Zastanawiałeś/-aś się kiedyś, czy zaawansowana technologicznie elektryczna szczoteczka na wystawie w gabinecie Twojego dentysty jest naprawdę lepsza niż zwykłe szczoteczki manualne? A szczoteczka elektryczna działająca na baterie AA? Czym one wszystkie różnią się między sobą?
Eksperci twierdzą, że poza kwestiami takimi, jak indywidualna technika szczotkowania, częstotliwość i czas mycia zębów, rodzaj używanej szczoteczki bezpośrednio wpływa na skuteczność usuwania płytki nazębnej.1 Aby dobrać właściwy rodzaj elektrycznej szczoteczki dla siebie, pomocne jest zapoznanie się z dostępnymi rodzajami szczoteczek i zrozumienie występujących pomiędzy nimi różnic.

Poznaj rodzaje szczoteczek elektrycznych do zębów
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek. Gdyby jednak chcieć dokonać poważnej klasyfikacji tego, co najbardziej popularne i wartościowe pod względem technologicznym najlepiej byłoby zrobić to w oparciu o określoną chronologię. Zaczynając od najnowszych, kończąc na najstarszych, a więc najbardziej podstawowych.
Szczoteczka magnetyczna
Rok powstania pierwszego modelu: 2020
Kształt główki i mechanika urządzenia: Unowocześniony profil okrągłej główki, poruszającej się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym. Dopracowana do standardów XXI wieku oscylacja i rotacja została wzbogacona mikrowibracjami, przenoszonymi bezpośrednio z nowatorkiego, rewolucyjnego liniowego napędu magnetycznego. Dzięki temu zęby myje się w sposób komfortowy, przyjemny, cichy i niezwykle skuteczny.
Dodatki i ułatwienia: inteligentny czujnik nacisku, kolorowy wyświetlacz, współpraca z aplikacją na smartfona monitorującą mycie zębów, ładowarka magnetyczna ładująca akumulator w trzy godziny.
Technika mycia zębów, którą musi stosować użytkownik: Nie jest wymagana żadna dodatkowa technika.
Szczoteczka soniczno-rotacyjna (ORP)
Rok powstania pierwszego modelu: 2016
Kształt główki i mechanika urządzenia: Okrągła główka o tradycyjnym dla Oral-B profilu. Pracuje w ruchu oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym, zwanym również 3D.
Dodatki i ułatwienia: czujnik nacisku, współpraca z aplikacją na smartfona.
Technika mycia zębów, którą musi stosować użytkownik: Brak konieczności stosowania dodatkowej techniki.
Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna
Rok powstania pierwszego modelu: 1991
Kształt główki i mechanika urządzenia: Okrągła główka o tradycyjnym dla Oral-B profilu. Ruch oscylacyjno-rotacyjny zapewnia dokładne usuwanie płytki bakteryjnej.
Dodatki i ułatwienia: okrągła główka, timer
Technika mycia zębów, którą musi stosować użytkownik: Brak konieczności stosowania dodatkowej techniki.
Szczoteczka soniczna
Rok powstania pierwszego modelu: 1964
Kształt główki i mechanika urządzenia: Podłużna główka przypominająca główkę szczoteczki manualnej. Ruchy główki w jednej płaszczyźnie z boku na bok.
Dodatki i ułatwienia: szczytowe modele najnowszych linii posiadają możliwość współpracy z aplikacją na smartfona.
Technika mycia zębów, którą musi stosować użytkownik: Konieczne jest stosowanie dodatkowego ruchu wymiatającego oraz przykładanie włókien główki do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni.
Szczoteczka elektryczna starego typu
Rok powstania pierwszego modelu: 1939
Kształt główki i mechanika urządzenia: Podłużna główka przypominająca zwyczajną manualną szczoteczkę. Ruch posuwisto-zwrotny.
Dodatki i ułatwienia: Brak.
Technika mycia zębów, którą musi stosować użytkownik: Teoretycznie mechanika zastępowała ruch użytkownika zwyczajnej szczoteczki manualnej, ale była to konstrukcja niezwykle prosta, która nie ma najmniejszych szans równać się ze współczesnymi standardami.
Szczoteczka manualna
Rok powstania pierwszego modelu: Trudny do określenia, gdyż od starożytności ludzie tworzyli prymitywne szczoteczki, które następnie ewoluowały w postać znaną nam współcześnie.
Kształt główki i mechanika urządzenia: Tradycyjna i dobrze znana podłużna główka o różnych profilach (w zależności od producenta).
Technika mycia zębów, którą musi stosować użytkownik: Wymagana specjalna technika mycia.
Ocena technologii i jej właściwości
Co powinno być punktem wyjścia do sprawiedliwej oceny technologii? Właściwie umyte zęby! Oznacza to, przede wszystkim, relację na linii: zaangażowanie użytkownika – efekt końcowy. Istotny jest czynnik technologicznego zaawansowania urządzenia, które zwalnia użytkownika z większości odpowiedzialności za przebieg mycia zębów. Dzieje się tak nie tylko poprzez odpowiednią ilość ruchów jakie jest w stanie wykonać szczoteczka w przeciągu dwóch minut, ale również poprzez ich rodzaj (skuteczność), która bezpośrednio wpływa na usuwanie płytki bakteryjnej i przebarwień.
Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym i najbardziej popularnym typom szczoteczek, analizując ich efektywność i faktyczne działanie.
Szczoteczka magnetyczna: Technologiczna rewolucja, nowoczesny, liniowy napęd magnetyczny.
Okrągła łówka pracuje ruchem oscylacyjno-rotacyjnym z mikrowibracjami, docierając do najtrudniej dostępnych miejsc.
Mikrowibracje przenoszone są na włókna główki bezpośrednio z napędu magnetycznego. Dzięki temu nie tylko kultura pracy oraz skuteczność szczoteczki są zachwycające, ale energia w urządzeniu jest wykorzystywana najbardziej optymalnie. Bardzo delikatna dla dziąseł.
Od 5 do 7 trybów pracy w zależności od modelu Oral-B iO.
Kolorowy wyświetlacz pozwalający na jeszcze lepszą kontrolę nad procesem mycia zębów.
Szczoteczka soniczno-rotacyjna ORP:
Mała, okrągła, obrotowa główka, otacza ząb z każdej strony i ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Główka pracuje w ruchu oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym nazywanym również ruchem m3D. Szczoteczka posiada właściwości soniczne. Co to oznacza w praktyce? Podczas mycia generowane są słyszalne fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, które powodują spienianie się wody, pasty i śliny. Taka mieszanka działa jako wspomaganie szczotkowania.
Szczoteczka soniczna: Choć zyskała popularność stosunkowo niedawno, tak pierwszy jej model powstał w latach 60. XX wieku.
Podłużna główka, przypominająca kształtem główkę szczoteczki manualnej. Porusza się jedynie z boku na bok, w jednej płaszczyźnie.
Ruch główki wymaga od użytkownika użycia dodatkowej techniki mycia, która polega na przykładaniu główki do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni oraz wykonywaniu ruchu wymiatającego od linii dziąseł wzdłuż zęba i na zewnątrz.
Zwykła szczoteczka manualna: O ile zwykłe szczoteczki do zębów nawet w najmniejszym stopniu nie przynoszą korzyści i nie posiadają udogodnień dostępnych w przypadku szczoteczek zasilanych elektrycznie, o tyle technologia zastosowana w projektowaniu ich główek, układu włókien i konstrukcji rączki może być w dosyć dużym stopniu zaawansowana, na przykład:
Włókna typu CrissCross, bardzo długie lub wielopoziomowe.
Polerowane lub zaokrąglone końcówki włókien.
Teksturowane włókna.
Wklęsłe włókna zwiększające efekt wybielania.
Ergonomicznie zaprojektowane rączki ze specjalnymi antypoślizgowymi nakładkami.
Główki szczoteczki stożkowe lub ustawione pod kątem.
Stymulatory dziąseł.
Nakładki do czyszczenia języka.
Techniki szczotkowania
Pod względem techniki szczotkowania należy pogrupować szczoteczki do zębów wedle nieco innych kryteriów. Pierwszą grupę stanowić będą urządzenia magnetyczne i soniczno-rotacyjne, drugą soniczne, a trzecią manualne.
Szczoteczka z okrągłą główką: magnetyczna, soniczno-rotacyjna oraz oscylacyjno-rotacyjna
Nie wymagają one stosowania żadnej techniki mycia zębów. Należy jedynie zmieniać pozycję główki co 2-3 sekundy i pilnować odpowiedniej siły nacisku. Najlepiej, pod tym względem, działa szczoteczka magnetyczna, gdyż posiada ona inteligentny czujnik nacisku. Dzięki niemu wiemy nie tylko, jak nie przesadzić z siłą, ale również, jak będzie odpowiednia, a jaka zbyt słaba.
Szczoteczka soniczna
Posiada główkę podłużną, która kojarzy się ze szczoteczką manualną. Od użytkownika wymagana jest specjalna technika.
Manualna
Szczoteczki manualne wymagają poruszania szczoteczką do tyłu i do przodu wzdłuż wszystkich obszarów jamy ustnej oraz linii dziąseł. To my wykonujemy wszystkie ruchy.
Najlepsza szczoteczka: magnetyczna!
Co warto o niej wiedzieć?Odkąd pojawiła się na rynku w roku 2020, zrobiła absolutną rewolucję na rynku szczoteczek elektrycznych. Badania potwierdziły, że Oral-B iO, w zestawieniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60).
Oprócz okrągłej główki, mamy tu do czynienia z całym szeregiem niespotykanych wcześniej innowacji lub znacznie ulepszonych właściwości. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na niesamowite efekty, pod postacią zdrowych, białych zębów, a wszystko to poniesione niewielkim nakładem pracy. Niezwykle starannie zaprojektowane są nie tylko ładne, ale przede wszystkim niezwykle skuteczne. Na co możemy liczyć decydując się na najwyższy z serii model Oral-B iO9? Jakie cechy zwracają szczególną uwagę?
Okrągła główka z opracowanym na nowo profilem. Jest nieco większa niż te, do których przyzwyczailiśmy się do tej pory, ale pracuje niezwykle szybko, dokładnie i wydajnie.
Ruch oscylacyjno-rotacyjny i mikrowibracje, które przenoszone są bezpośrednio z liniowego magnetycznego napędu na włókna.
Inteligentny czujnik nacisku sygnalizujący zbyt mocny, zbyt słaby oraz odpowiedni nacisk główki na powierzchnię zębów, dzięki czemu jeszcze lepiej dba o dziąsła i szkliwo oraz osiągnięcie zamierzonego przez nas efektu.
Współpraca z aplikacją, w której możemy obserwować wizualizację przebiegu procesu szczotkowania.
Kolorowy wyświetlacz, który wita się z nami, komunikuje upływający czas, rezultat mycia zębów, poziom naładowania szczoteczki, ale również wybrany przez nas tryb mycia.
Siedem trybów: codzienny, delikatny, intensywny, wybielający, bardzo delikatny, do pielęgnacji dziąseł, do pielęgnacji języka.
Magnetyczna ładowarka, która ładuje szczoteczkę tylko w 3 godziny!
Pojemny akumulator, który wytrzymuje aż do dwóch tygodni na jednym ładowaniu!
Etui podróżne z funkcją ładowania, które przydaje się podczas krótszych i dłuższych podróży.