Nigdy nie jest za wcześnie, aby uczyć dzieci nawyków prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Oczywiście pierwsze działania należą do rodziców. Najważniejsze jest znalezienie sposobu wykształcenia prawidłowych nawyków dotyczących pielęgnacji jamy ustnej i ćwiczenie ich z dziećmi. Im wcześniej dzieci zaczną same dbać o swoje zęby, tym zdrowsze i szczęśliwsze będą (one i Ty). A korzyści na całe życie są nieocenione.
Nie martw się – nie jesteś sam/-a
Jeśli uważasz, że uczenie dzieci, jak dbać o higienę jamy ustnej to spore wyzwanie, nie jesteś w błędzie. Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Natomiast badania wykazują, że prawie 50% dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat ma co najmniej jeden ubytek.1 To zaledwie kilka powodów, dla których warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat, że odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej jest niezwykle ważna.

Jak dbać o zęby niemowląt
Istnieje mnóstwo dostępnych informacji, ale te podstawy to dobry początek.
Przeciwdziałaj tworzeniu się płytki bakteryjnej poprzez delikatnie czyszczenie dziąseł noworodka tuż po karmieniu, za pomocą wilgotnej szmatki. Pamiętaj, aby używać tylko wody, a nie pasty do zębów.
Nie należy kłaść dziecka do łóżeczka z butelką pokarmu lub sokiem zawierającym cukier.
Po rozpoczęciu ząbkowania, które zwykle ma miejsce między 4. a 6. miesiącem życia, staraj się przyzwyczajać niemowlę do szczotkowania zębów. Najlepsze do tego celu są szczoteczki o wyjątkowo miękkim włosiu z niewielką ilością pasty bezfluorowej.
Nawet u niemowląt mogą występować zapalenie dziąseł, próchnica i ubytki, dlatego zaleca się wczesną wizytę u stomatologa dziecięcego – przyjmij zasadę „pierwsza wizyta u dentysty przed pierwszymi urodzinami”.
Pielęgnacja zębów u maluchów
Własny dobry przykład i sprawienie, że szczotkowanie stanie się zabawą to najlepsza metoda. Rytuałem rodzinnym, na który maluchy będą niecierpliwie czekać, może być wspólne mycie zębów.
Używanie pasty do zębów z fluorem, przeznaczonej dla dzieci, można rozpocząć, gdy maluch ma dwa lata – trzeba jednak zwracać baczną uwagę na to, by dziecko jej nie połykało. Chcesz nauczyć dziecko, jak długo należy szczotkować zęby? Spróbuj śpiewać „Wlazł kotek na płotek” lub inną ulubioną melodię przez dwie minuty.
Szczoteczki elektryczne dla dzieci Oral-B® projektowane są w taki sposób, aby pojawiały się na nich wizerunki postaci z popularnych kreskówek. Dzieci mają więcej frajdy podczas szczotkowania zębów w towarzystwie przyjaciół z filmów Disneya® i Pixar®.
Pierwszych 20 zębów mlecznych pojawia się u dzieci zazwyczaj w wieku trzech lub czterech lat. Pierwsze zęby stałe pojawiają się u sześciolatków i mogą rosnąć aż do okresu dojrzewania.
Jeśli Twoje dziecko boi się dentysty, pozwól mu podczas badania siedzieć na swoich kolanach.
Starsze dzieci i zdrowe zęby
W miarę dorastania dzieci pragną odczuwać większą niezależność. Częścią procesu dorastania powinno być wzięcie na siebie odpowiedzialności za pielęgnację własnych zębów – bez konieczności przypominania o tym ze strony rodziców. Zwróć uwagę na to, co jest dla nich ważne: Dzieci chcą robić dobre wrażenie na swoich rówieśnikach, chcą uśmiechać się do zdjęć, ale nie chcą spędzać wolnego czasu na fotelu dentystycznym.
Aby nauczyć dzieci czegoś więcej o właściwym czasie mycia zębów, wypróbuj aplikację Disney Magic Timer.
Kolejnym ogromnym wyzwaniem dla dzieci jest unikanie słodkich przekąsek i napojów. Im większy wybór zdrowych przekąsek, tym zdrowsze zęby i lepszy ogólny stan zdrowia. Jeśli Twoje dzieci uprawiają aktywnie sport, ochraniacz szczęki, który chroni zęby przed uszkodzeniami, może zapewnić im bezpieczeństwo i dobry wygląd na długie lata.
Korzystanie z nici dentystycznej to ważna czynność, której warto się nauczyć. Warto również zwrócić się do dentysty o poradę w sprawie uszczelniaczy lub fluoryzacji dla dodatkowej ochrony przed próchnicą u dzieci.