Aparat ortodontyczny zwykle kojarzy się z wiekiem nastoletnim, ale coraz częściej na założenie takiego aparatu decydują się również osoby dorosłe. Obecnie dorośli stanowią prawie 20% wszystkich osób noszących aparaty ortodontyczne. Jest to spowodowane przede wszystkim pojawieniem się na rynku subtelnych, mniej widocznych modeli, takich jak aparaty ceramiczne i system Invisalign.
Dlaczego dorośli decydują się na założenie aparatu korekcyjnego?
Z wiekiem zęby mogą zmieniać położenie – w wyniku urazu, tzw. tłoczenia języka lub procesu naturalnego wzrostu. Niektórzy dorośli odkrywają, że ich wcześniej proste zęby stały się skrzywione i stłoczone. Takie osoby mogą zacząć odczuwać ból żuchwy, mieć trudności z prawidłowym czyszczeniem zębów lub po prostu stwierdzić, że ich uśmiech gorzej się prezentuje.
Na założenie aparatu korekcyjnego decydują się również osoby, które zawsze miały krzywe zęby, ale gdy były dziećmi, ich rodziców nie było stać na taki aparat. Są też osoby, które w dorosłym wieku postanowiły zadbać o proste zęby ze względu np. na nową pracę.
Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób decyduje się na aparat ortodontyczny mimo perspektywy kilku lat leczenia, aby później cieszyć się prostymi zębami i pięknym uśmiechem.
Nosiłem(-am) aparat ortodontyczny w dzieciństwie. Dlaczego znowu muszę go nosić?
Z wiekiem zęby mogą zmieniać swoje położenie. U niektórych osób zmiany te są bardziej widoczne. W przypadku nieregularnego noszenia aparatu retencyjnego lub na skutek naturalnego procesu rozwoju żuchwy zęby mogą wrócić do pierwotnego położenia. Ponadto ortodonci doszli niedawno do wniosku, że aparat retencyjny powinno się nosić znacznie dłużej niż zalecano w minionych dekadach – czasem przez całe życie – aby zapobiec przemieszczaniu się zębów. Niestety, oznacza to, że nawet ci dorośli, którzy byli wzorowymi pacjentami jako dzieci, mogą znowu potrzebować aparatu ortodontycznego.
Czy noszenie aparatu korekcyjnego w dorosłym wieku ma jakieś wady?
Aparat ortodontyczny może być skuteczny w każdym wieku, ale w przypadku osób dorosłych uzyskanie takich samych rezultatów jak u dzieci może trwać dłużej. Ponadto większość planów ubezpieczeń zdrowotnych nie obejmuje aparatów ortodontycznych dla osób powyżej 18. roku życia.