bardzo przerażone kolejnymi wizytami.

Rodzice powinni w dalszym ciągu szczotkować zęby swoich dzieci do 7. roku życia. Czasami może to być kłopotliwe, ponieważ w tym okresie dzieci zaczynają okazywać więcej stanowczości. Dzięki Oral-B, rodzice mogą sprawić, że szczotkowanie będzie przebiegać łatwiej oraz w atmosferze zabawy. Oprócz tego, że Oral-B oferuje szczoteczki do zębów dla dzieci w każdym wieku, ma również szeroką gamę szczoteczek z różnymi postaciami z filmów Disneya, wytwórni Disney-Pixar oraz "Gwiezdne Wojny". Dzieci mogą nawet polubić szczotkowanie zębów elektryczną szczoteczką Oral-B.

Pobierając darmową aplikację Disney Magic Timer ze sklepu Apple Store lub Google Play, sprawisz, że szczotkowanie będzie przyjemniejsze i będziesz mieć pewność, że zostanie zachowany zalecany przez dentystów 2-minutowy czas szczotkowania zębów.

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym

U dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) wypadają zęby mleczne, a w ich miejsce wyrzynają się zęby stałe. Niektóre młodsze dzieci mogą obawiać się utraty zębów i trudno znosić widok krwi towarzyszącej wypadaniu zębów. Rodzic powinien wytłumaczyć dziecku, że stanowi to część dorastania – stawania się większym i silniejszym. Wizyty zębowej wróżki są świetnym sposobem na to, by złagodzić zdenerwowanie dziecka i przygotować je na utratę reszty zębów mlecznych.

Aby na tym etapie zadbać o dobre, zdrowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, rodzice powinni ograniczyć ilość spożywanych przez dzieci słodkich przekąsek i napojów, a jeśli to możliwe – całkowicie ich unikać. Rodzice powinni szczotkować zęby dzieciom do 8. roku życia, przez kolejnych kilka lat nadzorując je podczas samodzielnego szczotkowania. Szczoteczka elektryczna Oral-B Junior Smart jest doskonałą szczoteczką dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ponieważ posiada wiele rozwiązań chroniących dziąsła i zapewniających odpowiednią czystość.

Higiena jamy ustnej u nastolatków

Gdy dziecko staje się nastolatkiem, ważne jest, aby zachęcać je do dobrej higieny jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać dentystę. Nastolatków w szczególności dotyczą takie problemy związane z uzębieniem jak konieczność stosowania aparatów ortodontycznych oraz usuwania zębów mądrości. Zabiegi te są powszechne i stanowią normalny element dorastania. Aparaty ortodontyczne stosuje się nie tylko po to, by poprawić uśmiech dziecka. Proste zęby to łatwiejsze czyszczenie i zdrowsze dziąsła. Noszenie aparatu ortodontycznego oznacza, że płytka nazębna oraz resztki jedzenia mogę się gromadzić w dodatkowych, trudno dostępnych miejscach. Odpowiednim rozwiązaniem dla nastolatka może być szczoteczka elektryczna Oral-B stworzona z myślą o nastolatkach. Szczoteczka ta zawiera główkę Ortho, zaprojektowaną, by czyścić miejsca wokół aparatu w sposób skuteczny i łagodny.

Nowa strefa FunZone w aplikacji Oral-B zachęca nastolatków do szczotkowania, czyniąc szczotkowanie przyjemną, codzienną czynnością, którą mogą się podzielić w mediach społecznościowych.

Problemy z higieną jamy ustnej u nastolatków

Słabe nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do ubytków i/lub utrzymującego się przykrego zapachu z ust. Rodzice powinni zapewnić nastoletniemu dziecku dostęp do zdrowych przekąsek oraz unikać kupowania śmieciowego jedzenia. Nastolatki również mogą mieć do czynienia z presją ze strony rówieśników, aby zacząć palić, vapować lub zrobić sobie kolczyk w jamie ustnej. Rodzic powinien porozmawiać ze swoim dzieckiem na temat ryzyka zdrowia jamy ustnej związanego z paleniem nikotyny, vapowaniem oraz ryzyka zakażenia związanego z piercingiem w jamie ustnej. Rodzic powinien poinformować dziecko, iż zdrowie jamy ustnej jest elementem zdrowia ogólnego i że mając piękny, zdrowy uśmiech, będą postrzegani jako bardziej dorośli.