Czym jest most protetyczny?
W przypadku utraty zęba dentysta może zalecić wypełnienie luki mostem protetycznym. Polega to na założeniu na zęby po obu stronach luki koron (nakładek), do których przymocowany jest sztuczny ząb, stanowiący przęsło mostu.
Niewiele rzeczy pogarsza nasz wygląd i zdrowie jamy ustnej bardziej niż utrata zęba. Brak jednego lub kilku zębów może powodować przesunięcie pozostałych zębów, co z kolei prowadzi do zmian zgryzu, utraty kolejnych zębów, próchnicy i chorób dziąseł.
Rodzaje mostów protetycznych
Mosty protetyczne to dobre rozwiązanie dla osób, które straciły zęby w wyniku choroby zębów, złamań lub urazów. Jeśli dba się o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedza dentystę, stały most protetyczny może się utrzymać przez około 10 lat.
Most protetyczny składa się z koron, zakładanych na zęby filarowe po obu stronach luki, oraz sztucznego zęba (lub zębów) pomiędzy tymi koronami. Istnieją trzy główne rodzaje mostów:
Most tradycyjny: To najpopularniejszy rodzaj mostu, zwykle wykonywany z materiału ceramicznego lub porcelany na metalowej podbudowie.
Most wspornikowy: Ten rodzaj mostu wykorzystuje się w sytuacjach, gdy tylko po jednej stronie luki znajdują się zęby.
Most typu Maryland: Ten rodzaj mostu składa się z porcelanowego zęba (lub zębów) i metalowej struktury, której skrzydełka mocują most do sąsiednich zębów.
Niezależnie od tego, jaki masz most protetyczny, jego trwałość zależy w dużej mierze od dbałości o zdrowie otaczających go zębów. Bardzo ważna jest więc systematyczna higiena jamy ustnej obejmująca szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i codzienne nitkowanie. Aby skutecznie czyścić okolice wokół mostu, używaj szczoteczki o miękkim włosiu lub szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Oprócz tego stosuj nić dentystyczną odpowiednią do czyszczenia przestrzeni wokół mostów.
Procedura wykonania mostu protetycznego
Na początku dentysta przygotowuje zęby po obu stronach luki do założenia koron i wykonuje odcisk całej okolicy. Następnie zakłada plastikowy lub metalowy most tymczasowy. Podczas kolejnej wizyty usuwa most tymczasowy i zakłada, dopasowuje oraz cementuje most stały.