INNE CHOROBY JAMY USTNEJ

Rentgen stomatologiczny: Jak działa, kiedy robić

Rentgen stomatologiczny: Jak działa, kiedy robić article banner
UDOSTĘPNIJ

Jak wygląda rentgen zębów?

W momencie gdy promienie rentgenowskie przenikają przez jamę ustną, to zęby i kości pochłaniają więcej promieniowania niż usta i tkanki miękkie – to dlatego na zdjęciu rentgenowskim (radiogramie) zęby są jaśniejsze. Powierzchnie dotknięte próchnicą zębów oraz miejsca zainfekowane są ciemniejsze, ponieważ nie pochłaniają tyle promieniowania.

Jak często należy robić rentgen zębów?

To zależy od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej. Jeśli masz problem z próchnicą zębów, stomatolog może zaproponować Ci wykonanie prześwietlenia raz w roku, co pozwoli zidentyfikować chore miejsca i wyleczyć je, zanim próchnica zacznie się w nich dalej rozwijać. Lekarz będzie prawdopodobnie częściej zalecał wykonywanie zdjęcia rentgenowskiego u dzieci i nastolatków, ponieważ ich zęby i szczęki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Ponadto stomatolog robi prześwietlenie przed leczeniem kanałowym i wyrwaniem zęba.

Poza tym jest jeszcze kilka innych sytuacji, w których wykonanie prześwietlenia jest konieczne. Jeżeli zmieniasz dentystę, podczas pierwszej wizyty w nowym gabinecie stomatolog może wykonać RTG Twoich zębów, ponieważ na podstawie zdjęcia rentgenowskiego może łatwiej ocenić stan zębów i rozpoznać ewentualne problemy. Nowy dentysta może ponadto zwrócić się do poprzedniego z prośbą o dostarczenie wcześniejszych zdjęć rentgenowskich, aby zapoznać się z pełną historią Twojego leczenia.

Co jest widoczne na zdjęciu rentgenowskim zębów?

Na podstawie obrazu rentgenowskiego dentysta jest w stanie uzyskać cenne informacje o stanie zębów i dziąseł pacjenta. Takie informacje pozwolą mu zaplanować dalsze leczenie. Ponadto RTG pomoże lekarzowi zauważyć ewentualne infekcje, ropnie, a nawet niewielkie cysty i guzki. Prześwietlenie rentgenowskie może pomóc też zidentyfikować nieprawidłowości i niepokojące objawy w jamie ustnej, np. zatrzymane zęby mądrości.

Widoczność plomb i koron na zdjęciu rentgenowskim zależy od tego, z czego zostały wykonane. Niektóre z nich są ciemniejsze, a inne jaśniejsze. Bez względy na to, jaki rodzaj odbudowy zęba lub implant zastosowano, prześwietlenie pomoże dentyście zidentyfikować powierzchnie, które wymagają uwagi lub skorygowania.

Promieniowanie podczas prześwietlenia zębów: Czy rentgen zębów jest bezpieczny?

Jak najbardziej. Urządzenia RTG co prawda wytwarzają promieniowanie, jednak poziom narażenia jest bardzo niewielki – badania wykazały, że prześwietlenia zębów prawie zawsze są bezpieczne.

Pomiar promieniowania podczas prześwietlenia zębów dowodzi, że nie różni się ono znacznie od promieniowania, na które możemy być narażeni w codziennym życiu. Na przykład w przypadku częstych podróży samolotem lub korzystania z niektórych urządzeń domowych, takich jak telewizory lub wykrywacze dymu.

Wykonywanie RTG zębów podczas ciąży

Chociaż dawka promieniowania podczas prześwietlenia zębów jest bardzo mała, a sama czynność jest bezpieczna, to kobiety w ciąży powinny w miarę możliwości unikać prześwietlenia. Jednak w przypadku zwiększonego ryzyka choroby dziąseł, nie należy ignorować tej potencjalnie groźnej dolegliwości z obawy przed narażeniem się na promieniowanie RTG. W razie konieczności wykonania prześwietlenia u kobiety w ciąży dentysta zakłada pacjentce fartuch ołowiany oraz osłonę na tarczycę w postaci ołowianego kołnierza, aby chronić ją przed promieniowaniem. Podczas wykonywania RTG zębów ołowianą osłonę należy zakładać również dzieciom i kobietom w wieku rozrodczym. Nie ma jednak żadnego dodatkowego ryzyka związanego z promieniowaniem dla kobiet karmiących piersią lub próbujących zajść w ciążę.