Oprócz dbania o zęby dziecka w domu, ważne jest, aby porozmawiać z innymi dorosłymi, którzy opiekują się dzieckiem. W ten sposób zapewnisz, że zdrowe nawyki ustanowione w domu będą stosowane również pod Twoją nieobecność.
Dlaczego jest to ważne?
Podstawową kwestią jest zapewnienie, że zęby dziecka są szczotkowane dwa razy dziennie – niezależnie od tego, czy jest ono pod Twoją opieką, czy nie. Regularne szczotkowanie zmniejsza ryzyko próchnicy zębów mlecznych, a także konieczność ich usunięcia z powodu próchnicy. Zdrowe zęby mleczne prostują szczękę, zapewniają przestrzeń dla zębów stałych, pomagają w żuciu, uśmiechaniu się i mówieniu, a także zwiększają prawdopodobieństwo, że pojawią się zdrowe zęby stałe.
Oprócz szczotkowania ważna jest rozmowa z opiekunem o jedzeniu i napojach podawanych dziecku. Opiekun powinien w dalszym ciągu zapewniać dziecku zrównoważoną dietę o niskiej zawartości cukru, bogatą w składniki odżywcze korzystne dla zdrowia jamy ustnej, takie jak wapń, fosfor i witamina C. Zbilansowana dieta nie tylko ograniczy ryzyko wystąpienia próchnicy, ale również nie pozwoli zaprzepaścić zdrowych nawyków wyniesionych z domu.
Jak możesz pomóc opiekunom dziecka?
Najlepiej zacząć od podejścia trzyetapowego o nazwie „Rozmawiaj. Udostępniaj. Przygotuj”.
Rozmawiaj
Porozmawiaj z opiekunem dziecka o tym, dlaczego chcesz, aby praktykowało ono zdrowe nawyki w zakresie szczotkowania i odżywiania. Opracuj plan.
Udostępniaj
Udostępniaj materiały i informacje z kontroli stomatologicznej oraz przydatne informacje, które znajdziesz w Internecie. Dzięki temu będzie można przerzucić część odpowiedzialności na opiekuna, który poważniej potraktuje Twoje zalecenia.
Przygotuj
Zaplanuj z wyprzedzeniem: daj opiekunowi dziecka dodatkową pastę i szczoteczkę, w miarę możliwości przynieś zdrowe przekąski oraz przypominaj SMS-em lub telefonicznie, gdy nadeszła pora szczotkowania.
Po tej wstępnej rozmowie, jedną z najprostszych rzeczy jest zakup dodatkowej szczoteczki oraz pasty i pozostawienie ich u opiekuna. Pozwoli to uniknąć konieczności pamiętania o tym, by zapakować je przed wizytą, jak również zapewni, że opiekun zawsze będzie dysponować wszystkim, co potrzebne do dbałości o zdrowie jamy ustnej dziecka.
Porozmawiaj z opiekunem o tym, jak szczotkujesz zęby dziecka, ile pasty dziecko potrzebuje i jak często powinno szczotkować zęby. Porusz temat żywności i napojów, które są najlepsze dla zdrowia jamy ustnej dziecka i opracuj plan ograniczenia ilości oraz częstotliwości spożywania słodkich produktów żywnościowych i napojów. Niektórzy opiekunowie mogą mieć z tym problemy, zwłaszcza jeśli chcą podać dziecku coś słodkiego. Rozmowy te mogą być naprawdę niełatwe, ale pamiętaj, że chcesz dla dziecka jak najlepiej. Każdy chciałby uniknąć próchnicy zębów.
Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, powierz mu rolę „bohatera szczotkowania". Dziecko może również przypominać opiekunowi o konieczności udzielenia pomocy przy myciu zębów. Rozmowy te mogą z początku być dość trudne. Z czasem jednak będą łatwiejsze, a opiekun dziecka będzie odgrywać pomocną rolę w utrzymaniu zdrowia zębów dziecka.