Dlaczego warto wybrać szczoteczkę elektryczną Oral-B?

Szczoteczka Manualna Czy Elektryczna?

UDOSTĘPNIJ

Zastanawiałeś/-aś się kiedyś, czy zaawansowana technologicznie elektryczna szczoteczka na wystawie w gabinecie Twojego dentysty jest naprawdę lepsza niż zwykłe szczoteczki manualne? A szczoteczka elektryczna działająca na baterie AA? Czym one wszystkie różnią się między sobą?

Eksperci twierdzą, że poza kwestiami takimi, jak indywidualna technika szczotkowania, częstotliwość i czas mycia zębów, rodzaj używanej szczoteczki bezpośrednio wpływa na skuteczność usuwania płytki nazębnej.1 Aby dobrać właściwy rodzaj elektrycznej szczoteczki dla siebie, pomocne jest zapoznanie się z dostępnymi rodzajami szczoteczek i zrozumienie występujących pomiędzy nimi różnic.

Poznaj trzy rodzaje elektrycznych szczoteczek do zębów

Na rynku są dostępne trzy rodzaje elektrycznych szczoteczek do zębów: zasilane elektrycznie (włączając w to soniczne), zwykłe manualne i zasilane bateryjnie.

 • Elektryczna szczoteczka do zębów: Szczoteczka do zębów zasilana elektrycznie, zwana także „elektryczną szczoteczką do zębów” jest podłączana do gniazdka elektrycznego w celu naładowania; jej rączka jest niewymienna, natomiast końcówkę szczoteczki wymienia się co 3 miesiące. Szczoteczki zasilane elektrycznie różnią się między sobą pod kątem stosowanych w nich technologii czyszczenia, takich jak oscylacyjno-rotacyjna (3D Cleaning Action – trójwymiarowe czyszczenie) lub soniczna.

 • Zwykła szczoteczka manualna: W odróżnieniu od powyższych, zwykłe szczoteczki manualne to podstawowy rodzaj szczoteczki do zębów, który zapewne doskonale znasz, z plastikową rączką i nylonowymi włóknami rozmieszczonym w różnym układzie na główce. Jest to najpowszechniejszy rodzaj szczoteczki do zębów i nie wymaga żadnego źródła zasilania.

 • Szczoteczka do zębów zasilana bateryjnie: Tym, którzy chcą skorzystać z niewielkiej dawki mocy, ale z rezerwą podchodzą do szczoteczek zasilanych elektrycznie, mogą spodobać się szczoteczki zasilane bateryjnie. Podobnie jak szczoteczki elektryczne, szczoteczki zasilane bateryjnie są czasami nazywane po prostu „szczoteczkami elektrycznymi”, ponieważ są zasilane bateriami AA. Z wyglądu przypominają one szczoteczki manualne, ale ich działanie jest wzbogacone w wibracje, które wzmacniają efekt czyszczenia.

Ocena technologii i jej właściwości

Szczoteczki do zębów zasilane elektrycznie: Ogólnie wyposażone w zaawansowaną technologię i posiadające wiele udogodnień, szczoteczki do zębów zasilane elektrycznie przynoszą wiele korzyści w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Niektóre z nich pozwalają nawet poprawić nawyki w szczotkowaniu zębów. Cechy wynikające z zaawansowanej technologii obejmują:

 • Liczne tryby szczotkowania wyspecjalizowane w szczotkowaniu zębów wrażliwych, wybielaniu zębów lub masowaniu dziąseł.

 • Czujniki nacisku sygnalizujące zbyt mocne szczotkowanie.

 • Timery rejestrujące długość szczotkowania każdego obszaru jamy ustnej.

 • Wskaźniki przypominające o wymianie końcówki szczoteczki.

 • Technologię oscylacyjno-rotacyjną lub soniczną.

 • Kompatybilność końcówek szczoteczek z rączkami, dzięki czemu możesz stworzyć szczoteczkę dostosowaną do własnych potrzeb.

Większość szczoteczek zasilanych elektrycznie jest również dostępna w wersjach z dodatkowymi akcesoriami, zwiększającymi wygodę używania szczoteczki, takimi jak uchwyt na końcówkę szczoteczki lub całą szczoteczkę, pojemniki do przechowywania i ładowarki podróżne.

Zwykła szczoteczka manualna: O ile zwykłe szczoteczki do zębów nawet w najmniejszym stopniu nie przynoszą korzyści i nie posiadają udogodnień dostępnych w przypadku szczoteczek zasilanych elektrycznie, o tyle technologia zastosowana w projektowaniu ich główek, układu włókien i konstrukcji rączki może być w dosyć dużym stopniu zaawansowana, na przykład: 

 • Włókna typu CrissCross, bardzo długie lub wielopoziomowe.

 • Polerowane lub zaokrąglone końcówki włókien.

 • Teksturowane włókna.

 • Wklęsłe włókna zwiększające efekt wybielania.

 • Ergonomicznie zaprojektowane rączki ze specjalnymi antypoślizgowymi nakładkami.

 • Główki szczoteczki stożkowe lub ustawione pod kątem.

 • Stymulatory dziąseł.

 • Nakładki do czyszczenia języka.

Szczoteczki zasilane bateryjnie: O ile pod kątem funkcji przypominają zwykłe szczoteczki manualne, szczoteczki te dodatkowo wibrują, co wzmacnia ich działanie czyszczące. Poza właściwościami zwykłych szczoteczek manualnych, szczoteczki zasilane bateryjnie dodatkowo charakteryzują się:

 • Wbudowaną baterią AA, którą w niektórych modelach można wymieniać.

 • Przyciskiem ‘On/Off’ („Włącz/Wyłącz”) lub „+/-“ umieszczonym na rączce. 

 • Włóknami lub rozdzielonymi główkami zaprojektowanymi specjalnie do pulsowania w rytm wibracji.

Techniki szczotkowania

Techniki szczotkowania mogą różnić się w zależności od posiadanej szczoteczki do zębów. Zarówno zwykłe szczoteczki manualne, jak i szczoteczki zasilane bateryjnie, wymagają poruszania szczoteczką do tyłu i do przodu wzdłuż wszystkich obszarów jamy ustnej oraz linii dziąseł. Natomiast jeśli używasz szczoteczki elektrycznej, wystarczy że będziesz ją prowadzić wzdłuż wszystkich obszarów. Wiele osób uznaje metodę szczotkowania zębów z wykorzystaniem szczoteczki elektrycznej za łatwiejszą.

Szczoteczki elektryczne: czy warto je kupować

Szczoteczki zasilane elektrycznie mają zazwyczaj wyższą cenę niż szczoteczki na baterie lub manualne, ale można również znaleźć modele, które kosztują zaledwie 22 $ (cena sugerowana przez producenta), jak np. Oral-B Vitality. Pamiętaj, że oferują one znacznie więcej korzyści dla zdrowia Twojej jamy ustnej i posiadają liczne udogodnienia. Zwykłe szczoteczki manualne są najtańsze i często są sprzedawane zarówno w opakowaniach zbiorczych, jak i pojedynczo. Szczoteczki zasilane bateryjnie są zazwyczaj nieznacznie droższe od zwykłych szczoteczek manualnych.

Wypróbowanie szczoteczki zasilanej elektrycznie

Zrozumiała jest chęć wypróbowania szczoteczki do zębów zasilanej elektrycznie przed pierwszym zakupem modelu o zaawansowanej technologii. O ile dentysta jest najlepszą osobą, która doradzi właściwy model, można także rozważyć zakup modelu w bardziej przystępnej cenie, z niższej półki cenowej, takiego jak Oral-B Vitality. Są one idealne dla tych, którzy chcą przetestować ich działanie.

Materiały referencyjne

1. Egelberg J and Claffey N. In: Proceedings of the European Workshop on Mechanical Plaque Control. Quintessence Books. 1998; 169 - 172