Czy potrzebuję aparatu ortodontycznego?
Zazwyczaj dentysta zaleca użycie aparatu ortodontycznego w celu fizycznej poprawy wyglądu twarzoczaszki pacjenta. Dzięki leczeniu ortodontycznemu korygowane są problemy, takie jak krzywe bądź stłoczone zęby, nagryz pionowy, przodozgryz, niewłaściwe ułożenie żuchwy i zaburzenia stawów szczękowych.

Kiedy jest najwłaściwsza pora na aparat ortodontyczny?
Pacjenci z problemami ortodontycznymi mogą korzystać z leczenia niemal w każdym wieku. Idealny czas na rozpoczęcie noszenia aparatu ortodontycznego to okres między 10. a 14. rokiem życia, kiedy głowa i usta wciąż jeszcze rosną, a zęby łatwiej poddają się prostowaniu. Ponieważ jednak dokonywanie korekt w wyglądzie twarzy może być dla dziecka traumatycznym przeżyciem, rodzice powinni omówić tę sprawę ze swoimi dziećmi przed zastosowaniem aparatu. Jednak aparat ortodontyczny nie jest przeznaczony tylko dla dzieci. W celu dokonania drobnych korekt i poprawy jakości uśmiechu coraz więcej dorosłych osób zaczyna nosić aparaty ortodontyczne.
Jaki rodzaj aparatu powinienem nosić?
Twój dentysta będzie wiedział najlepiej, które urządzenie jest dla Ciebie najlepsze, ale pacjent często ma wybór. Aparaty ortodontyczne na ogół występują w trzech odmianach. Najbardziej popularne są klamry ortodontyczne wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego, które są przyklejane do zębów i przez to znacznie mniej widoczne. Aparat ortodontyczny lingwalny ma klamry pozwalające na umocowanie go z tyłu zębów, dzięki czemu jest ukryty. Szynowy to tradycyjny typ aparatu, który pokrywa większość zębów metalowymi blaszkami owiniętymi wokół nich. We wszystkich aparatach zęby ustawiane są we właściwej pozycji za pomocą drutów.
Jak długo będę nosić aparat?
To zależy od planu leczenia. Długość leczenia zależy najczęściej od wieku i złożoności problemów ze zgryzem lub rozstawem zębów. Większość pacjentów będzie nosić aparat ortodontyczny przez okres od 18 do 30 miesięcy, a następnie element ustalający przez okres od kilku miesięcy do dwóch lat, aby ustawić i wyrównać tkanki otaczające wyprostowane zęby. Niektórzy pacjenci będą zmuszeni do noszenia elementu ustalającego na stałe, aby nie dopuścić do powrotu stanu sprzed leczenia.
Czy leczenie będzie uciążliwe?
Druty aparatu są dokręcane przy każdej wizycie, zwiększając łagodnie nacisk na klamrach i blaszkach, które stopniowo przesuwają zęby lub szczękę, do właściwej pozycji. Po każdej wizycie Twoje zęby i szczęka mogą być lekko obolałe, ale ten dyskomfort nie jest długotrwały. Należy pamiętać również, że w przypadku niektórych zębów może zaistnieć konieczność ich usunięcia, by zrobić miejsce dla tych, które przy pomocy aparatu chcemy przesunąć, utrzymując jednocześnie prawidłowy układ szczęki.
Kto przeprowadzi moje leczenie ortodontyczne?
Twój rodzinny dentysta odpowiedzialny jest za koordynację leczenia stomatologicznego, a to obejmuje również plan leczenia, w tym diagnostykę, badania i niektóre zabiegi ortodontyczne. Może jednak skierować Cię do ortodonty – specjalisty przeszkolonego w leczeniu, zapobieganiu i korygowaniu nieprawidłowości zębów, zgryzu i szczęk oraz wynikających z nich deformacji twarzy.